Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

4. vidusskolas skolēni Itālijā (FOTO)

Februāra sākumā Jelgavas 4. vidusskolas skolēni Ērika Smirnova, Marta Kozļenoka, Lauma Laurinoviča, Sallija Kļavkalne, Emīls Karpjuks, Elizabete Kovtuna un skolotājas Aina Pitrāne, Līga Nevlana un Elizabete Pavlovska devās apmaiņas braucienā uz Itāliju «Erasmus+» projektā «Sports formula». Skolas pārstāvju nedēļa bija ļoti dažāda – zinātniska, vēsturiska, izklaidējoša un kopumā aizraujoša.


Svētdiena, 05.02.2017.

Bija agrs rīts, mēs visi satikāmies lidostā, uztaisījām ceļojuma pirmo foto un sākām mūsu ceļojumu uz Itāliju. Lidojums nebija garš, bet no uztraukuma likās, ka mēs lidojām veselu mūžību. Lidostā mūs sagaidīja viesģimenes un skolotāji. Mana ģimene bija atsaucīga un komunikabla. Lielākais pārsteigums man bija par mazo brālīti. Mazais Mikeladželo ir hiperaktīvs, draisks un draudzīgs puisis. Sazinājāmies mēs ar zīmju valodu. Vēlāk iepazinos ar otru ģimenes daļu.

Pusdienās mums bija polenta, kas ir Bergamo (pilsētiņa, kurā ciemojāmies) tradicionālais ēdiens ar gaļu, un saldajā – itāļu tradicionālais tiramisū. Vēlāk braucām uz kalnu un kalna virsotnē dzērām garšīgu karsto šokolādi. Vakara beigās biju ļoti priecīga, jo diena bija notikumiem bagāta un visas dienas garumā iepazinos ar Itālijas kultūru.

Elizabete Katrīna Kovtuna, 12. klase


Pirmdiena, 06.02.2017.

Nedēļa sākās ar priecīgu ziņu – ārā vairs nelīst lietus. No rīta mani sveicināja skaistie Itālijas kalni un daba, un kopā ar manu lielisko itāļu draudzeni Simonu ieturējām brokastis. Pēc brokastīm viņu iepriecināju ar «Laimas» šokolādi, par ko viņa bija ļoti priecīga. Vēlāk devāmies uz skolu. Tur mūs sagaidīja itāļu un arī citu valstu skolēni, ar kuriem iepazināmies. Satikām arī draugus no iepriekšējā projekta, atcerējāmies kopā piedzīvoto.

Pirmā diena skolā sākās ar skolas direktores uzrunu, viņa laipni mūs sveica Itālijā un skolā. Vēlāk visu valstu pārstāvji prezentēja mājās sagatavotās prezentācijas par mācību sasniegumiem mācību priekšmetos, kuri ir saistīti ar zinātni. Pēc prezentācijām mūs iepriecināja muzikāls pārsteigums – uzstājās skolas džeza ansamblis. Kā jau latvieši – bijām ļoti lustīgi un jutām visām dziesmām līdzi no sirds: aplaudējām, dziedājām līdzi un atbalstījām māksliniekus.

Pēc muzikālā priekšnesuma un pusdienām devāmies uz Bergamo vecpilsētu (City Alta). Tur mums bija noorganizēta komandu orientēšanās pa vecpilsētu. Meklējot kontrolpunktus, redzējām arī skaistos pilsētas skatus. Kad visi kontrolpunkti tika atrasti, devāmies uz kafejnīcu, lai nobaudītu gardo itāļu saldējumu jeb gelato.

Mana pirmdiena beidzās ar gardām vakariņām kopā ar ģimeni. Pēc tām ar video un fotogrāfiju palīdzību nedaudz iepazīstināju viņus ar Latviju – rādīju dažādus video par Latviju, Dziesmu svētkiem, Jāņiem, iepazīstināju ar mūsu skolu un tradīcijām. Viņus īpaši aizkustināja Dziesmu un deju svētki, kā arī mūsu meiteņu koris «Spīgo».

Sallija Laura Kļavkalne, 12. klase


Otrdiena, 07.02.2017.

Trešā diena Itālijā, otrā skolas diena.

