Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kas jāzina par pensiju indeksāciju 8

Latvijā pensiju apmērs tiek pārskatīts, veicot pensiju indeksāciju. Un te ir jāpatur prātā, cik liela konkrētajā gadā ir vidējā summa, no kuras iemaksas veikuši sociālo iemaksu veicēji. Tas ir svarīgi tāpēc, ka likums «Par valsts pensijām» nosaka – valsts pensijas vai tās daļas apmērus, kas nepārsniedz pusi no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, tiek pārskatīts 1. oktobrī. Pensiju indeksācijas aprēķinos tiek ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss valstī, kā arī 50 procentu (iepriekš 25) no apdrošināšanas iemaksu summas reālā pieauguma procentiem. Politiski represētajām personām, I grupas invalīdiem un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pārskata visu valsts pensijas apmēru.

Vienkāršāk sakot, šāda indeksācijas kārtība nodrošina personām ar maziem ienākumiem visas pensijas indeksāciju, savukārt personām ar salīdzinoši lieliem ienākumiem – daļu pensijas indeksāciju. Beidzamo reizi, 2016. gada oktobrī tika indeksētas pensijas vai tās daļa, kas nepārsniedza 332 eiro un tika piemērots indekss 1,0186. Piemēram, 200 eiro liela pensija tika indeksēta pilnā apmērā, savukārt 400 eiro lielai pensija tika indeksēta tikai pensijas daļa 332 eiro apmērā.

Jautājumi, kas skar pensijas, ir ļoti jutīgi un ne vienmēr vienkārši saprotami. Tāpēc Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Sandra Stabiņa sniedz atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par šo tematu.

Vai pensionāram ir kaut kas jādara pašam, lai saņemtu pensijas indeksāciju?

Nē, pensionāriem pašiem nekas jādara nav! Pensiju indeksāciju nodrošina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) un tā notiek automātiski – katru gadu 1. oktobrī. Tas nozīmē, ka ar oktobri ikviens, kam pienākas pensija, saņems to jau indeksētā apmērā. Un nevajag arī uztraukties par to, vai VSAA zinās, cik kuram pienāksies pēc pensiju indeksācijas. VSAA rīcībā ir visi nepieciešamie dati, un pārrēķins notiek automātiski.

Kā uzzināt, par cik palielināsies katra cilvēka pensija?

Savu pensijas apmēru cilvēks var uzzināt portālā www.latvija.lv vai vēršoties jebkurā VSAA nodaļā.

Vai arī turpmāk pensiju apmērs tiks indeksēts?

Jā, tas notiek saskaņā ar likumu «Par valsts pensijām», un pensiju indeksācija notiek katru gadu 1. oktobrī.

Kā veidojas koeficients, pēc kura aprēķina pensiju indeksāciju?

Koeficients, ko lieto pensiju indeksācijai, veidojas no faktiskā patēriņa cenu indeksa valstī un daļas no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma. Atgādināšu, ka no 2017. gada šī daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma ir 50 procenti. Pensiju indeksācijā piemērojamo indeksu VSAA aprēķina, pamatojoties uz tās rīcībā esošajiem datiem un Centrālās statistikas pārvaldes datiem. Par pamatu indeksācijai ņem vērā piešķirto pensijas apmēru, neskaitot to piemaksu apmēru, kas piešķirts pie pensijas par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam.

Vai rudenī indeksācijas rezultātā palielināsies visas pensijas?

Pensiju indeksācija attiecas uz visiem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem, kuriem tās ir piešķirtas vai pārrēķinātas līdz konkrētā gada 30. septembrim.

Kā un vai notiek arī krīzes laikā piešķirto pensiju pārskatīšana?

Jā, personām, kurām no 2010. gada 1. janvāra līdz 2015. gada 31. decembrim piešķirta vai pārrēķināta vecuma, izdienas vai apgādnieka zaudējuma pensija un kuras aprēķinā ir ņemti vērā negatīvie pensijas kapitāla indeksi, pensijas tiek pārskatītas.

2016. gadā pārskatīja pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2010. gadā. Vidējais pensijas apmēra palielinājums 2016. gadā pārskatītajām pensijām bija 11,85 eiro.

2017. gadā pensiju pārskatīšana turpinās un tiek pārskatītas pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2011. gadā. Pensiju pārrēķins notiek automātiski, un senioriem papildus nekas nav jādara. Pensijas apmērs tiek pārskatīts no 2017. gada 1. janvāra, un, ja tas ir lielāks par iepriekš saņemto pensijas apmēru, tad ne vēlāk kā līdz 2017. gada 30. jūnijam VSAA izmaksās pārskatītās pensijas starpību un uz pensionāra deklarētās dzīves vietas adresi nosūtīs lēmumu par jauno pensijas apmēru.

Savukārt 2018. gadā pārskatīs pensijas, kas piešķirtās vai pārrēķinātās 2012., 2013., 2014. un 2015. gadā.


Labklājības ministrija

Publicitātes foto

Pievieno komentāru

Komentāri 8

LĪDAKA

Tie, kuri godīgi nopelnija savas pensijas, kuri mahināciju rezultātā tās nenopirka 2 vai 3 kāršotā apmērā nekā tās būtru bez mahinācijas, kuri nesaņem pensiju no nenormāli lielajām algām, kas tika radītas Kalvīša valdības laikā, šodien ir zaudētājos ar savu darbu un nodokļu maksāšanu. Algas pieaugušas dubultā un trīskārtā, - turpina pieaugt. Cilvēki šturmē veikalus un steidz maksāt par pakalpojumiem, cik nu pakalpojumu sniedzējiem ienāk prātā ar katru gadu vai mēnesi vairāk paprasīt, veikalnieki savukārt tik ceļ cenu. VAI TAD TO JAUNATNE NEREDZ ?! Tāpēc mļķīgi ir prasīt un aģitēt, lai maksā nodokļus, jo šodienas pieredze rāda, ka godīgie nodokļu maksātāji, kuri pensijā aizgāja pirms tiem nenormāli treknajiem gadiem, ir palikuši gandrīz vai bešā.

pirms gada, 2017.03.15 18:46

Asaris

Vai pati esi lasijusi to murgaino vārstijumu

pirms 11 mēnešiem, 2018.03.10 07:56

Njaa

Tikko kādam pensionāram tika pārrēķināta 2011. gadā piešķirtā pensija. Parēķinot cik viņš valsts dēļ zaudējis šajos sešos gados, sanāca gandrīz 13 tūkstoši euro!

pirms gada, 2017.03.15 19:57

jons

Te ir cits jautājums-VSAA Latvijā tiek apmaksāta no Aociālā budžeta!!!Pamēģiniet saskaitīt cik šādu VASAA ir valstī un cik tas izmaksā?Ja Sociālais budžets būtu novirzīts TIIKAI pensijām-būtu pavisam savādāk!!Otrs-kad valdība atdos tos miljonus,ko kādreiz "aiziņēmās"no Socialā budžeta??Ailiegt jebkuras manipulācijas ar Sociālo budžetu izņemot PENSIJAS!!

pirms gada, 2017.03.17 11:13

Vāgners

"Ailiegt jebkuras manipulācijas ar Sociālo budžetu izņemot PENSIJAS!!" Jon, vai tu pats saproti, ko uzrakstīji?

pirms gada, 2017.03.20 09:47

Bērziņ onkulis

Pareiza doma

pirms 11 mēnešiem, 2018.03.10 07:59

Lietotāju raksti