Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauku jauniešu iedvesmas epicentrs – forums “Solis” Ventspils novadā (FOTO)

Šodien startē biedrības “Latvijas Jauno zemnieku klubs” organizētais jauniešu izaugsmes forums “Solis 2017”.

Dienas sākumā ar uzrunu bija ieradies Ventspils novada domes pārstāvis Māris Dadzis, kurš novēlēja foruma dalībniekiem “spert lielus soļus” un darboties! Dadža kungs jauniešus iepazīstināja ar Ventspils novada situāciju lauksaimniecībā un atzina, ka arī šajā novadā ir gan sociāli, gan politiski aktīvi lauksaimnieki.

Ar pirmo pieredzes stāstu forumā dalījās jaunā lauksaimniece Madara Stūrmane, kura darbojas ģimenes saimniecībā z/s “Saulgrieži”. Saimniecībā segtās platībās tiek audzēti tomāti, viengadīgas puķes, nesen arī uzsākuši audzēt zemenes un melones. Tā kā Madara bija absolvējusi Bulduru Dārzkopības vidusskolu un zināšanas ir papildinājusi arī LLU, viņa ir dibinājusi savu uzņēmumu, kurš nodarbojas ar dārzu labiekārtošanu un apzaļumošanu. Kā atzīst Madara: “Ir nepieciešami speciālisti. Protams, dārznieks labāk nekā baņķieris zinās, ko darīt dārzā. Katram jādara, ko viņš māk.”

Ar iedvesmojošu lekciju viesojās attīstības finanšu institūcija “Altum” Kurzemes reģiona vadītāja Ilze Grundmane un projektu vadītāja Vika Koha. Prezentācijā tika izklāstītas biežāk pieļautās uzņēmēju kļūdas un tika uzsvērts, ka ir rūpīgi jāpēta tirgus, konkurenti un situācija jomā, lai mazinātu nezināmo jautājumu riskus.

Ar ļoti sirsnīgu un dzīvespriecīgu uzstāšanos dalībniekus priecēja entuziastiskā mājražotāja Ināra Mālkalne, gan padaloties ar dažādiem smieklīgiem atgadījumiem, gan uzsverot ģimenes atbalsta nozīmīgumu savā darbā. Zemnieku saimniecībā “Blūdži” tiek sieti dažādu veidu sieri, tiek piedāvāti marinēti sieri, tomātu sula un pašu cepta maize. Ināra atzīst: “Nevajag būt pareizam, vajag būt īstam.”

Turpinājumā ar praktisko darbnīcu par biznesa pamatlietām forumā viesojās LIAA Jelgavas biznesa inkubatora vadītājs un “Start-up Grind Riga” līdzdibinātājs Ņikita Kazakevičs. Darbnīcas laikā jaunieši dalījās ar savām domām par būtiskāko uzņēmējdarbībā un, praktiski darbojoties grupās, sacentās savā starpā spageti torņu būvēšanā.

Meteorologs Toms Bricis daudzpusīgi parādīja izmaiņas Latvijas klimatiskajā situācijā nokrišņu, temperatūras, vētru, kailsala izmaiņās dažādos laika periodos. Plaši apskatījām statistikas datus un iespējas prognozēt laikapstākļus, kas lauksaimniekiem ir ļoti svarīgs faktors.

Vakaru noslēdzām ar radošo darbnīcu komandu un personības izaugsmes treneres Ineses Priedītes vadībā. Dalībnieki izpaudās gan rakstiski, gan komandās, gan individuāli, mēģinot domāt radoši, savienojot šķietami nesavienojamas lietas.

Forums turpinās līdz svētdienai, kad komandām būs žūrijai jāprezentē savi grupu darbi par prototipu saimniecību attīstības plānu.

Forums norisinās, pateicoties par atbalstu Ventspils novada domei, Latvijas Agronomu biedrībai, SIA “Silja”, SIA “Konekesko”, LPKS “Latraps”, ZS “Lejasciņi”, SIA “Valtek”, LPKS “Vaks”, SIA “Yara Latvija”, SIA “Amazone”, SIA “Agritrade R”, valsts pētījumu programmai “Ekosoc LV”, ZS “Vilciņi-1”.


Liene Ekša, Latvijas Jauno zemnieku kluba izpilddirektore

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti