Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kur izaugs mūsu bērni? 4

Jelgavas izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza laikrakstā Zemgales ziņas (21.05.2007.) paudusi viedokli, ka visas 13 Jelgavas pirmsskolas izglītības iestādes ir nodrošinātas ar kadriem. Lai uzklausītu praktiķu viedokli, uz sarunu aicinājām privātās pirmsskolas izglītības iestādes „Rūķu māja” vadītāju Birutu Briedi.

No vienas puses mums būtu jābūt priecīgiem, ka ir bērnu pieplūdums, bet no otras puses vecākiem tā ir ļoti nepārvarama problēma.

Jā, arī es atnācu uz bērnudārzu strādāt, lai iekārtu savus bērnus bērnudārzā un strādāju joprojām.

Pēdējā laikā ir notikuši dažādi notikumi, kas paldies dievam nav skāruši Jelgavas rajonu, pieskatīšanas trūkuma dēļ notikušas nelaimes ar pavisam maziem bērniem. Kāda situācija ir Jelgavā? Vai Jelgavas mazuļi ir drošībā?

Man tagad tā grūti teikt, nedomāju, ka es tagad to risināšu globāli, bet manā bērnudārzā bērni ir drošībā. Mums ir samērā stingri noteikumi. Bērni arī netiek atdoti kuram katram. Ģimenē nolemj kurš tieši izņems bērnu no „dārziņa”, tas tiek piefiksēts un tā mēs to darām. Ja ienāk kāds svešs cilvēks, kas vēlas mazuli izņemt, paldies dievam ir mobilie telefoni, māmiņa tiek sazvanīta un bērns tiek atdots tikai tad, ja māmiņa tam piekrīt. Vecāki mums regulāri uzlauž durvju kodu, ko mēs savukārt regulāri mainām, bet tas jau ir tehnisks jautājums.

Vai jaunu bērnudārzu celtniecība varēs atrisināt nepieskatīto bērnu problēmu?

Es domāju, ka nē, ja trīsgadīgs bērns var iziet ārā, un māmiņa to pat nepamana? Godīgi sakot, es esmu omīte un man ir četri mīļi septiņgadīgi mazbērniņi, bet, mēs skatāmies, kad viņi nāk no skolas. Ir kontrole, un vecāki bērnus sagaida un atveda ar mašīnu. Ja Tik mazi bērni vieni paši var iziet no mājas, tad tie vecāki nav dzimuši vecāki. Paklausoties arī, ja bērni aiziet uz dīķi. Un tas nav saistīts ar bērnudārzu trūkumu.

Pēc izglītības pārvaldes ziņām Jelgavā rindā uz bērnudārziem ir aptuveni 1000 mazuļu. No tiem apmeklēt PII šoruden varēs mazliet vairāk nekā puse.

Varbūt tā man ir tāda savdabīga prakse. Es netaisu tās rindas, jo zinu, ka varu paņemt 20 bērnus. Aiz strīpas es varu paņemt divus līdz trīs bērnus, un tas arī nav pareizi. Tāpat man nāk visi brāļi un māsas tiem bērniem, kas jau apmeklē bērnudārzu. Piemēram, šogad man nāk septiņi šādi bērni.

Lai zināmā mērā problēmu atrisinātu, ministrija rosina palielināt bērnu skaitu vienā grupiņā. Kā jūs to vērtējat?

Varbūt tā ir mūsu specifika. Mēs esam privātais bērnudārzs, un dome mums maksā par katru bērniņu, un, lai mēs izdzīvotu, jau esam maksimāli piepildījuši grupiņas. Mums grupiņās ir 20 – 25 bērni. Jāņem vērā, ka mūsu izglītības iestādē arī telpas lielākas kā standarta bērnudārziem. Šī bērnudārza telpas būvētas pēc t.s. igauņu projekta. Es uzskatu, jo mazāk bērnu grupiņā, jo labāk var strādāt. Domāju, ka tādā veidā problēmu atrisināt nevar.

Kā jūs vērtējat augstākās izglītības nepieciešamību darbiniekiem pirmsskolas izglītības iestādē?

Man drīzumā jau būs 30 gadu darba stāžs šajā jomā, un es uzskatu, ka tas ir smieklīgi, ja mazajās grupiņās, kur māca bērniem iet uz podiņa un bērniem pašiem apģērbties, nepieciešama augstākā izglītība. Tāpēc jau šeit nav to darbinieku. Kamēr jaunietis vēl studē, viņš piekrīt strādāt grupiņā, bet tiklīdz beidz studijas, aiziet prom. Vajadzētu būt diferencētai pieejai. Piecgadīgajiem un sešgadīgajiem bērniem vajadzētu apsniedzējus ar augstāko izglītību, bet līdz šim vecumam .... jāsaka godīgi, ka visas labās, pieredzes bagātās audzinātājas ar šiem noteikumiem tika pieklājīgi izvirzītas ārā ar šiem noteikumiem no sistēmas. Labi, jaunie varēja iet augstskolā, bet nopelniem bagātās audzinātājas ar 25 – 30 gadu stāžu? Es nezinu, kāpēc viņām nedeva iespēju strādāt, jo tomēr viņām ir prakse. Es uzskatu, ka tā bija valsts politika. Kāpēc? Nezinu. Kāpēc bērnudārzos nevar strādāt sākumskolas skolotāji? Daugavpils Universitātē Pedagoģijas lekcijās mēs sēdējām blakus. Vai viņi tagad nezina, ko darīt ar maziem bērniem? Sākumskolas skolotājs, tā ir pakāpe augstāk.

Vai privātie bērnudārzi spēs mazināt vietu trūkumu?

Es domāju, ka nē, jo Jelgavā viņu ir par maz. Daudzi bērnudārzi Jelgavā ir iznīcināti. Tad, kad es sāku strādāt kā vadītāja bija daudz vairāk bērnu dārzu. Atmodas ielā atrodas pilnīgi tukšs bērnudārzs. Tagad tas ir privatizēts. Kāpēc tur bija tāda atļauja? Es zinu, man bija noteikums, ka šeit ir jābūt bērnudārzam. Tur varētu nodrošināt kādiem 250 bērniem vietu.

Kā jūs vērtējat privāto publisko partnerību Jelgavā?

It kā jau līdzfinansējums ir 42 Ls apmērā, bet piecgadīgajiem un sešgadīgajiem mazāk – 38 Ls, tāpēc ka tur valsts finansējums, bet tas ir maz. Jādomā arī par vecāku maciņiem, jo tie arī nav bezgalīgi. Maksu par bērnudārza apmeklēšanu esmu paaugstinājusi līdz 35 Ls, bet nāksies paaugstināt vēl. Salīdzinot ar citiem privātajiem bērnudārziem tas nav daudz. Kā runā vecāki, tad citos privātajos bērnudārzos Jelgavā maksa ir no 50 – 70 Ls.

Kas jūsuprāt būtu jādara, lai tiktu vaļā no šīm mūžīgajām, iestigušajām bērnudārzu rindām?

Es tikai vēlreiz varu atkārtot, ka pilnībā ir jāmaina valsts politika. Pirmkārt, jāpārskata tās pašas audzinātāju problēmas. Ja arī vērtu vaļā bērnudārzus, es nezinu, vai būtu, kas strādā? Mums viena audzinātāja aizgāja dekrēta atvaļinājumā. Es nedrīkstu pieņemt darbā ne sākumskolas skolotāju, ne psiholoģijas skolotāju. Viņiem gadu jāiet kvalifikācijas paaugstināšanas kursos, bet tas viss maksā naudu. Ko es varu piedāvāt? Tā ir vesela politika. Tur jau nav loģikas. Mēs gribējām iet vieglāko ceļu, un te nu mēs esam pie sasistās siles. Vecākiem jābūt izvēlei. Bērni var apmeklēt privāto iestādi, bet jābūt arī iespējai apmeklēt pašvaldības bērnudārzu. Man kā privātā bērnudārza pārstāvei jāsaka paldies, bet vecākiem ir jābūt izvēlei. No otras puses, kad nāk pie manis un saka, ka mēs vēlamies iet pie jums, man tā viegli ap sirdi paliek, bet ja vecākiem būtu izvēle? Vai visi šie privātie bērnudārzi būtu pilni? Vai varētu šīs cenas pacelt? Es vēlreiz saku, tur ir ļoti dziļi jāskatās.

Nodokļi ir grandiozi. Runā par kaut kādu nodokļu politiku, par kaut kādiem atvieglojumiem. Es nezinu, kur tas ir. Saņemot paziņojumu par jaunajiem apkures tarifiem, piedodiet, bet negribas sagaidīt rudeni.

Pirmajā jūnijā būs Starptautiskā bērnu aizsardzības diena, ko jūs novēlētu saviem audzēkņiem un viņu māmiņām un vecmāmiņām?

Es tiešām novēlu, lai māmiņas un vecmāmiņas mūsos redz partnerus, kas viņu bērnus vada uz skolu. Mums ir ļoti jauka sadarbība un līdz ar to arī bērnu ļoti pārliecināti aiziet uz skolu – sagatavoti un droši. Man par to ir liels prieks. Visiem es tiešām novēlu, lai Latvijā vairāk mīlētus bērnus.

Ivars Jakovels, LSDSP valdes loceklis, Rīgas kultūras aģentūras mārketinga vadītājs

Pievieno komentāru

Komentāri 4

vecmamina

Berniem nav bernu darzu kur palikt, vecakiem jastrada , bet Atmodas ielā stāv bērnu dārzs tukš kā monstrs . Vai tiešam Punktinu skolas vaditājai nav kauns par savu īpašumu , kurā sad tad pārguļ un atpušas bomži un citi neganti cilveki sit logus . Vai tiesam šim lielajam rajonam nav iespejams atjaunot šo bērnu dārzu ari darba vietas parādītos .

pirms 8 gadiem, 2011.05.02 16:08

jezups

Jā, māmiņām pabalstu maksā līdz gada vecumam, bet bērnudārzā ņem no diviem gadiem, kur likt bērnu pa šo laiku ? Privātos bērnudārzos Jelgavā ņem no gada, bet vietu nav,attiecīgi jāalgo aukle, kas iznmaksā tikpat cik nopelnot savā darbā. Ja arī ir vieta privātā bērnudārzā, tad automātiski izlec no rindas valsts bērnudāŗzā, tiec pāreģistrēts un nonāc rindas otrā galā. Tāda sajUta, ka valsts un arī "labā" Jelgavas pašvaldībadara dara visu iespējamo, lai vecākiem bērnu būtu peč iespe`jas mazāk, jo izt5kas līdzekļi tiek atņemti.

Ar cieņu,
Tētis.

pirms 8 gadiem, 2011.01.21 14:03

Lietotāju raksti