Saslimušo suņu skaits samazinājies, bet joprojām tiek reģistrēti jauni saslimšanas gadījumi 3

Maijā un jūnijā no jauna reģistrēto ar suņu polineiropātiju (megaesophagus) saslimušo skaits ir aptuveni pieci suņi mēnesī.  Tas ir būtisks samazinājums, salīdzinot ar aprīli, kad tika reģistrēti 20 jauni saslimšanas gadījumi, tomēr joprojām nedabiski liels tik mazai valstij kā Latvija un liek turpināt slimības izraisītāja noskaidrošanu. Tā kā Pārtikas un veterinārais dienests ir atteicies veikt saslimšanas gadījumu reģistrāciju un analīzi valsts uzraudzības un kontroles nolūkā, saslimušo suņu reģistrāciju savā mājas lapā turpina Latvijas Veterinārārstu biedrība.

Neatkarīgā slimības izpētes darba grupa jauno gadījumu skaita samazinājumu skaidro vispirms ar to, ka suņu īpašnieki un suņu barības mazumtirgotāji, iesaistoties arī medijiem, kļuvuši informētāki.

Viedokli par slimības gadījumu skaita samazināšanos paudis arī viens no Eiropas Pārtikas drošības aģentūras (EFSA) ekspertiem dzīvnieku veselības un labturības, kā arī sabiedrības veselības jomā Upsalas Lauksaimniecības universitātes profesors Ivars Vagsholms: «(Latvijā) notiekošais patiešām ir liels dabiskais eksperiments. Gadījumā ja suņu barības lietošana ir riska faktors saslimšanai ar megaesophagus, tad pēc tās izņemšanas no patēriņa un paejot zināmam latentajam periodam varētu gaidīt, ka reģistrēto saslimšanas gadījumu skaits suņiem krītas. No otras puses, ja novēroto saslimšanas gadījumu skaits nemainās, tad tā būs norāde, ka konkrētā barība nav riska faktors,» tā profesors.

«Cik garš šai gadījumā ir sagaidāmais latentais periods, var tikai minēt. Es teiktu – seši līdz 12 mēneši, pieņemot hipotēzi par konkrēto suņu barību kā riska faktoru un skatoties uz to, kā epidēmiskā līkne parāda saslimšanas gadījumu skaita kāpumu. Varētu būt arī garāks līknes turpinājums pa labi, tas ir, saglabāties palielināts saslimšanas gadījumu skaits vēl ilgu laiku (mēnešus vai pat gadus).»

Sadarbojoties ar vairāku valstu ekspertiem, Latvijas veterinārārsti gūst arvien labāku priekšstatu par vienīgi Latvijā uzliesmojušās slimības dabu un norisi. Neiroloģiskie izmeklējumi, kas tika veikti, pateicoties Somijas neiroloģijas speciālistiem, ir ne tikai ar lielu pētniecisko nozīmi, bet parādīja, ka muskuļu masa saslimušajiem suņiem zūd nevis uzturvielu trūkuma dēļ, kā sākotnēji eksperti pieļāva hipotētiski, bet to izraisa muskuļšķiedru bojājumi. Joprojām turpinās arī dzīvnieku audu un barības paraugu analīzes ASV par www.ziedot.lv savāktajiem līdzekļiem.


Māra Viduža, LVB valdes priekšsēdētāja
Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Muris

ZZS un ministrs Dūklavs (Piebalgas alus) indē suņus ar "Dogo".

pirms gada, 2016.07.22 12:28

Special

Kad sāks bezsaimnieku kaķu izķeršanu Jelgavā ?

pirms gada, 2016.07.24 11:51

...

tad, kad pats pieteiksi... un ko ar noziedosi...

pirms gada, 2016.07.25 08:44

Lietotāju raksti