Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Imants Lancmanis: Atbalstu «Depo» lielveikala alternatīvo priekšlikumu 31

Ieilgušajā polemikā ap veikala–noliktavas «Depo» celtniecību Jelgavā ienācis arhitekta Ingurda Lazdiņa ierosinājums par iespējamu kompromisu cīņā starp projekta attīstītāju biznesa interesēm un Latvijas kultūras pieminekļu un vides saglabāšanas nepieciešamību.

Arhitekta Lazdiņa priekšlikums paver iespēju jaunceļamo kompleksu skatā no pilsētas un tilta paslēpt aiz zaļa uzkalna, kas līdz ar to nemainītu pirmatnējo ainavu. Tas ir īpaši svarīgi tāpēc, ka Jelgavas pilsētas panorāmas un Jelgavas pils nostādījums apkārtējā ainavā ir unikāls gadījums visas Eiropas mērogā. Lielupe radikāli nodala pilsētas apbūvi no Zemgales lauku ainavas: skatoties no upes kreisā krasta uz ziemeļiem, pilsēta pēkšņi beidzas, paveras zaļš krasts, un zema apbūve sākas jau krietni tālāk. Šāda zaļā vaļņa celtniecība arī dotu iespēju harmoniski papildināt pilsētas atpūtas zonu, tur izveidot stādījumus un cieši blakus komercobjektam radīt videi draudzīgu teritoriju. Papildu izdevumi turklāt ievērojami samazinātos, nebūtu nepieciešams kompleksu būvēt pēc dārga speciālā projekta, bet varētu izmantot pašu vienkāršāko un ekonomiskāko veikala–noliktavas standarta variantu. Speciāli izstrādātais projekts pie tam ir nevis situācijas glābiņš, bet rezultāts konceptuāli kļūdainiem konkursa noteikumiem, kas neņēma vērā pašu galveno – jo ēka ir arhitektoniski augstvērtīgāka, izstrādātāka un bagātīgāka, jo vairāk tā ir pamanāma, jo vairāk tā vizuālā skata laukā disonēs ar Rastrelli pili.

Tagad firmai ir dotas divas iespējas, un no šīs izvēles lielā mērā būs atkarīga firmas SIA «Depo DIY» tālākā reputācija un labā vai sliktā slava.

Viena iespēja – realizēt projektu tā pašreizējā variantā, ar milzīgo jaunceltni neatgriezeniski iznīcinot līdzšinējo balansu starp zaļo Zemgales ainavu un Jelgavas panorāmu, morāli degradējot Rastrelli celto Jelgavas pili. Līdz ar to vārds «Depo» kļūtu par sinonīmu brutālam, antihumānam komerciālās būvniecības uzbrukumam Jelgavas vēsturiskajam tēlam un Latvijas kultūrvidei. Ne tikai Latvijas mērogā, bet arī kopīgās eiropeiskās kultūrpolitikas sakarībā šis gadījums kalpotu kā ilustrācija agresīvai un antihumānai biznesa formai, ko raksturo nicinājums pret sabiedrības estētiskajām prasībām.

Otra iespēja – uzceļot zaļo valni, zīmols «Depo» varētu iemiesot spēju praktiskās vajadzības savienot ar garīgajām. Visā Eiropas mērogā to varētu minēt kā skaistu piemēru komercdarbības savienošanai ar cieņu pret gadsimtu gaitā krātām tradicionālajām kultūras vērtībām. Zaļā uzkalniņa ideja varētu kļūt par augsti pozitīvu piemēru, par atdarināšanas cienīgu paraugu arī citiem līdzīgiem gadījumiem, kad jauns būvobjekts jūtīgi jāieliek vēsturiskā kontekstā.

Kuru no šīm iespējām izvēlēsies SIA «Depo DIY» un projekta īstenotājs «Auras centrs»?


Imants Lancmanis, Rundāles pils direktors


Piezīme. Arhitekta Ingurda Lazdiņa alternatīvā projekta publiska prezentācija un diskusija notiks trešdien, 15. februārī, pulksten 19 Jelgavas pilī 182. auditorijā. Īpaši aicināti projekta attīstītāji SIA «Auras centrs», SIA «Depo DIY» pārstāvji, kā arī Jelgavas domes deputāti, pašvaldības un LLU pārstāvji.

Pievieno komentāru

Komentāri 31

Teātris

Kad bērns kaut ko ļoti negrib, lai nebūtu kašķu, viņam piedāvā izvēlēties starp diviem variantiem, un pat, ja kkas ir nevēlams pēc būtības, pēc variantu iedošanas, kaut ko šis bērns noteikti izvēlēsies. Aprobežotie jelgavnieki rīkojas tāpat un tūlīt piekritīs kaut kādam tipa labākam variantam un aizmirsīs, ka patiesībā pats DEPO šajā vietā ir problēma, ne vizuālais izskats.

pirms 2 gadiem, 2017.02.14 20:39

teijāterim

Problēma esi tu pats sev.Vai tu nevēlētos jaunceļamajā Depo vietā regulāri pļaut zāli un novākt suņu ampulas un citus štruntus,lai tie neaizsedz skatu uz pili?

pirms 2 gadiem, 2017.02.14 21:49

to teijāterim

Stulbs auns tu esi - to zāli pļaut un kopt teritoriju vajadzēja zemes īpašniekam, tas ka viņš to nedarīja bija gudrs gājiens, lai tādi idioti kā tu priecātos ka tājā vietā uzceļ Depo un zāli nopļauj.

