Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Spēcīgas personības vienā ziedā

Pirmās senioru deju kopas Latvijā sāka veidoties pirms gadiem divdesmit, un drīz vien dejotgribētāji sarosījās arī Jelgavas pusē. Glūdas pagasta Nākotnē jau 1998. gadā tika izveidots deju kolektīvs “Sens, tik sens”, ko tobrīd vadīja Ilgvars Pauniņš. Kad dejotājas reiz viesojās Jelgavas bibliotēkā, uz koncertu sanākušās Jelgavas Latviešu biedrības dāmas spriedušas, ka viņas arī gribētu dejot. Biedrības biedre režisore Vija Zelmene uzrunājusi I.Pauniņu, kurš tobrīd vadījis arī Jelgavas 1. ģimnāzijas vidusskolas deju kolektīvu, un viņš piekritis. 2004. gada 3. februārī uz mēģinājumu bērnu un jauniešu centra “Junda” spoguļzālē sanākušas ap 20 dāmu, kuras likušas pamatus nupat 15. jubileju nosvinējušajai Jelgavas Latviešu biedrības senioru deju kopai “Rudens roze”.

Mainās senioru loma


Kā vēsta Latvijas Senioru deju apvienības sniegtā informācija, pēc tam, kad sabiedrībā sākusi mainīties vecākās paaudzes loma ģimenē, lai viņi nejustos atstumti, bija jāmeklē veids, kā senioriem aktivizēties un piedalīties sabiedrības dzīvē. Tā radusies īpaša dejas forma – senioru dejas. Tas ir vecumam piemērots dejas veids, kurā dejas formas balstītas uz partneru līdztiesību. Tas ir elegants veids, kā vecākiem cilvēkiem sevi nodarbināt fiziski. Turklāt darbošanās kolektīvā veicina garīgā un dvēseles spēka līdzdarbošanos, izglītošanos.
Latvijā senioru dejas gūst arvien lielāku popularitāti. Tās var iedalīt trīs veidos: vienkāršas modes un balles dejas; vācu, angļu, amerikāņu, Balkānu un citu pasaules tautu folkloras dejas; rotaļdejas un dejas sēdus. “Mums ir pamatota cerība, ka vecāki cilvēki, kas tiek aktivizēti fiziski un garīgi, palīdzot sev un rūpējoties par citiem, var veicināt to, kas mūsu laikos aizvien vairāk zūd, – cilvēcību,” lasāms apvienības mājaslapā. 

Visu rakstu lasiet 20.jūnija “Zemgales Ziņās”

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide