Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas Ārstu biedrība: svētkos bērnus apdraud applaucēšanās vai apdegumi

Statistika liecina, ka katru gadu decembrī - janvārī, laikposmā ap Ziemassvētkiem un Jauno gadu, bērni gūst vairāk apdegumus nekā visa pārējā gada laikā. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ik dienu tiek atvesti mazie pacienti, kam izdevies uz sejas vai krūtīm uzgāzt karstas tējas tasi vai applaucēties ar karstu zupu.

Šī iemesla dēļ Latvijas Ārstu biedrība būtu ļoti priecīga par jebkuru sabiedrībā nozīmīgu refleksiju par šiem jautājumiem. Pat, ja 20 jaunie vecāki Latvijā sadzirdētu stāstu par apdegumu iespējamību, un bērni neapplaucētos, pat tad tas būtu nozīmīgs darbs Latvijas bērnu veselībai. Pieaugušie ir tie, kas bērnus var pasargāt no applaucēšanās un apdegumu gadījumiem. Applaucējoties mazi bērni apdeguma traumas bieži iegūst, sēžot klēpī pieaugušajam, kurš dzer karstu kafiju, tēju vai karstvīnu, līdz bērns trauka saturu uzrauj sev virsū. Bērns spēj aizsniegties tālāk, nekā pieaugušajiem var šķist. Pat nelielais krūzes tilpums bērna mazajam augumam ir kā spainis verdoša ūdens pieaugušajam.Bērns var piekļūt arī katlam uz plīts vai plaukta un noraut to. Bērns mēdz pavilkt galdautu, uzraujot sev virsū kafijas kannu vai krūzi. Nereti bērni applaucējas, iesēžoties vai iekrītot vāroša vai karsta šķidruma traukā, kas novietots uz grīdas vai krēsla.Ziemā bērni nereti apdedzinās, pieskaroties karstām sildierīcēm vai krāsns durvīm. Cepeškrāsns durtiņas būtu jānostiprina tā, lai tās nevarētu atvērt un apdedzināties. Katru gadu daži bērni pamanās apgāzt degošām svecītēm pušķotu Ziemassvētku eglīti, pārvēršot pasākumu par «Ziemassvētku eglītes dedzināšanu» tiešā nozīmē, parasti apdedzinoties arī paši.Visbeidzot - brīnumsvecīte trīs četru gadu veca bērna rokās gandrīz vienmēr beidzas ar delnas apdegumu, bet dažkārt arī ar acu apdegumu.Ja bērns applaucējies vai apdedzis, jārīkojas ātri:• Jāsauc ātro palīdzību, zvanot 113. Pat salīdzinoši nelielam apdegumam var būt nopietnas sekas un ārstēšanās ilgums un efektivitāte atkarīga no tā, kā sniegta pirmā palīdzība.• Līdz brīdim, kad ierodas mediķi, apdeguma vieta ilgstoši (15-20 minūtes) jādzesē zem vēsa (ne ledaina), tekoša ūdens. Pēc tam var turpināt dzesēt apdegušo vietu, apklājot to ar slapju vēsu dvieli.• Ja apdegusī vai applaucētā ķermeņa daļa ir apsegta ar apģērbu, to nedrīkst atraut no ķermeņa (tas notiktu kopā ar ādu) - uz apģērba vai starp apģērbu un ādu lej dzesējošu ūdeni.• Ja parādās tulznas, tās nedrīkst pārplēst. Ādas slānītis cietušo vietu pasargā no baktērijām.• Līdz brīdim, kad ierodas mediķi, brūci nedrīkst pārsiet. Vienīgais izņēmums ir speciāla pretapdeguma pārsēja uzlikšana. Pretapdeguma pārsējus var iegādāties aptiekās un ar to ieteicams papildināt mājas aptieciņas saturu.• Nekādā gadījumā uz brūces nedrīkst likt kāpostu lapas, skābo krējumu, eļļu vai ziedes un smēres, kas nav paredzētas apdegumu kopšanai. Pēc šādas ārstēšanas uz apdegušās vietas tiek izveidota mikrobu barotne, kā rezultātā bērns var ciest no sepses.• Sejas apdegumu gadījumā bieži apdeg elpceļi, tādēļ šādu traumu gadījumos vienmēr jāizsauc ātrā palīdzība.Pēteris Apinis,Latvijas Ārstu biedrības prezidents

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti