Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Daudzbērnu ģimenes jūtas apdraudētas 19

Sākot ar 2008.gadu, 15.maijs Latvijā kļuvis par Starptautisko ģimenes dienu, un maijs šogad ir bagāts ar dažādām aktivitātēm, kurās tiek godinātas arī daudzbērnu ģimenes.

Latvijā neeksistē valsts ģimenes politika, kas būtu veidota, lai atbalstītu daudzbērnu ģimenes un tādējādi veicinātu arī demogrāfisko pieaugumu. Patiesība ir tāda, ka valstī pēc atteikšanās no PSRS laiku normatīviem vairs netiek definēts, ko nozīmē daudzbērnu ģimene. Kā liecina Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības 2007.gadā veiktais pētījums «Par daudzbērnu ģimeņu iespējamo diskrimināciju Latvijā», 80 procenti respondentu uzskata, ka valsts politika attiecībā uz daudzbērnu ģimenēm (kuras audzina trīs un vairāk bērnus) ir tikai simboliska. Bērnu pabalsti ļoti niecīgi, arī nodokļu atlaides, un 91 procents apgalvo, ka jūtas diskriminēti salīdzinājumā ar ģimenēm, kurās ir viens vai divi bērni, jo daudz ko nevar atļauties ikdienas dārdzības dēļ.Ja ģimenē ir daudz bērnu, visi izdevumi proporcionāli palielinās, tādēļ grūti atrisināt plašāka dzīvokļa iegādes un maksas izglītības pieejamības jautājumus, nodrošināt pilnvērtīgu pārtiku, labu apģērbu, apmaksāt ārpusskolas nodarbības (sporta, mākslas un citas), skolas ekskursijas, organizētās nometnes brīvlaikos un kopā visai ģimenei doties kādā izbraukumā, nerunājot jau par iespējām vecākiem relaksēties un veltīt izdevumus ārstniecībai un atveseļošanai.Lielākais sasniegums Latvijas neatkarības gados ģimeņu atbalstam no valdības un Saeimas puses pēc nemitīgajiem pasliktinājumiem bija 2002.gada beigas, kad tika izveidots Bērnu un ģimenes lietu sekretariāts, kas vēlāk pārtapa par ministriju, kurš beidzot sāka risināt arī ģimenes jautājumus. Taču pagaidām uzmanība pievērsta lielākoties krīzes situācijās nonākušajiem, vēl nekas netiek darīts preventīvu pasākumu jomā, lai ģimenes līdz šādām situācijām nenonāktu.8.janvārī tika nosūtīta vēstule Latvijas Valsts prezidentam Valdim Zatleram, 9.Saeimas deputātiem un Ministru prezidentam Ivaram Godmanim ar aicinājumu valstī pirmajā Starptautiskajā ģimenes dienā sākt Latvijas ģimenes gadu, kurā ģimenes ar bērniem beidzot sāktu izjust valsts gādību par tām. Tās pamatā ir secinājumi, kas izveidojušies, izvērtējot dzīves līmeņa izmaiņas iepriekšējos gados, kad jūtamu uzlabojumu lielākā daļa Latvijas ģimeņu nebija izjutušas, bet dzīves dārdzības un inflācijas kāpums vēl vairāk licis taupīt un ierobežot katra ģimenes locekļa vajadzības pēc ikdienas precēm un pakalpojumiem. Ja amatpersonām patiešām rūp ģimenes labklājība un demogrāfisko problēmu risināšana, tad šādos valsts grūtību laikos nedrīkst problēmas atkal novelt uz to ģimeņu pleciem, kas audzina bērnus, bet it īpaši jāmeklē iespējas, kā tām palīdzēt, un jāpārskata pirms pieciem gadiem pieņemtie lēmumi ģimenes politikas veidošanā.

Pievieno komentāru

Komentāri 19

lauva

Nav jau runa par uzturēšanu, bet to, ka no valsts puses atbalsta nav. Viss ir par naudu, pat normāla medicīniskā aprūpe nav pieejama. Ne jau pabalstus daudzi prasa, bet līdzīgi ārvalstīs pastāvošai sistēmai- nevajag pabalstu celt, bet lūdzu strādājošiem vecākiem neaiztieciet reālo iztikas minimumu, tad arī ģimenes varēs uzturēt savus bērnus un būs stimulētas strādāt, nevis dzemdēt un pabalstus gaidīt. Un starp citu ārzemēs valsts arī piemaksā, ja strādājot gada ienākums nenodrošina noteikto ļoti reālu un atbilstošu pastāvošajai situācijai ienākumu līmeni bērniem jau nu noteikti. Tad varam arī teikt, ka bērni ir mūsu nākotne. Citādi vecāki strādā vairākās darba vietās, bērniem nav laika un ministrijai un bāriņtiesām jāstrādā tikai ar krīzes situācijās nonākušajām ģimenēm. Bet atbalstot reāli ģimenes ar bērniem šīs problēmas varētu ļoti būtiski sarukt. Vajadzētu vākt kādus parakstus vai rīkot referendumupar šīm problēmām, vai ne?

pirms 11 gadiem, 2008.05.19 21:15

lauva

Nav jau runa par uzturešanu, bet to, ka no valsts puses atbalsta nav. Viss ir par naudu, pat normāla medicīniskā aprūpe nav pieejama. Un jau pabalstus daudzi pras, bet līdzīgi ārvalsytīs pastāvošai sistēmai- nevajag pabalstu celt, bet lūdzu strādājošiem vecākiem neaiztieciet reālo iztikas minimumu, tad arī ģimenes varēs uzturēt savus bērnus un būs stimulētas strādāt, nevis dzemdēt un pabalstus gaidīt. Un starp citu ārzemēs valsts arī piemaksā, ja strādājot gada ienākumus nenodrošina noteikto ļoti reālu un atbilstošu pastāvošajai situācijai ienākumu līmeni bērniem jau nu noteikti. Tad varam arī teikt, ka bērni ir mūsu nākotne. Citādi vecāki strādā vairākās darba vietās, bērniem nav laika un ministrijai un bāriņtiesām jāstrādā tikai ar krīzes situācijās nonākušajām ģimenēm. Bet atbalstot reāli ģimenes ar bērniem šīs problēmas varētu ļoti būtiski sarukt. Vajadzētu vākt kādus parakstus vai rīkot referendumupar šīm problēmām, vai ne?

pirms 11 gadiem, 2008.05.19 21:13

zemgaliete

Nu ja - skaidri redzama latviešu daba - paši izmirstam, pienācīgi bērnus NEGRIBAM atbalstīt un pie reizes iedir...am dvēselē tām ģimenēm, kas uzdrošinās audzināt daudz bērnus (es te nerunāju par kaķenēm, kas vaislojas) un spēj to darīt vienkārši lieliski.Riebjas lasīt komentārus - no šādiem komentētājiem arī rodas egoisti, kas paši nav spējīgi sniegt mīlestību un atbalstu citiem.
Es esmu par stiprām daudzbērnu ģimenēm - valstij ir jāatbalsta savi bērni un ģimenes, jo tās ir nācijas pamats un nākotne.
Pārējie lai iet bekot - nav viņi neko labāku pelnījuši.

pirms 11 gadiem, 2008.05.19 18:49

divbērnu ģimene

Domāju, ka valsts atbalsts nepieciešams bērniem kā tādiem, nešķirojot, cik daudzi vienai mātei sadzimuši. Valsts atbalsts - tie ir bērnu dārzi, pulciņi, tiešām bezmaksas un tai pašā laikā kvalitatīva izglītība, vasaras nometnes utt. Bet savukārt katrai ģimenei pašai jāizlemj, kādas ir tās prioritātes, cik bērnus laist pasaulē un izaudzināt par nodokļu maksātājiem, nevis kārtējiem pabalstu prasītājiem.

