Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lancmanis: lielveikals Lielupes krastā pielīdzināms katastrofai 35

Jelgavas pilsētu pēdējo simts gadu laikā piemeklēja nesaudzīgākā katastrofa tās garajā vēsturē. 1944. gada jūlijā kara liesmās gandrīz pilnīgi gāja bojā senā Kurzemes hercogistes galvaspilsēta, kuras apbūve bija veidojusies četru gadsimtu laikā. Tomēr no pelniem izdevās atdzimt vairākām baznīcām, kuru smailes atkal iezīmē pilsētas panorāmu, bet pats galvenais – tika atjaunota Frančesko Bartolomeo Rastrelli celtā Jelgavas pils, Latvijas lielākā vēsturiskā ēka. Izpostītās un pēckara laika prozaiskās apbūves malā tā dominē pār Zemgales līdzenuma ainavu, un skats no Lielupes labā krasta joprojām rāda šo ēku diženu un pārsteidzošu. It īpaši liels brīnums grandiozā ēka bija visiem ceļotājiem, kas no Rietumeiropas cauri Jelgavai savulaik devās uz Pēterburgu. Jelgavas pils ir ne tikai izcils arhitektūras piemineklis, tas ir īsts monuments, piemineklis cilvēku radošajai domai, tā ir Kurzemes un visas Latvijas vēstures zīme. Likās, ka uz visiem laikiem Jelgavas pilsētā tiks saglabāta šī dominante, ka nekas un nekad nespēs ar to sacensties.

Tā tas ir bijis līdz šim brīdim. Tagad mūsu acu priekšā iezīmējas iespēja nākt citai katastrofai un citam monumentam, kas grib sacensties ar Jelgavas pili. Tas ir lielveikals – mūsdienu patērēšanas sabiedrības templis. Diagonālā skatā no Lielupes pretējā krasta uz pili gatavojas raudzīties veikals–noliktava «Depo», bet pilij nāktos skatīties uz veikalu. Pats galvenais – uz šo veikalu nāktos skatīties visiem pilsētas viesiem, Jelgavas iedzīvotājiem, kas Lielupes atjaunotos krastus grib izmantot atpūtai, atrodoties atslābinošā, harmonizētā, cilvēka mērogam atbilstošā vidē, kur neielaužas komercijas steiga un kņada. Jebkurā citā vietā šī iecerētā jaunceltne būtu saucama par derīgu, ērtu, praktisku, un tās arhitektūra varbūt pat būtu uzslavējama. Jebkurā citā vietā, tikai ne šajā.

Viena lieta ir kara apstākļi, fatāli cilvēku neprāta un likteņa triecieni, otra – aukstasinīga kultūrvides kropļošana, vēstures simbolu degradēšana. Eiropā ar katru gadu vairāk apzinās, ka vērtība ir ne tikai pašiem kultūras pieminekļiem, bet plašai telpai ap tiem, videi, kurā pieminekļi dzīvo un elpo. Pieminekļu aizsardzības zonas tiek paplašinātas, lai izbēgtu no disonējošu «kaimiņu» parādīšanās to tuvumā. Ideja par kontrastu skaistumu bija aktuāla tūlīt pēc Otrā pasaules kara, taču drīz vien izrādījās par lielu maldu, jo jaunā apbūve nebūt nenāca rotaļāties ar seno arhitektūru un to papildināt, bet nekavējoties nomāca ar savu mērogu, spožumu, tehniskumu, materiālu sterilitāti.

Vienas ēkas rada katastrofu, tām sabrūkot, bet citas var kļūt par katastrofu, tās uzceļot. Jelgavas «Depo» draud izvērsties par simbolu agresīvam biznesa uzvaras gājienam, prakticismam, kas Lielupes krastā, vietā, kura ir kā radīta pilsētas rekreācijas zonai, vēlas ielikt gigantisku industriālu būvķermeni. Turklāt nav nozīmes ēkas labākam vai sliktākam arhitektoniskajam izveidojumam, visu izšķir mērogs, objekta industriālā aura, galējā nesaderība ar Lielupes krasta ainaviskajām vērtībām. Iebraucot un izbraucot no pilsētas, turpmāk uzmanību piesaistīs ne Jelgavas pils sarkanā fasāde, bet sarkani milzu burti «DEPO» tilta otrā pusē.

Tuvākie mēneši rādīs, vai Jelgavas pilsoņi, Jelgavas pašvaldība un sabiedriskā doma spēs tikt galā ar šo izaicinājumu, saglabāt to trauslo status quo, kas Jelgavai, pateicoties izcilajai pilij, vēl ļauj saukties par vēsturisku pilsētu. Tad būs redzams, vai ar lozungu «Jelgava – pilsēta izaugsmei» ir domāta tikai fiziskā, materiālā izaugsme vai aiz tā slēpjas arī apziņa par mūsu vides garīgo nozīmi, par pienākumu likteņa triecienos izdzīvojušās vēstures liecības un Zemgales ainavas skaistumu saglabāt nākamajām paaudzēm.


Imants Lancmanis, Rundāles pils muzeja direktors

Attēls: skiču konkursa uzvarētājsPievieno komentāru

Komentāri 35

Pilsonis

Dārzs čukstēja klusi: "Par vēlu tu nāc, Kāds cits to jau noplūca neaicināts."

pirms gada, 2016.12.23 15:49

Kažus

Jelgavai vajag normālu celtniecības veikalu.Būs sakopta vide,nevis latvāņu pļava

pirms gada, 2016.12.23 17:00

Auto un velobraucējs

Hm...
1.Kurš liedz normālu celtniecības veikalu uzbūvēt Jelgavā, bet citā vietā kaut vai nesarežģījot transporta plūsmas pilsētas centrā? Es tikai par :-)
2.Kurš tad tos latvāņus tur kultivēja ja ne zemes īpašnieki?
3.Celtniecības veikals-noliktava tagad ir sinonīms sakoptai videi? Varbūt vēl kaut kur Latvijā ir jāsakopj vide?

pirms gada, 2016.12.23 18:04

savs krekls tuvāks

tak par naudu velns danco ....kas ir pie varas- bijušie komunisti, kuri tagad svin Latvijas neatkarības dienu un iet Lāčplēša pieminekļa, kuram kādreiz ar mīļu prātu varēja uz**** virsū..tagad stāsta patriotiskas runas - ka toreiz Ļeņina rakstus konspektēja ar kļūdām un tādā veidā protestēja pret noziedzīgo padomju režīmu , pēc tam gan tad devās uz slēgto izpārdošanu un rajona pārtikas bāzi ietarīties ar visādiem labumiem .tagad viens otrs par kapitālistu pretīgo naudu tagad i dir***u pārdos - un pie kājas visa hercogiste ar rastrelli...

pirms gada, 2016.12.23 18:21

Svimpis

Vancmani,sēdi savā rundālē un nevēkšķi.

pirms gada, 2016.12.23 18:47

Svimpim

Ja esi ar prātu apdalīts, nelepojies ar to...

pirms gada, 2016.12.23 19:52

nu...

tu gan esi idiots...

pirms gada, 2017.01.02 10:55

andris

Nav jāceļ depobūda lai sakoptu vidi,darba vietas -vēl jādomā -depo būs 100 jaunas,citi veikali varēs slēgties ciet =tur samazinājums,kamēr ienāks depšķūnis,cenas lētas ,nostiprināsies un augs cenas un prece viņiem ne tā labākā ,Bet mums jau nav pilsētveča ar stingru rumpi,gan jau ieperināsies.

pirms gada, 2016.12.24 08:40

jaanisson

cilvēki jums laikam prāta nav,labāk lai degradētas teritorijas,savallas zirgi,aizlieguma zonas,cūku kūts vissapkārt,ka tik kauko jaunu neuzceļ,riebīgi klausīties! visam jums ir negatīvisms,kāpēc?lai top jaunas ēkas,labāk kā aizaugusi pļava! cilvēkiem būs darbs un tā!priecājieties ka vispār mūsu nomocītajā valstī top kas jauns! būsim pozitīvi,neapriesim,bet būsim līdzvērtīgi kulturāli,saprotoši !

pirms gada, 2016.12.24 15:02

Jelgavniece

Citviet Jelgavā ir vēl aizaugušākas vietas,ko derētu sakopt,tad nu lai tas Depo kopj un perinās tur,nevis pretī pilij!!!

pirms gada, 2016.12.26 00:10

sveiciens vārnai!

Maitēdājām vārnām nesaprast kultūras un vēstures nozīmi cilvēku dzīvē. Tām galvā tikai viena tēma - rijamais.

pirms gada, 2017.01.13 09:28

ha!

prastais svimpis no krūmiem izlīdis pavēkšķēt!

pirms gada, 2016.12.25 22:19

Tautas balss

Jā, Lancmanis ir smagsvars, ko nevarēs ignorēt. Mēs esam stipri, parādījām sevi kā vērā ņemamu spēku, nobiedējām attīstītājus, kas nemāk strādāt, tagad tik jāiet tālāk. Aiz mums ir 3000 Latvijas cilvēku, kas mūs atbalstīja Manabalss, daudzi jelgavnieki, kas klusē jo negrib zaudēt darbu un visa Latvijas prese un sabiedrība. Cīnīsimies! Jelgava - kultūras pilsēta, nevis cementa kravas un netīrība mūsu promenādē!

pirms gada, 2016.12.26 20:01

beta

Izskatās, ka Lancmanis par vēlu pamodās (vai uzzināja).

pirms gada, 2016.12.27 09:43

uds

Lai ceļ. Bet lai tur bùtu arī kinoteātris un citas izklaides kas nav Jelgavā.

pirms gada, 2016.12.27 21:27

To Tautas balss

Kas par murgiem - visa Latvijas prese? Tieši pretēji ' daudzos medijos bija ziņas par to, kā šie parakstu vācēji, kas, starp citu, ir nobijušies konkurenti, jo negribēs laist lejā cenas, maldina sabiedrību ar saukļiem - pretī pilij, aizsedz pili utt. Un kas ir 3000, ja pilsētā iedzīvotāju skaits ir teju 60 000.

pirms gada, 2016.12.29 11:20

parādi

to sarakstu, portālu, vienalga ko, kur 57000 ir par! Par, varbūt, ir daži desmiti, kuriem no tā savs labumiņš. Pārējie ir vienaldzīgie, kā vienmēr. Tie paši, kuru dēļ tiek ievēlēti visādi komūnisti un valsts izzadzēji.

pirms gada, 2017.01.01 08:23

fui!

Lai nu kam, bet Jelgavai vajadzētu gādāt par savu arhitektūras mantojumu un ainavu ap to! Vēsturisko ēku ir salīdzinoši maz, tāpēc tās ir jāpucē un jārāda cik tik var... Vai pilsētas vadībai tas nav skaidrs kā 2x2?! Savu vārdu varētu teikt arī Jelgavas muzejs un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija?! Vai tiešām Lancmanim vienīgajam rūp Rastrellī atstātais mantojums?! Nožēlojami! Jelgavnieki, domājiet ko dariet?!

pirms gada, 2016.12.30 00:55

Hm

Interesanti kapec neviens nesudzas par prāmja imitaciju kas ir uzbuveta tiesi blakus pilij uz labo pusi un braucot no Rīgas puses tas zilais vraks noteikti lec acīs..Rastrelli un prāmis ar nav vienā plauktā liekami

pirms gada, 2016.12.30 09:15

pensionāre

Jelgavas dome esiet ar tiem kas ir pret DEPO ,Vai tad trūkst tāda tipa veikalu Jelgavā?Ja tik ļoti Rāviņam ar savu kompāniju to veikalu,tad lūdzu cietuma vietā,tur teritorija nemazķ aizaugusi,vai pie psihenes pļava plaša.

pirms gada, 2016.12.30 16:33

Jelgava

Es par depo buvniecibu... 80 procenti jelgavnieku par depo buvniecibu

pirms gada, 2016.12.31 09:10

vai

tiešām pat no tās bildes nav skaidrs, ka veikala kaste atradīsies ielas - trotuāra līmenī, bet pils celta, kad ielas uzbēruma vēl nebija, tātad depo kaste sliesies augstāk par pili visā savā "varenībā"? Kādi pierādījumi vēl vajadzīgi?

pirms gada, 2017.01.01 08:15

Jelgavniece

Uzcels kārtējo mazveikalu, tur tad tik maz vietas, vajadzīga autostāvvieta!? Projektētāji laikam neprot vairs rēķināt....uzcels un tad domās, kuru no ielām likvidēt.

pirms gada, 2017.01.01 11:09

Inguna

Vai tad Jelgavas pārvaldē visiem prāti atmiekšķējušies, ka atļauj pat domāt par Jelgavas kultūrvēsturiskās vides sabojāšanu un dabas piesārņošanu; gan jau benzīns no pircēju un veikala aprūpētāju vieglām un kravas automašīnām atradīs ceļu uz Lielupi, un atkritumi no veikala lietošanas, satiksmes sastrēgumi utt. Gadsimtiem Jelgavas pils attēls ir iespiedies cilvēku atmiņās kā Jelgavas simbols, lepnums. Vajag domāt par pils un tās apkārtnes sakopšānu, ne piebāšanu ar kautkādām komerciālām grabažām.

pirms gada, 2017.01.02 11:31

...

Vai tajā rajonā dzīvojošie privātmāju īpašnieki nevar savu vārdu teikt? Viņiem kanalizācija un benzīna smaka netraucēs dzīvot?

pirms gada, 2017.01.03 13:20

Lietotāju raksti