Šorīt uz skolu braucu ar autobusu. Interesanti ir tas, ka brīdī, kad visi dodas uz skolu, pa vienu maršrutu kursē nevis viens autobuss, bet trīs, turklāt nevis ar pauzēm, bet uzreiz.

No pulksten 8 līdz 9 mēs devāmies uz atklātajām stundām, kur kopā ar saviem audžuģimenes skolēniem apmeklējām viņiem paredzētās stundas.

Pēc atklātajām stundām mēs tikām sadalīti divās grupās – ķīmija un fizika. Ķīmijas laboratorijā mums sākumā tika rādīta prezentācija «Biomolekulas un nitrāti», kur sīkāk uzzinājām par veselību, cilvēka ķermeni, tā šūnām, pārtiku un tās sastāvu. Vēlāk arī nācās izveidot grupiņas pa četriem cilvēkiem, kurās veicām eksperimentus, nosakot glikozes, saharozes, fruktozes krāsu izmaiņas un to iemeslus.

Pulksten 11 skolas pagalmā notika «antibullying» jeb pret apcelšanu vērsts pasākums, kur skolēni saģērbās zilā apģērbā («antibullying» krāsa). Tika uzņemts attēls, kur skolēni sastājās «mezglā».

Pēc divām stundām notika maiņa un mēs devāmies uz fizikas laboratoriju, lai uzzinātu par atoma kustību, sastāvu, spiedienu, viskozitāti, vilcieniem, lidmašīnām. Skatījāmies eksperimentus, ar zīmējumu palīdzību un diskusijām izpratām konkrētus fizikālos lielumus.

No pulksten 14 līdz 16 piedalījāmies sadraudzības sporta aktivitātēs ar pārējām projekta dalībvalstīm, kur kopā spēlējām volejbolu.

Lauma Laurinoviča, 12. klase


Trešdiena, 08.02.2017.

Trešā diena Itālijā! Skolā mums tika speciāli organizētas īpašas sportiskās aktivitātes. Tajās skrējām, tupāmies, pumpējāmies, pievilkāmies, izpildījām dažādus spēka vingrinājumus un aerobikas vingrojumus. Šo visu darījām, lai noskaidrotu, kādas muskuļu grupas trenē katrs vingrinājums. Pēc sportiskajām aktivitātēm tikām sadalīti grupās un devāmies atpakaļ uz skolu, kur katrai grupai bija dots uzdevums izveidot prezentāciju par konkrēto tēmu.

Kad prezentācijas tika izveidotas, daži skolēni no projekta ar vilcienu devāmies uz Milānu. Vilcienā pavadījām stundu, taču pēc tam izmantojām metro, lai nokļūtu Milānas centrā. Tur vietējo un pilsētas viesu bija ļoti daudz. Visvairāk cilvēku bija sastopami rindā uz Milānas domu, kas ir viens no īpašākajiem apskates objektiem Itālijā. Tā ir otra lielākā un iespaidīgākā baznīca pasaulē. Tas celts piecus gadsimtus un ir iespaidīgs gan no ārpuses, gan iekšpuses. Pēc tā apskates devāmies apskatīt viduslaiku pili, operu «La Scala» un pilsētas centru. Pēc pastaigām ar vilcienu devāmies mājās.

Emīls Karpjuks, 12. klase


Ceturtdiena, 09.02.2017.

Ceturtdienā visi skolēni, kas piedalījās projektā, jau pulksten 7 bija aicināti doties ekskursijā uz kādu vēsturisku pilsētu ar nosaukumu Mantova. Ceļā tika pavadītas divas stundas, kuru laikā tie, kas nepaspēja izgulēties, varēja nosnausties, tie, kas vēlējās iepazīties ar kādu, to arī darīja, un tie, kas vēlējās vienkārši pavērot Itālijas skaistumu aiz loga, varēja miermīlīgi novērtēt šīs valsts skaistumu. Pirmā pieturvieta Mantovā bija «Palazzo Te». Pils būvēta 16. gadsimtā un bija plānota tikt izmantota kā zirgu trenēšanas vieta, taču tā kļuva par vasarnīcu Gonzaga ģimenei, un tagad tā pārtapusi par mākslas un arhitektūras pieminekli un muzeju. Vairāk par pili, tajā esošo ekspozīciju un mākslas darbiem pastāstīja speciāli sagatavojušies itāļu skolēni.

