Svētceļnieka piezīmes par piedzīvoto Polijā Pasaules jauniešu dienās (FOTO)

Mūsu Jelgavas diecēzes svētceļojums uz Poliju iesākās 19. jūlijā pulksten 15. Lubačovas pilsētiņu sasniedzām agrā rītā.

Mūs sagaidīja vietējais priesteris Tomašs Šadijs. Kā vienmēr, sekoja organizatoriskie pasākumi, naktsmāju ierādīšana viesģimenēs, tikšanās ar viesģimenēm, kopīga Svētā Mise un vietējā muzeja apmeklējums. Lai mēs sekmīgāk integrētos vietējā vidē, kā arī apgūtu poļu valodu, mūs sadalīja viesģimenēs pa vienam, tādējādi nodrošinot iespēju iemācīties vismaz vienkāršākās frāzes.

Nākamajās dienās līdz 25. jūlijam vietējā Lubačovas–Zamoščas diecēze piedāvāja bagātīgu ekskursiju klāstu pa tuvējām pilsētām, arī svētvietām, baznīcām, muzejiem. Lubačovā 24. jūlijā par godu mums bija sarīkots pat īpašs koncerts vecpilsētas laukumā. Koncertu pieteica un vadīja priesteris Tomašs Šadijs.

Protams, neizpalika arī sporta spēles, kur mums bija jāparāda sava sportiskā sagatavotība gan futbolā, gan stafetēs, kurās sacentāmies ar poļu jauniešiem. Izrādās, priesteris arī ir aktīvs dažādu sporta veidu piekritējs. Mūs ļoti aizkustināja, kā priesteris Tomašs, redzot, ka mūsu komanda zaudē, nāca palīgā futbola spēlē. Beigu beigās uzvarēja draudzība.

Tā kā mūsu grupiņai klāt bija priesteris Jurijs Gorbačevskis, katru dienu vietējā Lubečovas katedrālē tika svinētas Svētās Mises poļu valodā ar priestera Jurija Gorbačevska sprediķi latviešu valodā. Šo divu nedēļu laikā es arī izmantoju iespēju nodegustēt poļu tradicionālos ēdienus. Populārākais ēdiens ir «zapiekanka», kas līdzinās garai bagetei, uz kuras ir siers, dārzeņi vai smalki gaļas gabaliņi. Pircējs var izvēlēties klāt arī piedevas – kečupu, majonēzi, sinepes vai citu mērci. «Zapiekankai» ir daudz dažādu veidu.

25. jūlijā mums bija jādodas uz Krakovu, bet bija grūti šķirties no vietējās Lubačovas draudzes jauniešiem, ar kuriem bijām ļoti sadraudzējušies.

Nonākot Krakovā, Pasaules jauniešu dienu organizētāji mums ierādīja naktsmītnes armijas teltīs telšu pilsētiņā. Arī Krakovā mēs piedalījāmies gan Svētajās Misēs, gan baznīcās, gan laukumos, arī apmeklējām Vāveles pili, Jāņa Pāvila II muzeju, arī pēc pašu vēlēšanās iepazinām tuvāk gan Krakovas vēsturisko vecpilsētas centru, gan apmeklējām Krakovas vecpilsētā vēsturiskās baznīcas. Daudziem patika tieši nelielais ceļojums uz Svētās Faustīnas sanktuāriju Lagevnikos, lai izietu cauri Žēlsirdības durvīm. Ceļā tika dziedātas dziesmas, jaunieši lūdzās, kā arī pārdomāja Dieva žēlsirdības tēmu. Kopā ar grupām devās arī Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins un vairāki priesteri. Svētās Faustīnas sanktuārijā tika svinēta Svētā Mise latviešu grupām latviski. Pēc Mises arhibīskaps metropolīts latviešiem piedāvāja katehēzes kursu.

Savukārt 27. jūlijā jaunieši Krakovā sagaidīja pašu gaidītāko viesi – Romas pāvestu Francisku.

Pirmo reizi Pasaules jauniešu dienu vēsturē visus jauniešus priecēja pašmāju mūziķe Inese Sužanoka kopā ar grupu, kas Krakovas vēsturiskā centra Svētās Marijas Magdalēnas laukumā izpildīja dziesmas latviešu, poļu un angļu valodā. Pasākumu apmeklēja ne tikai latvieši, bet arī citu valstu pārstāvji. Tāpat Ineses dziesmas bija dzirdamas sestdien, 30. jūlijā, Campus Misericordia laukumā pirms nakts vigilijas. Pasaules jauniešu dienas noslēdzās laukumā ar pāvesta svinēto Svēto Misi. Dievkalpojuma noslēgumā pāvests paziņoja, ka nākamreiz jaunieši tiksies Panamā.

Tā kā Campus Misericordia laukums atradās ārpus Krakovas un bija slēgta sabiedriskā transporta satiksme, mēs kopīgi mērojām 15 kilometru tālo ceļu līdz tuvākajam sabiedriskajam transportam Krakovas centrā, lai nokļūtu līdz mūsu autobusam un pēc tam jau dotos mājupceļā uz Jelgavu.

Lai arī mūsu svētceļniekus piemeklēja dažādas grūtības, cits citam palīdzot, grūtības pārvarējām un šo garo un arī svētīgo svētceļojumu izturējām līdz galam, arī piedzīvojām daudz Dieva žēlastības.


Svētceļnieks Ainārs Jānis Jerumanis

Foto: no A.J.Jerumaņa albuma

Pievieno komentāru

Lietotāju raksti