Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Krievija – Gruzija. Kāpēc karš? 8

Pašlaik, kad pārdzīvojam par notikumiem Gruzijā - cietušajiem cilvēkiem, izpostītajām pilsētām un sagrautajiem ciemiem -, būtu nepieciešams arī palūkoties uz konflikta eskalācijas cēloņiem un prognozējamiem rezultātiem.

Lai izprastu šā kara mērķus, kuru sasniegšanai Kremļa politiķi bija gatavi upurēt vairāku tūkstošu cilvēku dzīvības, dažus desmitus ciemu un pilsētu, jāsaprot politisko notikumu fons, uz kura norisinājās šī asiņainā agresija.Proti, jau kopš pagājušā gada rit starptautiskas diskusijas par ASV iecerēto pretraķešu vairogu Austrumeiropā, pret ko krasi un bez acīmredzamiem panākumiem iebilst Krievija. Vēl vairāk, lai gan Krievija izmisīgi protestē, starptautiskā sabiedrība atzinusi Kosovas neatkarību. Turklāt tas notiek apstākļos, kad Maskavā valdošā elite cenšas atjaunot vietējo iedzīvotāju ticību Krievijai kā vienai no pasaules lielvarām.Kā dadzis acī tai ir arī Baku - Džeihanas naftas vads, kas šķērso Gruzijas teritoriju un caur Turciju Dienvideiropai nodrošina alternatīvu jēlnaftas piegādi, ko nespēj kontrolēt Kremlis. Vēl bīstamāki šajā perspektīvā Krievijai varētu šķist nākotnes plāni par jauniem gāzes cauruļvadiem caur Gruziju, kas Eiropas valstīm varētu nodrošināt alternatīvu energoresursu piegādi no Vidusāzijas. Krievijai tas nozīmētu ne vien ekonomiskās kontroles instrumentu vājināšanos pār Eiropas valstīm, bet arī zināmu budžeta ieņēmumu sarukumu.Vājinot pašreizējo Gruzijas valdību un vietējās sabiedrības ticību Rietumu demokrātijām, iespējama Kremlim lojālu politiķu ievēlēšana Gruzijas vadībā jau nākamajās vēlēšanās un kontroles atgūšana pār pārāk patstāvīgo Dienvidkaukāza valsti un tās resursiem. Vienlaicīgi Krievija nodrošinātu buferzonu starp savām un NATO robežām (šajā gadījumā Turcija).Krievijas līderi, šķiet, ievērojuši loģiku - nekas tik labi nesaliedē nāciju kā neilgs un uzvaru nesošs karš. Turklāt tas notiek tieši pirms sociālās sistēmas reformas, ko paredzēts izvērst Medvedeva prezidentūras pilnvaru laikā un kas potenciāli varētu izraisīt Krievijas iedzīvotāju neapmierinātību ar pašreizējo valdību. Kara un tā seku noregulēšanas rezultātā uzmanība lielā mērā tiks novirzīta no sociālās drošības paketes samazināšanās.Prognozējams, ka, noregulējot Krievijas - Gruzijas konfliktu, Krievija un tās sabiedrotās atzīs Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarību. Lai cik nežēlīgi tas izklausītos, bet Krievijas iedzīvotājiem to būs iespējams pasniegt kā revanšu par Kosovu, vienlaicīgi testējot Rietumvalstu spēju un vēlmi iebilst Krievijas vienpusējai politikai. 2:1 Krievijas labā ģeopolitiskajā spēlē ar Rietumiem. Valstis un tautas šajā lielvaru spēlē ir vien mazi kauliņi.Šajā situācijā Eiropas valstīm nepieciešams nevis izdabāt drošības dienestu kliķes pārņemtajam Kremlim, bet gan nozīmīgākajos jautājumos paust vienotu un stingru nostāju, neiekrītot «skaldi un valdi» politikas slazdos. Krievijai jāparāda, ka arī lielvalstīm nepieciešams rēķināties ar starptautiskās sabiedrības viedokli un vispārpieņemtām starpvalstu attiecību veidošanas vērtībām 21.gadsimtā.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Fantomss

Brauc uz Abreni vari sākt jau rakt ierakumus.
Gaidi - rietumi tev palīdzēs.

pirms 11 gadiem, 2008.09.13 13:40

латыш

автор статьи типичный клиент гинтермуйжи .... там можно даже галстуками питаться ,выкидыш американский .

pirms 11 gadiem, 2008.09.12 22:29

Smaidīgā

Nu lielāku murgu jau autors nevarēja izdomāt!!!

pirms 11 gadiem, 2008.09.12 17:18

Evita

Lieta tāda, ka mums te stāsta visādus brīnumus, Krievijā tautu totāli dezinformē un mūs tāpat, noklusējot kara īstos iemeslus, kur guzīni ir kārtējie ķīlnieki lielvaru politiskajās spēlēs! Amerikā ir priekšvēlēšanu periods, un tādā veidā tiek novērsta uzmanība no citām, būtiskām problēmām. Tiek atrasts jauns ienaidnieks- Krievija, kura, savukārt izmanto jebkuru iespēju un līdzekļus, lai saglabātu savu ietekmi Kaukāzā.

pirms 11 gadiem, 2008.09.12 09:21

Eiroskeptiķis

Autors aizmirsis, ka savulaik Krievija viena no pirmajām atzina arī Latvijas neatkarību. Nu jau savu esam dabūjuši, lai osetīnus gruzīņu kaujinieki izskauž no zemes virsas...
Riebjas tie amerikāņu un uzpūtīgās Eiropas klerku pakaļu bučotāji!

pirms 11 gadiem, 2008.09.11 18:30

Vīzes-pastalniekam

Vienalga pagriezīs mums muguru,vai nepagriezīs,bet pašiem jābūt ar stingru mugurkaulu.
Gan jau tūlīt Hāgas starptautiskā tiesa kaut ko atkapās,ne pa velti Kremlis jau lūdzis pārtraukt procesu,tātad suns zin,ko ēdis un kaut mazdrusciņ tomēr raustās no visas pasaules attieksmes.Neskaitāmi miljardi jau tagad zaudēti un var sanākt vēl sūdīgāk.

pirms 11 gadiem, 2008.09.11 17:15

Pastalnieks

Nopērc velosipēdu, ēd labi daudz zirņus. Pašaizsardzībai uztaisi kaķeni, jo bruņotā konfliktā Tavi aizjūras sponsori Tevi atstās vienu pašu pret austrumu lāci.

pirms 11 gadiem, 2008.09.11 17:03

Lietotāju raksti