pirms 11 gadiem, 2008.05.19 17:49

es

Valstij ir jānodrošina cilvēkiem iespēju pašiem apgādāt savus bērnus, lai gan bieži vien cilvēkiem trūkst zināšanu un arī uzņēmības lai kko mainītu un sasniegtu dzīvē.
Vnk pieraduši ka PSRS bija liela ģimene :D un tagad katram jābūt pašam par sevi, bet kkā jāsaglabā patriotisms pret valsti. zūd loģika.
Man žēl to ka nevaru ar saviem tuviniekiem satikties kad gribētos, jo daudzi jau sen kā dzīvo citur un i nedomā atgriezties.
Es gan vēl pacīnīšos, lai gan izsverot strādāt 4 vietās lai apgādātu savu bērnu un sevi vai doties kvai uz to pašu Angliju un strādāt 8h dienā un dzīvot tā pat kā šeit un labāk, tikai ar vairāk laika un iespējām pavadīt to kopā ar mazo?! Svaru kausi nosverās acīmredzami.....
Skarbi, ka ja gribi dzīvot šodien tev jāaizbrauc :(

pirms 11 gadiem, 2008.05.19 15:59

zxcv

Neviens nevar paredzēt ienākumu pieaugumu vai zudumu piemēram pēc 5-10 gadiem. Tad, kad man bērni dzima varējām ļoti daudz ko atļauties un pat doma nebija ne prātā, ka kāds man par tiem bērniem maksās.
Tagad izjūtu visas ekonomikas maiņu personīgi uz savas ģimenes, jo mums bija savs uzņēmums, kas pelnīja pietiekami labu iztiku, neteiktu ka dzīvojām šiki, bet tomēr "zemkopības ministra lielā atbalsta zemniekiem" dēļ esam nonākuši gandrīz bankrotā. Cīnamies kā varam, taču inflācija+valdības atbalsts tiem, kas grib un var strādāt ir minimāls. Sākotnēji lika pēc normām iegādāties iekārtas un vēl sazin ko, tagad liek likvidēties. Kur mēs ejam un kur nonāksim???????? Un nemaz neatskos no tā pabalsta ko valsts ir piešķīrusi, tikai ar to pietiek autotransporta biļetēm uz skolu un atpakaļ, nerunājot par pārējo.
Neskatoties uz savām problēmām, piekrītu tomēr uzskatam, ka pirms dzemdēt bērnus ir jādomā kas un kā. Taču tās grādīgā lietotāju ģimenes, kur tiešām bērni ir tikai un vienīgi naudas pelnīšanai, vajadzētu tās sievietes kaut kādā veidā vai nu sterilizēt vai kaut ko izdarīt, lai tas tomēr nenotiek, jo tie bērni nu nav vainīgi, ka vecākiem viņi nav vajadzigi.

pirms 11 gadiem, 2008.05.19 13:31

KOLA

Es ar nesaprotu kapec man jagada par citu berniem. Es saprotu ir invalidi un citas maznodrosinato grupas, ja, tam japalidz.Un pabalsts ir pabalsts, ar to nekad nepietiks.

pirms 11 gadiem, 2008.05.18 21:02

gzz

pareizi.. Sarazho bērnus, nevar apgaadaat un tad breec, cik valsts slikta. sterilizēet tadus vajag.. un tie berni diemzhel izaugs tadi pashi - sapratiis, ka naudu var dabut nestradajot, bet tik bernus razhojot.. i nebus tur nekadi nodoklju maksaataaji..

pirms 11 gadiem, 2008.05.18 11:27

Madris

Par šo tēmu var runāt daudz, bet pamatā ir valsts attieksme.Mans uzskats ir ,ka demogrāfiskās problēmas jārisina ar nodokļu politikas palīdzību ,un kamēr neapliekamais minimums par bērnu nebūs lielāks par strādājošā neapliekamo minimumu ,tikmēr runāt par valsts rūpēm ir smieklīgi un lieka mutes dzesēšana.

