Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uz bērnu rēķina taupīt nedrīkst 9

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iecere pārtraukt brīvpusdienu finansēšanu no valsts budžeta ir kārtējais piemērs, kā valsts savas finansiālās grūtības primāri risina tieši uz visneaizsargātāko rēķina — šoreiz bērniem.

Taisnības labad jāatzīst, ka brīvpusdienu nodrošināšana un bērnu radināšana pie veselīga uztura nekad nav bijusi IZM prioritāte. Šo atbalsta veidu kopš 2006. gada mēģināja ieviest un 2008. gadā sākot ar pirmo klasi pakāpeniski ieviesa vēl toreiz esošā Bērnu un ģimenes lietu ministrija.

Galvenais šī jaunieveduma mērķis bija bērnu radināšana pie veselīga uztura un sociālās nevienlīdzības mazināšana, jo nereti skolās bija izveidojusies situācija, ka bērni no maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm bija tie, kuri ēda ēdnīcā, bet turīgākie bērni iegādājās neveselīgu uzturu skolas kafejnīcā. Brīvpusdienu ieviešana tika veikta kopā ar virkni ierobežojumiem saistībā ar produktiem, kurus drīkst izmantot skolas ēdinātāji. Galvenais uzstādījums — veselīgs uzturs visiem bērniem.

IZM paziņojums par iespējamu brīvpusdienu finansēšanas pārtraukšanu demonstrē ne tikai klaju neizpratni par to, kādas tad ir ministrijas funkcijas (tajās ietilpst arī bērnu izglītošana par veselīgu uzturu, un brīvpusdienas ir veids kā jau no 1. klases bērnus var radināt ēst veselīgi), bet arī to, ka šajā valsts iestādē vadībai joprojām nav ne jausmas par to, cik ļoti Latvijā pašvaldību situācija un finansiālās iespējas finansēt šādus pasākumus ir atšķirīgas. Ir pilnīgi skaidrs, ka virkne pašvaldību šādu papildu slogu uzņemties nevarēs.

Uzskatām, ka, ņemot vērā Latvijas demogrāfisko situāciju, valdība nedrīkst budžeta taupības nolūkos mazināt atbalstu ģimenēm ar bērniem. Bērnu radināšana pie veselīga uztura ir vitāli svarīga veselas sabiedrības veicināšanai un nav liekama pašvaldību “nevienlīdzības  šūpolēs”.

Tieši atbalsta sistēmas mazināšana ģimenēm ar bērniem krīzes laikā ir novedusi Latviju pie traģiskās situācijas bērnu dzimstības jautājumos. Turpretī Igaunijā krīzes laikā atbalsts ģimenēm ar bērniem netika samazināts, un šobrīd šajā kaimiņvalstī dzimstības un mirstības rādītāji ir izlīdzinājušies.

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Komentāri 9

Ar

Padomijā par pusdienām vecākiem bija jāmaksā rubli astoņdesmit nedēļā,-tas ir par sešām dienām.Un nebija nekādu diskusiju.

pirms 16 dienām, 2019.08.30 13:45

&&&

1,42 par 5 dienam , no rita pienu vareja dzert pa velti cik gribeji . Pusdienas , laba zuppa , labs otrajs , vaj nu zivs vaj nu galja , un vel labs saldajs , pat ljoti labs , tagad tadu ja gribesi pat par ljoti lielu naudu , nenopirksi

pirms 15 dienām, 2019.09.01 13:28

Resnais

Jā, bet tajā laikā bērnus veda strādāt uz kolhozu ar koka PAZiku. Bija jāvāc kartupeļi, lopbarības bietes un sīpoli. Tas nozīmē, ka kartupeļi kopgaldam bija nodrošināti. Mūsdienās bērnus nodarbināt ir noziegums un bērnu tiesību ierobežošana, kā arī veicina ēnu ekonomiku, jo tos rubli 85 iekasēja skolotājs un nodeva kur pienākas, bez kādiem nodokļiem.

pirms 8 dienām, 2019.09.08 00:29

Skolotāja

Tad lai cietumnieki ari strādā un nopekna savas pudienas

pirms 16 dienām, 2019.08.30 19:36

to

Brisele to nepieļaus,tā tos vērtē augstāk par bērniem.

pirms 16 dienām, 2019.08.30 23:45

jonas

Visiem IZM darbiniekiem samazināt atalgojumu uz pusi un ietaupītos līdzekļus novirzīt bērnu pusdienu apmaksai!!!Par ko ministrijas darbiniekiem maksā tās ,nesamērīgi, lielās algas?Lai iztiek ar minimālajām!!!

pirms 16 dienām, 2019.08.31 10:58

Ra

Tie 1.80 rubļ. par pusdienām, sastādīja 0,5 - 1% no menešalgas, atšķirībā no degradētās naudas sistēmas un spekulatīvās kapitālraušanas legālumu šobrīd. Faktiski tā ir noziedzīga pretvalstiska un genocīdu uzturoša sistēma.

pirms 15 dienām, 2019.08.31 22:49

Sanita

Brīvpusdienas nav nekāds genocīds,kādas muļķības.

pirms 14 dienām, 2019.09.01 14:27

Viens no tautas

Vai mēs neesam naivi.Domājat tā arī praktiski ir iespējams?Kaut kur kaudzītē ir 20 miljoni-tieši brīvpusdienām,un nu IZM paņem tieši šo kaudzīti un no tās maksā pedagogiem.Naudas ceļi nav izdibināmi un var gadīties,ka "nejauši" tieši šīs kaudzītes summa aiziet..
nezināmā virzienā.Neuzķeramies uz virsrakstiem.

pirms 11 dienām, 2019.09.05 07:17

Lietotāju raksti