Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pašvaldības policija: Ne visa jāņuzāle plūcama

Līgo svētku gaidās ikviens steigs pirkt un pārdot savvaļas ziedus un augus. Nereti starp tiem atrodami arī aizsargājamie augi, tāpēc Jelgavas pilsētas Pašvaldības policijas inspektori arī šogad pārbaudīs, cik aizsargājamo augu saplūkts un salikts puķu pušķos pārdošanai un cik tirgotāju līdz ar to sodāmi. Uzmanīgiem jābūt arī pircējiem.

Īpaši izceļami šie aizsargājamie augi - mežloks jeb laksis, smaržīgā naktsvijole, Baltijas dzegužpirkstīte, bruņcepuru dzegužpuķe, stāvlapu dzegužpirkstīte, pļavas silpurene.Jelgavas pilsētas Pašvaldības policija (JPP) informē, ka īpaši aizsargājamo ziedaugu un paparžaugu sarakstā iekļautas 231 sugas. Daudziem no šiem augiem ir necils izskats, bet vairāku sugu augi izceļoties ar skaistiem ziediem vai ļoti dekoratīvu izskatu. Un tieši šā iemesla dēļ cilvēki tos mēdz izmantot ziedu kompozīciju veidošanai, apdraudot augu pastāvēšanu to dabiskajā vidē, savvaļā.Aizsargājamo savvaļas augu tirdzniecība īpaši aktuāla kļūst vasaras saulgriežu laikā. Liela uzmanība tiks pievērsta tirgum un sabiedriskajiem pasākumiem, kuros Jāņu zāles tiek pārdotas, kā, piemēram, gaidāmajam Zāļu tirdziņam Hercoga Jēkaba laukumā.Visbiežāk tirgotāji piedāvā pārdošanā dzegužpuķes, silpurenes, naktsvijoles un staipekņus. Nereti pircējiem no aizliegtā saraksta piedāvā arī mežloku jeb laksi. Tas gan atrodams citā - dārzeņu nodaļā - un izmantojams salātu pagatavošanai.Viens no lielākajiem riskiem kļūt par Jāņu zāli ir naktsvijolei. Tās skaistuma un reibinošās smaržas dēļ. Taču jāatceras, ka arī to plūkšana un pirkšana ir likuma pārkāpums, tāpēc gan videi draudzīgāk, gan drošāk pašam būtu skaistos ziedus aplūkot to ziedēšanas vietās.Sods piemērojams gan par īpaši aizsargājamo augu tirgošanu, gan to pirkšanu. 2000.gada 14.novembra Ministru kabineta noteikumos Nr.396 «Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu» 6.punktā noteikti aizsargājamie ziedaugi un paparžaugi.Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 78.pants paredz, ka par normatīvajos aktos noteikto sugu un biotopu aizsardzības prasību pārkāpšanu fiziskai personai var uzlikt naudas sodu no 10 līdz 500 latiem, savukārt juridiskai personai no 50 līdz 1000 latiem.    Sandra Reksce, JPP juriste – sabiedrisko attiecību speciāliste

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti