Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Labdarības akcija rosina būt atbildīgākiem – gan suņu īpašniekus, gan valsts institūcijas 2

Oktobrī atjaunojusies suņu īpašnieku aktivitāte suņu reģistrācijā. Kopā pagājušā mēnesī reģistrēti 2363 suņu.

«4Finance fonda Labie darbi» rīkotajā akcijā novembrī brīvprātīgie – praktizējoši veterinārārsti – kopā ar akcijas organizētājiem devās uz četriem Latvijas novadiem. Akcijā iesaistījās septiņi veterinārārsti, un, pēc organizētāja sniegtajām ziņām, viņi apzīmējuši 1215 suņus.

Kopumā bezmaksas suņu reģistrēšanas akciju Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) uzskata par labu iniciatīvu. Šāda akcija var kalpot kā atbalsts mazturīgiem iedzīvotājiem un kā pamudinājums visiem suņu īpašniekiem reģistrēt suņus.

Akcija parādīja, ka atbalstu labāk prot izmantot sociāli un ekonomiski aktīvākie cilvēki. Aigars Briņķis, praktizējošs veterinārārsts un LVB valdes loceklis, brīvprātīgi strādāja Naukšēnu novadā. Viņa secinājums bijis: iespēju bez maksas reģistrēt suņus 90 procentos gadījumu izmantoja turīgie iedzīvotāji. «Tie bija cilvēki ar automašīnām, šķirnes suņiem, pašvaldības vadība. Nekas neliecināja par apstākļiem, kas būtu liedzis šiem suņu īpašniekiem pašiem samaksāt 10–15 eiro par sava suņa čipēšanu un reģistrāciju,» biedrību informēja A.Briņķis.

Veterinārārsts Gatis Krūmiņš, kas brīvprātīgi darbojās divos novados, atklāja, ka Latgalē turīguma līmenis bija zemāks, taču 70 procentiem suņu bija beidzies trakumsērgas vakcīnas derīguma termiņš. «Suņa apzīmēšana nepasargā sabiedrību no trakumsērgas, vakcinācija gan. Tāpēc apzīmēšanai atrauti no suņa vakcinācijas nav jēgas,» uzsver G. Krūmiņš.

«Akcija izgaismojusi nepilnības pašvaldības un valsts iestāžu darbībā. Tās pašas atbildīgas par suņu apzīmēšanu un kontroli. Uzskatu – lielais nereģistrēto suņu daudzums Latvijā ir akmens arī Zemkopības ministrijas un Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) lauciņā, jo tās ļoti vāji informē sabiedrību par suņu apzīmēšanu un obligāto trakumsērgas vakcināciju, arī kontrole nav nodrošināta,» turpina veterinārārsts G.Krūmiņš. Viņaprāt, būtu tikai likumsakarīgi, ja akcijas organizētājs «4finance fonds Labie darbi», kas tagad ir savācis ziņas par visu suņu īpašnieku uzvārdiem, personu kodiem un deklarētajām dzīvesvietas adresēm, tās nodotu PVD.

Kopumā bezmaksas suņu reģistrēšanas akciju LVB vērtē atzinīgi, vienlaikus uzsverot, ka palīdzība suņu apzīmēšanā vairāk nepieciešama sociāli neaizsargātajām grupām. Ja šādas akcijas tiks turpinātas, LVB aicinās rīkotājus pašvaldībām laikus veidot sarakstus par personām, kam tiešām pienākas sociālā palīdzība. Otrs aspekts, kas jāņem vērā, attiecas uz vakcinēšanu. No sabiedrības veselības un drošības viedokļa, suņa apzīmēšana ir maznozīmīga salīdzinājumā ar vakcināciju pret trakumsērgu, tāpēc vietējiem veterinārārstiem jābūt laikus informētiem par plānotām akcijām, lai vienlaikus ar apzīmēšanu var organizēt arī vakcināciju pret trakumsērgu. Veterinārārsts drīkst tikai piedāvāt pakalpojumu, taču PVD inspektoriem ir tiesības uzlikt sodu par nereģistrēta un nevakcinēta suņa turēšanu.

Labdarības akcijām, lai tās patiešām sekmētu sabiedrības veselību un drošību, būtu jābūt pārdomātākām, secina veterinārārsti.

Līdz 1. decembrim vairāk nekā 110 veterinārajās klīnikās suņa apzīmēšanas cena nepārsniegs desmit eiro bez PVN. Informācija par suņa reģistrācijas kārtību pieejama Lauksaimniecības datu centra mājas lapā.

Zemkopības ministrija ir solījusi, ka suņu īpašnieki reģistrāciju varēs veikt arī attālināti, izmantojot internetbankas autorizāciju, bet pagaidām šī pakalpojuma ieviešana kavējas.

Pēc 1. janvāra paredzēts sods par nereģistrētu suni saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 107. pantu (fiziskai personai – no septiņiem līdz 210 eiro (atkārtoti – no 210 līdz 350 eiro), savukārt juridiskai personai – no 15 līdz 350 eiro (atkārtoti – no 350 līdz 700 eiro)).

 

Māra Viduža, LVB valdes priekšsēdētāja

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Pēteris

Labdarības akcijai bija jābūt pieejamai tiem, kuriem tā viss vairāk nepieciešama, ciemu un lauku sētu iedzīvotājiem, mazturīgajiem un tamlīdzīgi. Vetārstiem būtu reāli savs piķis jāpelna braukājot pa ciemiem veicot šo procedūru. Bet nē, neļauj to darīt PVD, un paši ar nedara. Bet ja tā, tad kamdēļ ir jāmaksā, ja var nemaksāt.

pirms gada, 2016.11.22 12:25

Lietotāju raksti