Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ivars Jakovels: Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt! 7

Brīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no sešiem mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks atbildēja, ka tādus likumus viņš nepazīstot. Nedomāju, ka likuma nezināšana glābtu arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri nebūs reģistrējuši savus, atvainojiet, ķemertiņus jeb decentralizētās kanalizācijas sistēmas kopējā reģistrā. Labi, ka par šo pārkāpumu nedraud tāds sods kā Šveikam, taču arī 350 eiro fiziskajām personām un 1400 eiro juridiskajām ir gana liels sods, īpaši lauku reģionos dzīvojošiem pensionāriem.

Ķemertiņu reģistrs nav joks

Lai arī cik neticami tas izklausās, fakts, ka mazmājiņas būs jāreģistrē pilnīgi visiem, nav joks un ir pilnīgi likumīgi pieņemts. 27. jūnijā lēmums tika pieņemts valdības sēdē, atbalstot projektu “Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu”, kuru sagatavoja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Ministrija skaidro, ka projekts ir izstrādāts, jo ir nepieciešamība pēc vienlīdzīgas pieejas, regulējot gan centralizēto, gan decentralizēto kanalizācijas pakalpojumu izmantošanu. Acīmredzot ministrijas ieskatos jānodrošina vienlīdzība starp viensētā dzīvojošu pensijas vecuma tanti un lielu uzņēmumu Rīgas centrā. Acīmredzot teikums “Viens likums, viena taisnība visiem” tiek saprasts pārāk burtiski.

Kultūra, sievasmāt, sākas no mazmājiņas!

Kādā visiem zināmā latviešu filmā izskan frāze: “Kultūra, sievasmāt, sākas no mazmājiņas!” Laikam jau, ja vieniem no mazmājiņas sākas kultūra, citiem ar mazmājiņu beidzas reāla izpratne par lietu kārtību. Iekasējot soda naudas no pensionāriem, kuri nebūs reģistrējuši savus ķemertiņus, mēs neveicināsim Latvijas ekonomisko uzplaukumu. Ne velti liela sabiedrība daļa ir sašutusi par šādu valdības lēmumu un saredz tajā tikai kārtējo mēģinājumu iekasēt naudu.

Papildu darbs pašvaldībām

Laika gaitā valdība ir pieņēmusi ne vienu vien lēmumu, par kuru pirmajā brīdī sabiedrība ir sākusi paust sašutumu, taču vismaz ir bijusi vieta diskusijai par lēmuma lietderību un racionalitāti. Šis gan nebūs tas gadījums. Papildus lēmuma absurdajai pusei jāņem vērā, ka tas nozīmē papildu slogu arī pašvaldībām, kuru darbiniekiem būs tas gods veidot reģistru. Tā sakot, kārtīgam pašvaldības darbiniekam turpmāk savā novadā vai pilsētā būs jāzina katra mazmājiņa.

Vai savas mazmājiņas anketu jau aizpildīji?

Visiem decentralizēto kanalizācijas sistēmu īpašniekiem (lasi – katrai tantei laukos) vietējai pašvaldībai būs jāiesniedz informācija par piemājas mazmājiņas sistēmas veidu, tas ir, vai konkrētajā adresē atrodas un tiek izmantotas lokālās attīrīšanas iekārtas vai septiķis, vai krājtvertne. Un katrai pašvaldībai būs jāinformē iedzīvotāji, kā pareizi ziņot par savu ķemertiņu. Proti, ir uzdots informēt iedzīvotājus, ka tas jādara, sagatavot reģistrācijas formu (veidlapu) un norādīt, kādā veidā un kur šis reģistrācijas pieteikums jāiesniedz (noteikumi paredz iespēju to darīt klātienē, pa pastu vai elektroniski).

Jāinformē arī par katrām izmaiņām

Un vēl būtiski ņemt vērā, ka, aizejot uz pašvaldību un piereģistrējot savu ķemertiņu, nevar ar mierīgu sirdi doties mājās un aizmirst par to uz visiem laikiem. Ja mainās mazmājiņas īpašnieks, izmantotā sistēma vai tā vispār tiek likvidēta, piemēram, ierīkojot pieslēgumu centralizētajai kanalizācijas sistēmai, par to atkal jādodas ziņot pašvaldībai.


Ivars Jakovels, Jelgavas domes deputāts

Foto: no personīgā albuma

Pievieno komentāru

Komentāri 7

goga

Decentralizētās kanalizācijas sistēmas būs jāreģistrē tikai pilsētu un ciematu robežās.

pirms 10 mēnešiem, 2017.08.16 11:33

ESA

Gudrais goga kādu laiku nav savu pakaļu no televizora atvilcis un redzējis tikai pilsētu un ciematu robeža. Kukū rasā tu maz spēj apjēgt cik Rīgas pilsētas teritorijā dārzkopības kooperatīvos tādi ķemertiņi ir, nemaz nerunājot par to pašu Maskačku, nemaz nerunājot par to pašu Jakoveļa Jelgavu, nemaz nerunājot par tiem simtiem ciematu visā Latvijā, prātiņ nāc mājā!

pirms 10 mēnešiem, 2017.08.22 18:03

a

Būtu labāk paklusējis. Rašistiem jau patiktu ja būtu padomju kārtība, ka uz podiem kāpj ar kājām.

pirms 10 mēnešiem, 2017.08.21 07:55

Jakov

Centrāltirgū sigaretciki tirgo cīgas un špricē pie tirgus būdām turpat visu acu priekšā.

pirms 10 mēnešiem, 2017.08.26 19:38

par tavu ķemertiņu

Jaunie noteikumi attieksies uz ikvienu, kurš dzīvo ciemā vai pilsētā un kura māja, dzīvoklis vai vasaras namiņš nav pieslēgti centralizētai kanalizācijas sistēmai, un notekūdeņu savākšanai vai attīrīšanai izmanto: rūpnieciski izgatavotas notekūdeņu attīrīšanas no fekālijām vai kanalizācijas iekārtas, kuras attīrītos notekūdeņus novada vidē un kuru kopējā jauda ir mazāka par 5 m3 diennaktī; septiķus (rūpnieciski ražota vai individuāli izgatavota tvertne ar divām vai vairākām kamerām cilvēka radīto notekūdeņu un fekālo nogulšņu nostādināšanai ar pārplūdi vidē pēc nostādināšanas); notekūdeņu krājtvertnes, kurās uzkrājas neattīrīti notekūdeņi, septisko tvertņu dūņas, fs sistēmu tīrīšanas atkritumi. Noteikumi nekādā gadījumā neaizliedz lietot sausās vai pārvietojamās tualetes, kā tas ir izskanējis medijos.Tavi **** piesārņo kaimiņu dzeramo ūdeni akā vai pašam pa krānu sāks brūnais tecēt, tad droši vien kā trīcošais "JĒGU PĀRDZĒRIS BOMZIS" pār lūpām izvelsies pavisam citā virzienā un pazemīgi rāposi pie pašvaldības pēc palīdzības.

pirms 10 mēnešiem, 2017.08.30 09:32

pēc tam

pārbaudīs vai visi kemertiņi aprīkoti ar dūmu detektoriem, ventilācijas iekārtām, un tt. Būs kur uzlukt no virtuves noņemto tvaika nosūcēju...:DDD

pirms 9 mēnešiem, 2017.09.12 08:36

Brille

Vajadzētu atbrīvot no valsts klaušām vienīgo mājokli....un vienīgo mājokļa tualeti

pirms 9 mēnešiem, 2017.09.19 10:05

Lietotāju raksti