pirms 11 gadiem, 2008.05.14 09:02

Greex

Pareizi, labaak maksaat nodokljus, lai ieraavinjsh ar komandu var aizbraukt uz siltaam zemeem "pieredzes apmainjaa" :)))

pirms 11 gadiem, 2008.05.13 23:12

Gimli

Bērni ir jāuztur vecākiem un nevis valstij. Man nav ne mazākās vēlēšanās samaksāt savus nodokļus kādai vaislas kārai ģimenītei, kurai hormonu vētras un sugas turpināšanas instikti nomākuši elementāru matemātiku "mana alga+tava alga=pietiek x cilvēkiem VISU vajadzību apmaierināšanai". Bet nē - vispirms jāsacep bērni un tad jābrēc, ka valsts nepalīdz! Kaut kā interesanti mums sanāk - mums tikai pienākas, pienākas, pienākas!!! Un darīt negribam ne velna.

pirms 11 gadiem, 2008.05.13 22:32

izmisusī mamiņa

Protams valsts ierēdņiem laiks padomāt par pašu latviešu bērniem,smieklīgs bērnu pabalts,būtu jauki,ka vismaz vienam bērnam līdz 16 gadu vecumam maksātu 30ls.

pirms 11 gadiem, 2008.05.13 19:12

Greex

Četri bērni maksās četrreiz vairāk nodokļus...

pirms 11 gadiem, 2008.05.13 17:03

figaro

Nu kas tā par modi mūždien bļaut,ka daudzbērnu ģimenes ir slikti apgādātas vai slikti par viņiem kāds cits(lasīt-valsts),ne paši vecāki,gādā.
Kāpēc vienmēr un visur bāž nodokļus-lūk,tie no daudzbērnu ģimenes tie jā,tie būs nodokļu maksātāji....bet,ja viens bērns-tad sanāk,ka viņš nemaksās nodokļus.Tā var saprast no "jojo".
Un vispār-domāt vajag vispirms un tad mesties gultā taisīt bērnus...

pirms 11 gadiem, 2008.05.13 15:26

Anna

Bet kāpēc valsts domā ka maksāt nodokļus ir cilvēku pienākums, kaut tagad divus bērnus ir grūti apgādāt, nerunājot jau par vairākiem bērniem ģimenē.

pirms 11 gadiem, 2008.05.13 14:19

kaija

Es uzskatu ,ka valstīj ir jāpgādā bērni, jo tie ir tie kas pelnītu mūms naudu , tā kā mūsu valsts vīri ir d......ji, tad mūsu bērni dodas projām un lielākā daļa pat neatgriezīsies.Bet es uzskatu ,ka nav īpaši jāizceļ daudzbērnu ģimenes vai viens bērns.tas nu gan ir stulbi , varbūt tas viens bērns dos vairāk nekā tie 5 vai seši , visi ir vienādi.Saražo daudz un tad čikst ,nav ko barot ,nevar izskalot un kas tad no daudzuma.

pirms 11 gadiem, 2008.05.13 08:23

Jojo

Nevis apgādāt , bet nodrošināt pienācīgu med aprūpi, dārziņus.Valstioj jānodrošina iespēja, pašai ģimenei sevi apgādāt un justies vajadzīgai šai valstij.Jo tie viens, divi trīs, četri un vairāk bērni ir tie ,kuri lielākā vai mazākā mērā pelnīs šai valstij nodrošinās atkal jaunus nodokļu ieņēmumus utt.

pirms 11 gadiem, 2008.05.13 06:37

Greex

Rakstaa bija nevis par apgaadaashanu, bet par gaadiibu - taas ir divas dazhaadas lietas...

pirms 11 gadiem, 2008.05.12 22:51

Gimli

Interesanti, kāpēc cilvēki domā, ka apgādāt viņu bērnus ir valsts pienākums?

pirms 11 gadiem, 2008.05.12 22:14

Lietotāju raksti