Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Svarīgs paziņojums minimālās algas saņēmējiem 4

Tiesībsargs vēlas uzrunāt visus minimālās algas, it īpaši aplokšņu algu saņēmējus, un aicina apzināties, ka valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas, kas tiek maksātas no šāda minimuma, rada tiem potenciālu nabadzības risku nākotnē. Latvijā izveidotā sociālās apdrošināšanas sistēma pamatā tiek balstīta uz individuāli veiktām iemaksām. Minētais nozīmē, ka darbnespējas, invaliditātes, bezdarba, kā arī vecuma iestāšanās gadījumā šie cilvēki no valsts saņems minimālu sociālo atbalstu, kas nenodrošinās cilvēka cienīgu dzīvi. Līdz ar to šie cilvēki nākotnē būs atkarīgi no pašvaldības un tuvinieku atbalsta.

Satraukumu rada tas, ka 11 procenti no visiem jaunpiešķirto vecuma pensiju saņēmējiem saņem tikai garantētu minimālo vecuma pensiju (70 līdz 109 eiro atkarībā no apdrošināšanas stāža). Tās ir sekas tam, ka daļa cilvēku sociālās iemaksas veic no minimālās algas vai mazākas summas. Apmēram 36 procenti darba ņēmēju un pašnodarbināto iemaksas veic no summas, kas mazāka par minimālo algu.

Tiesībsargs vērš uzmanību, ka Latvijas Republikas Satversme garantē ikvienam tiesības saņemt veiktajam darbam atbilstošu samaksu jeb taisnīgu atlīdzību par padarīto.

Tiesībsargs aicina iedzīvotājus būt aktīviem savu tiesību aizsardzībā un prasīt savam darba devējam taisnīgu atlīdzību par padarīto, kā arī pilnīgu valstī noteikto nodokļu nomaksu no nopelnītā. Iedzīvotājiem ir jāapzinās, ka, samierinoties ar aplokšņu algu, iedzīvotāji šobrīd apzog savus vecākus, jo maza sociālā budžeta ieņēmuma gadījumā nav iespējams palielināt vecuma pensijas šodienas pensionāriem, kā arī apzog paši sevi nākotnē, jo minimālas sociālās iemaksas nākotnē garantē minimālu pensiju.

Vienlaikus tiesībsargs izprot – katram darbiniekam individuāli izvirzot šādu prasību savam darba devējam, ir nepieciešama drosme un pārliecība par sevi. Visticamāk, tas nebūs efektīvi un nesasniegs vēlamo rezultātu. Tādēļ tiesībsargs aicina iedzīvotājus savu interešu aizstāvībai izmantot Satversmē garantēto brīvību un aktīvāk apvienoties arodbiedrībās. Attīstītās Rietumu valstu demokrātijās, piemēram, Francijā, Vācijā, tieši arodbiedrības ir tās, kas pieprasa darba devējiem maksāt atbilstošu atalgojumu par padarīto. Tādēļ savu interešu vārdā – esiet aktīvi, izmantojiet arodbiedrību spēku un prasiet no darba devēja taisnīgu atlīdzību par padarīto!Ruta Siliņa, Latvijas Republikas Tiesībsarga birojs

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Veselas ģimenes dzīvo badā

Wow, ja tagad cilvēks pat minimālo nesaņem, tad tā ir cilvēka cienīgā dzīve, bet nākotne saņemot grāsus vairs nebūs? It kā viss pareizi skan, bet atver muti, ja esi darba ņēmējs, un tavā vietā jau sēdēs cits, kas būs apmierināts ar minimālo. Bet es esmu pašnodarbināts, jo savādāk, darba man vispār neredzēt kā savas ausis un no nākamā gada man alga vispār būs mīnusos ar šo sociālo. Turklāt, vēl pirms kāda gada mums tie paši tiesībsargi skaidroja, ka Eiropā nekur pensiju nav un mums nebūs. Vai tā nebija? Tātad tas, ko maksājām sociālajā fondā jau iztērēts pašreizējiem pensionāriem, un mums nākotnē pensiju nebūs. Bet te, pat palielina nodokļus, lai pašreizējiem pensionāriem un deputātiem būsu, pārējie miru bad, bet pensiju tomēr nebūs. Nestāstiet niekus. No nākamā gada meklēšu aplokšņu algu, ja jau manis maksātie nodokļi valstij nepatika.

pirms gada, 2016.11.14 07:19

Jampampiņš

Paēst un apģērbties tagad vai pēc gadiem 20 - 30?

pirms gada, 2016.11.14 15:24

Fanta

Ko viņš gribēja ar to pateikt? To, lai es meklēju citu darbu kur maksā vairāk?

pirms gada, 2016.11.15 23:57

Дядя

Он хотел сказать что надо кормить не себя а то быдло которое сейчас у власти

pirms gada, 2016.11.18 19:20

Lietotāju raksti