Nākamais pieturas punkts bija Svētā Andreja katedrāle, kas pazīstama pasaulē ar savu unikālo relikviju – katedrāles pagrabā īpašā vietā glabājas divi zemes graudi, kas piesūkušies Jēzus asinīm. Veiksmīgā kārtā kāds katedrāles brīvprātīgais darbinieks par šo relikviju un tās īpatnībām visai grupai pastāstījis vairāk.

Pēc apskates objektiem skolēniem tika dots trīs stundu ilgs brīvais laiks pastaigām pa vecpilsētu, tās apskatei, suvenīru iepirkšanai un, protams, arī pusdienām. Pēc tam tikāmies pie pēdējā ekskursijas objekta – «Palazzo Ducale».

«Palazzo Ducale» ir pils, kas celta no 13. līdz 14. gadsimtam un kalpojusi par apmešanās vietu Gonzaga ģimenei, taču tās iespaidīgo izmēru dēļ tā bieži tiek dēvēta par pilsētu iekš pilsētas. Tur skolēniem bija unikāla iespēja apskatīt dažādus senlaicīgus priekšmetus un gleznas.

Papildinājuši gan savas galvas ar jaunām zināšanām, gan savus vēderus ar Mantovas tradicionālajiem ēdieniem, skolēni un skolotāji devās mājup, kas tāpat kā turpceļš ilga divas stundas.

Marta Kozļenoka, 12. klase


Piektdiena, 10.02.2017.

Piektdienas rītā, visi dalībnieki devās uz konferenču halli, kurā tika pasniegta lekcija «Skrituļslidošana un matemātika». Šo lekciju mums pasniedza slavens itāļu skrituļslidotājs Enriko Perano. Tā kā pasniedzēja aizraušanās ir matemātika, tad divarpus stundu ilgajā konferencē uzzinājām daudz jauna par skrituļslidošanu un to, kā ar matemātikas palīdzību var veidot daudz un dažādus sarežģītus horeogrāfijas elementus. Viena no interesantākajām lietām, kas mums tika rādīta, bija paraugdemonstrējumu video paša Enriko izpildījumā.

Pēc konferences visi dalībnieki devās uz skolu. Latviešu skolēni un skolotāji pusdienoja draudzīgā lokā. Veikaliņos blakus skolai iegādājāmies pusdienas un jauki pavadījām kopā laiku. Pēc pusdienām visi sapulcējās skolas zālē un notika diskusija par projekta rezultātiem, kas skolēniem un skolotājiem jāpaveic projektā.

Vakarā itāļu skolēni bija saorganizējuši atvadu vakariņas, kurās piedalījās visi Itālijas apmaiņas jaunieši (50 cilvēku). Visi dalībnieki jautri pavadīja laiku ar saviem jaunajiem draugiem, tāpēc pēc picērijas neviens negribēja atvadīties.

Ērika Smirnova, 12.klase


Sestdiena, 11.02.2017.

Sestdienas rītā kopā ar itāļu ģimenēm devāmies uz lidostu. Tur vēl mirkli dalījāmies iespaidos, teicām pateicības vārdus par lielisko nedēļu un atvadījāmies.

Kopumā brauciens bija ļoti dažāds un piedzīvojumiem bagāts. Iepazinām Itālijas kultūru, vēsturi un garšīgo virtuvi, izbaudījām itāļu mācību procesu, piedalījāmies sporta un zinātniskās aktivitātēs, iepazinām citu valstu kultūru, dažādos jauniešus un pavasarīgo laiku Itālijā.

«Erasmus+» projekta nākamais brauciens plānots rudenī, kad skolēni un skolotāji dosies uz Varšavu. Nākamajā gadā plānoti braucieni uz vēl divām projekta dalībvalstīm – Horvātiju un Franciju, kur notiks projekta noslēgums.

Rakstu sagatavoja: Elizabete Pavlovska, skolotāja

Foto: no skolēnu albuma

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti