Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rīgas salas Zinātniskajā bibliotēkā (FOTO) 2

Līdz 30.septembrim Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas izstāžu galerijā iespējams aplūkot Kaspara Gobas dokumentālo fotogrāfiju izstādi „Rīgas salas”, ziņo bibliotēkas pārstāve Zane Osīte.

"Rīgas salas" ir Kaspara atgriešanās dokumentālajā fotogrāfijā pēc vairāk nekā 10 gadu pārtraukuma, kura laikā Kaspars darbojās dokumentālā kino jomā. Izstādē apskatāmie darbi ir daļa no plašākas fotogrāfiju sērijas grāmatai Rīgas salas, kas saņēma Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas balvu kā 2014. gada labākais foto albums. 

Izstāde tapusi Eiropas kultūras galvaspilsētas Rīga 2014 tematiskās līnijas "Ceļu karte" ietvaros, pateicoties nodibinājuma "Rīga 2014", Valsts Kultūrkapitāla fonda un "Sennheiser Electronic GmbH" atbalstam. 

Fotogrāfs un dokumentālo filmu režisors Kaspars Goba dzimis 1975. gadā Cēsīs. 1995. gadā kļuvis par žurnāla "Rīgas Laiks" autoru. Fotografējis un filmējis Krievijas ziemeļos, Sibīrijā, Kaukāzā, Tālajos Austrumos, kurdu apdzīvotajos rajonos Turcijā, romu taboros Latvijā un Lietuvā. Ar fotogrāfiju sērijām "Seda. Purva ļaudis", "homo@lv", "Romi Latvijā" piedalījies laikmetīgās mākslas izstādēs vairāk nekā 20 Eiropas valstīs. 2006. gadā sadarbībā ar žurnālisti Ievu Puķi iznāca fotoalbums “Īslandieši. Starp ledājiem un lavu”, kas ieguva Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas balvu kā gada labākais mākslas albums. 

Kaspars Goba strādājis kā režisors, scenārija autors un operators pie vairāk nekā 20 dokumentālo filmu veidošanas par dabas aizsardzības un sociālajām tēmām. Viņa filmu "Seda. Purva ļaudis" (2004) translēja Vācijas un Francijas telekanālā ARTE un 2005. gadā tā saņēma Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" balvu nominācijā Labākais laikmeta dokuments, bet filma "homo@lv" (2010) bija pirmā Latvijas dokumentālā filma, kas iekļauta Berlīnes Starptautiskā filmu festivāla programmā. 

Jāatgādina, ka "Rīga 2014" programmā iznākusi Gundegas Repšes un Kaspara Gobas grāmata Rīgas salas, par ko janvārī rakstīja portāls Diena.lv. Grāmata tapusi tematiskās līnijas "Ceļu karte" ietvaros un tajā apkopotas Gundegas Repšes esejistiskas apceres par Rīgas esošo un izzudušo salu dzīvi un Kaspara Gobas dokumentālās fotogrāfijas.

Ideja dokumentēt Rīgas salu dzīvi Gundegai un Kasparam radusies neatkarīgi vienam no otra, abus autorus kopā savedusi "Rīga 2014" tematiskās līnijas Ceļu karte kuratore Gundega Laiviņa. Gundega Repše, pamatojot savu interesi par Rīgas salu tēmu, teic: "Man jau pirms kādiem desmit gadiem bija doma pievērst uzmanību mūsu nenovērtētajiem dārgumiem – salām, kas pamazām, bet vēlāk jau ar tehnokrātiskiem un privātalkatīgiem rāvieniem pārvērtās par necilvēcīgu, baisu vidi." Viņa grāmatā aprakstījusi gan laikus, kad Rīgā bija vairāk nekā 100 salas, gan mūslaiku realitāti, savam stāstījumam pievienojot arī latviešu literatūras klasiķu darbu fragmentus.

Savukārt Kaspars par savu motivāciju dokumentēt Rīgas salas raksta: "Dzīvojot Rīgā, man vienmēr kaut kā pietrūka. Es pat īsti nevarēju saprast, kā. Tagad, esot prom no Rīgas, saprotu to labāk – vienmēr neapzināti esmu tiecies klaiņot pa Rīgas salām." 

Ja sākotnēji iecere dokumentēt Rīgas salas nav bijusi mērķtiecīgs lēmums, tad kā īpašs pamudinājums ķerties pie šī projekta un iemūžināt Rīgas salu dzīvi uz krāsainās foto filmas kalpojis ekonomiskā uzplaukuma brīdis, kad pilsētas attīstības un ostas paplašināšanās vārdā ar smiltīm apbērtas dabas teritorijas, nojauktas vecas mājas un jau tā mazskaitlīgās Rīgas salas un to savdabīgais dzīves ritums kļuvis par arvien lielāku retumu.

Grāmatā ietvertas vairāk nekā 180 krāsainas fotogrāfijas – salinieku portreti un salu vides ainavas, kas nu izstādes veidā apceļo Latviju.

Grāmatu var iegādāties "Globuss" grāmatnīcās visā Latvijā, Rīgā galerijā "Istaba", veikalā "Modernists", kā arī mājas lapā www.rigassalas.lv.

Foto: Raitis Puriņš un publicitātes foto

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Izstādes