Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rīcību diena Jelgavas 4. vidusskolā (FOTO)

Jelgavas 4. vidusskolā 1. novembrī notika Rīcību diena, kad visu klašu skolēni starpbrīžu laikā pildīja dažādus uzdevumus, kas saistīti ar vides tēmām.

Kopumā bija piecas stacijas – katrā no tām bija jāveic kāds uzdevums, kas saistīts ar ekoloģiju un arī ekonomiju. Katrā stacijā atradās Jelgavas 4. vidusskolas Ekopadomes pārstāvji, kas palīdzēja Rīcību dienas dalībniekiem veikt uzdoto un izskaidrot, kāpēc ir jāšķiro atkritumi, jāēd veselīgi un visādi citādi jādzīvo “zaļi”.

Jaunāko klašu Ekopadomes pārstāvji stacijā “Atkritumu šķirošana” bija izveidojuši trīs papīra atkritumu konteinerus – plastmasai, stiklam un papīram. Pie katra no tiem vajadzēja piestiprināt attēlus, kuros attēlotas dažādas lietas. Jāsaka, gandrīz ikviens prata pareizi sašķirot atkritumus.

Citā stacijā skolēni tika iepazīstināti ar godīgās tirdzniecības zīmēm – katram bija iespēja uzzināt kaut ko vairāk par tām un pašas zīmes salikt kopā kā puzli. Daudzi nezināja, ka tādas zīmes pastāv, bet šī bija lieliska iespēja uzzināt kaut ko jaunu, kas noderēs arī turpmāk.

Jau nopietnāks uzdevums gaidīja trešajā stacijā “Klimata pārmaiņas”, kur jaunāko klašu skolēniem bija jāsaliek pa pāriem attēli, kuros atainoti klimata pārmaiņu cēloņi un sekas, piemēram, liela papīru kaudze un mežs, kas tādēļ tika izcirsts.

Savukārt vecāko klašu audzēkņiem tika doti teksti ar kādu notikumu, un katram vajadzēja atrast teksta otru pusi, kur minētas sekas. Tādā veidā dalībnieki saprata, ka ikvienai rīcībai ir sekas un ar dabas resursiem ir jārīkojas prātīgi. Stacijā “Videi draudzīgās izvēles” katram skolēnam bija jāizvēlas starp divām lietām – labāk braukt ar automašīnu vai velosipēdu, apēst burgeru vai ābolu, katru dienu pirkt jaunu ūdens pudeli vai ieliet ūdeni, piemēram, sporta pudelē utt. Vecākiem skolēniem klāt vēl tika uzdoti jautājumi par ūdens patēriņa apmēriem uz cilvēku, izcirsto mežu platību un tamlīdzīgi. Skolēni labi tika galā ar šo uzdevumu, un daudzi saprata, ka arī viņi ikdienā var izvēlēties videi draudzīgas lietas.

Piektajā stacijā ar nosaukumu “Izšķērdīgs patēriņš” katram bija jāatrisina krustvārdu mīkla, kurā tika iekļauti jautājumi par materiālu un preču izšķērdīgu patēriņu, uzsvars tika likts uz pārtikas patēriņu. Uzdevuma laikā daudzi atzina, ka bieži vien viņu neapēstā porcija nonāk atkritumu tvertnē, un saprata, ka gan ēdiens, gan citas lietas ir jāpērk tikai tik daudz, cik nepieciešams.

Kopumā Rīcības dienas dalībnieki sacīja, ka uzdevumi bija interesanti un noderīgi, tie lika padomāt par katra paša “zaļās domāšanas” apmēriem un izvērtēt, ko katrs vēl var darīt vides labā.

Jelgavas 4. vidusskola darbojas ekoskolu programmā. Ekoskolu Rīcības dienas notika no 30. oktobra līdz 5. novembrim. Rīkoto pasākumu mērķis ir pievērst skolēnu un plašākas sabiedrības uzmanību jautājumiem par videi draudzīgu dzīvesveidu. Vides izglītības fonda īstenotajā ekoskolu programmā šobrīd piedalās vairāk nekā 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas un augstskolas. Programma darbojas 64 valstīs, un tajā pavisam iesaistījušās 49 000 skolas.

Kerolaina Stepe, Jelgavas 4. vidusskolas 12.a skolniece, Ekopadomes pārstāve

Foto: no skolas albuma

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti