Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zinātnieki: suņu polineiropātija ir cieši saistīta ar konkrētu sauso suņu barību 1

Straujais bīstamās slimības Megaesophagus jeb polineiropātijas uzliesmojums Latvijas suņu populācijā ir cieši saistīts ar suņiem izēdināto barību. Pie šāda kopīga slēdziena Latvijas Veterinārārstu biedrības rīkotajā zinātniskajā konferencē nonākuši veterinārmedicīnas eksperti no Latvijas, Igaunijas, Somijas, Vācijas un ASV. Cēlonību apstiprina gan epidemioloģiskā izpēte un kontroles grupu pētījumi, gan slimo un mirušo suņu audu, kā arī dzīvo suņu un barības paraugu padziļināta izpēte.

20. septembrī notikušajā zinātniskajā konferencē «Megaesophagus / polineiropātijas uzliesmojums Latvijas suņiem», ko rīkoja Latvijas Veterinārārstu biedrība, tikās veterinārārsti no sešām ES valstīm, klātesot arī pārstāvjiem no starptautiskām veterinārmedicīnas organizācijām un atbildīgajām Eiropas un Latvijas institūcijām. Kā konferences dalībniekiem ziņoja slimības izpētes darba grupas vadītāja profesore Ilze Matīse van Houtana, pētījumu rezultāti uzrāda ciešu un nepārprotamu suņiem izēdinātās barības un saslimšanas saistību.

Mirušo suņu smadzenēs atrasts būtiski zemāks specifiska fermenta līmenis salīdzinājumā ar slimības neskartajiem suņiem. Šī fermenta aktivitātes zudumu visbiežāk konstatē dzīvniekiem ar pesticīdu saindēšanos. Lai gan ne barībā, ne suņu organismā biežāk lietotie pesticīdi netika konstatēti, tomēr ir iespējams, ka tā ir citādas izcelsmes viela ar līdzīgu toksisku efektu. Šie rezultāti norāda uz turpmāko neirotoksīnu meklējumu virzieniem.

Kā LVB informējusi iepriekš, Latvijā kopš 2014. gada vismaz desmit reizes pieaudzis ar ļoti reto barības vada dilatāciju saslimušo suņu skaits. Pētot saslimušos suņus, atklājies viens saistošs faktors, kas izrādījies kopīgs vairāk nekā 90 procentiem suņu, proti, viena ražotāja sausā suņu barība. Iespējamība saslimt ar polineiropātiju, ēdot konkrētā zīmola barību, vērtējama kā ļoti augsta, konferencē ziņoja pētījuma autori. Arī saslimušo suņu, kuri ēdināti ar šo barību, proporcija ir bijusi vienāda trīs atšķirīgos pētījuma posmos, kad slimības reģistrēšanai izmantotas atšķirīgas metodes. Saslimšana suņiem sākusies pēc tam, kad tos sākts barot ar konkrēto barību, bet suņiem, kam barība nomainīta uz citu, slimības simptomi pakāpeniski mazinās. Līdzīgi saslimšanas gadījumi konstatēti arī suņiem Igaunijā, un arī šie suņi ēdināti ar tā paša zīmola barību.

«Diemžēl mums vairs nav pamata šaubīties, ka vairāku simtu suņu ciešanas un daudzas nāves ir izraisījusi izēdinātā sausā barība. Sabiedrībai, jo īpaši suņu saimniekiem, ir tiesības to zināt, un par pētījuma secinājumiem informējam arī Latvijas atbildīgās institūcijas un Eiropas Pārtikas drošības organizāciju. Kopīgi ar ārvalstu zinātniekiem mēs turpināsim pētījumu, un tā rezultāti arī turpmāk būs sabiedrībai pieejami. Cēloņa atklāšana ir sarežģīta, tomēr tas ir tikai laika jautājums. Par saistību ar konkrēto barību iesaistīto valstu eksperti vairs nešaubās,» konferences nobeigumā uzsvēra profesore I. Matīse van Houtana.

Kopš 2014. gada veterinārārsti reģistrējuši 238 apstiprinātus saslimšanas gadījumus ar polineiropātiju, kamēr iepriekš Latvijā vidēji ar šo reto slimību gadā saslima vien daži suņi. Padziļinātā izpētē atklājies, ka suņiem ir arī citi nervu sistēmas bojājumi. Ceturtajai daļai saslimušo slimība bijusi nāvējoša, bet kopējais saslimušo skaits, pēc ekspertu domām, ir ievērojami lielāks par reģistrēto gadījumu skaitu.


Lita Konopore, veterinārārste
Foto Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Trakais13

Kāpēc nav nosaukts šis konkrētais barības ražotājs? " Ražotāju studijā!" Vai šī indīgā barība ir izņemta no tirzniecības? Es vēlos zināt ar kuru barību es varu saindēt savu četrkājaino draugu un sargu?

pirms gada, 2016.10.10 14:20

Lietotāju raksti