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 09:35

Vests

Trāpīts desmitniekā!

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 12:00

Līga Teātrim

paldies, ka esi novērtējis šo manu izcilo domu, bet nākamreiz, ja neesi drosmīgs domāt un rakstīt pats savas domas, iesaku izmantot pēdiņas, lai cilvēku saprot, ka tas ir citāts, un tu neesi šo rindu autors :)

pirms 2 gadiem, 2017.02.17 09:08

Lieliski, tagad

visur, kur vajat "regulāri pļaut zāli un novākt suņu ampulas un citus štruntus" slienam augšā būvmateriālu veikalu-noliktavu, kas ir ideālas tīrības un sakoptības iemiesojums. Esmu redzējis gružus arī Hercoga Jēkaba laukumā, tad pie vienām sāpēm uzceļam DEPO arī tur!

pirms 2 gadiem, 2017.02.14 22:48

asdfgh

es te taa domaaju - nu kam jums vispaar vajag kautkaadus kultuuras pasaakumus n shit. davai visur sabuuveet blekja kastes ar veikaliem un visi laimiigi....

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 07:46

jj

Tanī pļavā drīzāk būtu noderīga liela auto stāvvieta pasta salas pasākumu apmeklētājiem.

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 09:09

KK

Šī apgaismes pilnā ideja radās pēc tam kad tika iesniegta ideja par lielveikala būvniecību? Līdz tam nevienu šī teritorija neinteresēja.

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 10:13

Jelgavnieku balss

Lūk, tā jau ir mūsu visu uzvara, vai vismaz puse no uzvaras. Tik nopietns un tiešs teksts Lancmaņa kungam! Tā ir DEPO izvēle - būt ar labu reputāciju vai ar sliktu! Un tas atsauksies uz klientiem - tie to ignorēs. Visi visi iesim uz Lazdiņa DEPO projekta prezentāciju, paudīsim atbalstu, diskutēsim ar DEPO, runāsim ar Rāviņu, jācer, ka sabiedrības iniciatīvas grupa un Āboliņa kungs spēs mobilizēt pilnu zāli un visus mēdijus!

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 10:26

Uzvara

būs tad, kad nevietā pie Lielupes plānotais veikals-noliktava tur netiks uzbūvēts. Ja kādam to tik ļoti vajag lai būvē citā vietā!

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 10:41

Tas pats Jānis

Kruta - tuvumā izskatās, kā bumbu patversme!
Galvenais, lai tā visa nosegšana ar zāli un bruģi nebeidzas kā Zolitūdē - zinam jau kādi Jelgavā celtnieki!

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 11:15

Nu

vietējie jau to necels, manuprāt.Par treknu kumoss priekš vietējiem.

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 12:00

Jods

Kāpēc kārtējo neizteiksmīgo standartkasti - veikalu nevarētuu uzsliet kādā citā Jelgavas stūrī?

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 11:51

Brenda

Piekrītu Teātrim -"pats DEPO šajā vietā ir problēma, ne vizuālais izskats".

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 11:54

Nē stalažām

Diemžēl nepārvaramu iemeslu dēļ klātienes apspriedē nevaru piedalīties. Bet LIELS, LIELS, LIELS lūgums uzdot Depo attīstītājiem uzdot jautājumu - neatkarīgi no tā, kādu projektu viņi izvēlēsies - kā viņi ir iecerējusī veidot ĀRA noliktavu zonu. Jo veikala kategorija - veikals-NOLIKTAVA pats pa sevi jau nosaka to, ka šāda tipa veikaliem ir šīs ainaviski neglaimojošās āra noliktavas. Un līdzšinējie DEPO izceļas ar augstiem (ēkas vai pat lielākā augstumā) palešu krāvumiem - aptīti ar vējā, saulē izbalējušām, sapluinītām plēvēm, cementa, kūdras maisi, krāsainu iesaiņojumu kakafonija.... Būvē kādu arhiktonisku šedevru blakus gribi - tā izgāztuves tipa āra noliktava paņem visu uzmanību uz sevi....

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 12:10

Jelgavnieku balss

DEPO attīstītājiem būs jāatbild tautai šodien sapulcē! Tā nebūs kā toreiz, kad viņi to rīkoja slepeni un bez reklāmas, šoreiz ir mūsu sapulce, ar Lancmaņa kungu, ar normālu arhitektu un visu jelgavnieku atbalstu.

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 12:14

lūgums

tad tiešām "Jelgavnieku balss" - vai varu, drīkstu palūgt uzdot šo jautājumu par tām āra stalažām.... Man acīs vēl aizvien Jēkabpils Depo "getliņi", toreiz mēs kā caurbraucēji tūristi bijām šokēti par kaut ko tādu pēkšņi iznirstam pilsētas ainavā. Un tur pat nebija pils blakus, lai radītu šokējošu kontrastu.

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 12:20

Skepse

Jā, un man tas viss šķiet pēc manipulācijas mēģināt līdz vēlēšanām noklusināt, nomierināt ar nerealizējama projekta iesmērēšanu.
Kāpēc nerealizējams
1.Depo nekad nepiekristu iztikt bez āra noliktavām
2. Nerunāšu par ēkas celtniecības izmaksām, bet skaidrs, ka tā eksplutācija būs dārgāka par jebkuru standarta kondzerbundžu.
3. Godīgi sakot - nezinu, kāds aviācijas bunkurs jāspēj uzbūvēt - lai nodrošinātu, lai pie pirmā sniega pārsimts bērneļu (un ne tikai) - neizdomātu šo uzkalniņu loģiski izmantot kā Rāviņa Hūti, pārbaudot konstrukcijas nestspēju ne tikai ar sniega, bet arī savu, ragaviņu un sportisko aktivitāšu radīto vibrāciju svaru....

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 12:15

un tik

vau vau vau
vau vau vau
paies vēlēšanas un uzcels bez kalniņa

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 13:50

esi informēts!

Tāds uzkalniņs blakus veikalam ir labs midzenis pelēkajām žurkām.

pirms 2 gadiem, 2017.02.15 20:16

Aculiecinieks nr. 4

Nu jau šis strīdiņš celt vai necelt tur DEPO sāk izskatīties pēc principiāla cīniņa, bez maz vai, būvēsim un viss, vienalga ko tas piķos

pirms 2 gadiem, 2017.02.17 10:52

pele

Liekat to Depo vienreiz mierā. Es ka pircējs tikai priecājos ka būs vēl viens veikals. Un nevajag izdomā ka veikala celtniecība aizsedz pili un vēl nezin kādas muļķības.

pirms 2 gadiem, 2017.02.17 16:02

Es arī

kā pircējs priecātos par būvmateriālu veikalu-noliktavu (ja vēl viens tāds kādam patiešām tik ļoti ir vajadzīgs, par ko gan es neesmu īsti pārliecināts), piemēram, Loka maģistrālē pie K-Rautas utml. Man kā pircējam vienkopus būtu kur izvēlēties no vairākiem piedāvājumiem.
Kā jelgavnieks es gribu priecāties par "nesa****o" atpūtas zonu un promenādi pie Lielupes, par vēl vairāk nesarežģītu satiksmi centrā pie tilta u.t.t.

pirms 2 gadiem, 2017.02.17 16:25

Riktīgs teātris!

Jā,bērniņam būs konfektīte citā papīrītī. Cik nožēlojami, ka rijība jau kļuvusi nekontrolējama, viltīga, uzmācīga, nekaunīga! Lūdzu nepadoties, cien. Grūtupa k-gs! Lai tiesa saka vārdu.

pirms gada, 2017.02.19 14:09

Xyz

Vēl jūs par to Depo cepaties??? Jums laikam citu darītnav ko... Jau rēka nāk par jums :D

pirms gada, 2017.02.20 12:32

Neticēsi,

bet ir noteikts termiņs apstrīdēšanai tiesā. Tā, ka varēsi ierēkt vēl kādu laiciņu. Galvenais lai rēcot pašam kramji neko nesarauj :-)

pirms gada, 2017.02.20 13:28

Grieta

Vai pilsētas saimnieki ir padomājuši par transporta plūsma regulēšanu "Depo" veikala sakarā. Pavisam nesen televīzijā tika apsriests jautājums par avārijas situācijām, ko radījis "Depo" veikals Rīgā Krasta ielā. Kā būs Jelgavā? Cukura iela taču ir tieši tilta galā.

pirms gada, 2017.02.23 11:24

...

Vai tiešām tas monstrs atradīsies pilsētas vārtos?

pirms gada, 2017.03.07 20:30

VKPAI neatbalsta

http://mantojums.lv/lv/jaunumi/par-lielveikala-depo-buvniecibu-jelgava/

pirms gada, 2017.03.11 15:25

Flīze no Depo

Tā pašapkalpošanās MOIKA, tā gan bojā skatu uz pili,iebraucot Jelgavā no Rīgas...ko par to neviens NEBRĒC...DEPO pavisam citā pusē...jā, varbūt nav tur īstā vieta...varbūt nojaukt to slimo kropli PILSĒTAS PASĀŽU un tajā vietā DEPO!!!

pirms gada, 2018.01.31 17:16

Lietotāju raksti