Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LPS priekšsēdis rosina Saeimu un valdību labot pieļautās kļūdas; Sprūdžs aicina LPS uz konstruktīvu sadarbību 1

Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) kongresā, kas šodien notiek Aucē, LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis aicināja Saeimu un valdību labot pieļautās kļūdas.

"Taupīšana ir diezgan iesakņojusies tradīcija, tomēr ir bažas, ka tā kļūs par pašmērķi. Rezultātā cilvēki ir spiesti dzīvot nabadzībā, bet līdzekļi tiek akumulēti banku rezervēs," sacīja Jaunsleinis.

Viņš atgādināja, ka pašvaldības krīzes pārvarēšanā bija partneri valdībai, bet tagad to ieteikumos valdība maz ieklausās. Pērn milzīga kļūda bijusi pieņemtais lēmums par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu, kas ļoti negatīvi ietekmētu pašvaldību budžetu.
Jaunsleinis arī pauda viedokli, ka "Parex bankas", "Latvijas Krājbankas" un "Liepājas metalurga" glābšana ar valsts budžeta naudu tāpat kā "Hipotēku un zemas bankas" pārdošana ir kļūda. "Ja šie līdzekļi tiktu ieguldīti ceļu sakārtošanā, Latvijas ekonomiskais stāvoklis patlaban būtu daudz labāks," teica Jaunsleinis.

Viņš arī norādīja, ka pašvaldībās satraukumu rada idejas par ūdensapgādes un siltumsaimniecības privatizāciju. "Nekas nav dārgāks par īstermiņa lēmumiem, kuri pārvēršas par ilgtermiņa problēmām," brīdināja LPS priekšsēdis.

Jaunsleinis arī uzskata, ka ļoti rūpīgi jāvērtē idejas par tā saucamā veselības nodokļa ieviešanu. Pēc viņa teiktā, ir izvirzītas arī vairākas citas absurdas idejas - piemēram, pašvaldībām atņemt pusi no IIN un izmantot to pašvaldību finanšu izlīdzināšanai.

Pēc Jaunsleiņa teiktā, apšaubāma finanšu avantūra ir vienotās darbinieku datu bāzes veidošana. Viņš kritizēja arī centienus likumdošanā strikti atdalīt lēmējvaru no izpildvaras pašvaldībās.

Krīzes laikā centralizācija ir dabiska parādība, bet Latvijā tā tiek saglabāta arī pēc krīzes beigām, sacīja LPS priekšsēdētājs. Par vissteidzamāko uzdevumu Jaunsleinis nosauca dažādu krīzes laikā pieņemto normatīvo aktu atcelšanu, ja tie būtiski ierobežo pašvaldību darbu.

Viņš pauda pārliecību, ka centralizēti uzrakstīt noteikumus visiem reģioniem nav iespējams. Tā ir neuzticēšanās cilvēkiem pašvaldībās.

Īpašs satraukums LPS un pašvaldībās valda par faktiski sabrukušajiem ceļiem, kas rada zaudējumus visas valsts ekonomikai.
Jaunsleinis kritizēja Saeimas lēmumu par atklāto balsojumu ieviešanu, jo tas, pēc viņa domām, ļauj panākt vajadzīgo balsojumu, bet deputātam, kurš nobalsoja "pret", nāksies izjust dažādas sankcijas.

Viņš arī pauda, ka pirms nesenajām Saeimas vēlēšanām tika izvērsta apzināta pašvaldību lomas diskreditācija, tika mēģināts sanaidot savā starpā atsevišķas pašvaldību grupas. Par absurdu LPS priekšsēdis nosauca arī mēģinājumu panākt likumā izmaiņas par deputātu atsaukšanu.

LPS kongresā uzrunu teica Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V), kura apgalvoja, ka Saeima ir atvērta sarunām ar pašvaldībām un uzskata tās par sadarbības partnerēm, nevis par "jaunākajām māsām".

Savukārt Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) apgalvoja, ka pašvaldību budžeti jau par 10% pārsniedz "trekno" gadu, konkrēti 2008.gada, stāvokli, bet valsts budžets tam vēl tikai tuvojas.

Dombrovskis kritizēja pašvaldības, ka tās ar nesaprātīgi lielām nekustamā īpašuma nodokļa atlaidēm cenšas pierunāt bagātus cilvēkus deklarēt savu dzīvesvietu tajās un maksāt savus prāvos iedzīvotāju ienākuma nodokļus tām.

Premjers norādīja, ka IIN likme netiks tik strauji samazināta, kā to paredz pērn pieņemtais likums, līdz ar to pašvaldību budžetiem netiks uzlikts papildu slogs.

Patlaban ir īstais brīdis, lai valdības un pašvaldību attiecības ievirzītu konstruktīvā gultnē un gadiem ilgušo pretnostatīšanu un kritiku pārvērstu pragmatiskā sadarbībā, uzrunā Latvijas Pašvaldību savienības kongresā piektdien, 9. augustā, teica vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP).

Viņš atzina, ka valdība, ministrija un arī viņš pats ir saņēmis gan konstruktīvu kritiku no pašvaldību un to organizāciju puses, gan tā bijusi atrauta no būtības un drīzāk sakņojusies politiskās norisēs.

„Šāda pieeja neuzlabo pašvaldību situāciju, neatrisina problēmas, bet reizēm pat attālina pozitīvu iznākumu. Valdības un Latvijas Pašvaldību savienības attiecības nav vieta, kur veidot vēl vienu pozīcijas un opozīcijas fronti. Tām jābūt pragmatiskām un konstruktīvām - uz valsts attīstību un sadarbību vērstām,” uzrunā pašvaldību vadītājiem teica ministrs.

E.Sprūdžs pauž cerību, ka jaunais pašvaldību sasaukums un vadības pārvēlēšana LPS iezīmēs šo pagrieziena punktu un atzīmē, ka viņa kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra durvis vienmēr ir atvērtas novadu un pilsētu pārstāvjiem.

Ministrs norādīja, ka līdz šim attiecības ar lielāko daļu pašvaldību vadītāju veidojušās ļoti konstruktīvi un bieži vien ar ministra un ministrijas iesaisti ir izdevies atrisināt iepriekš iestrēgušus jautājumus, taču attiecībās ar pašvaldību organizācijām ir vajadzīgi uzlabojumi.

LPS kongresa laikā Aucē ministrs tikās ar virkni novadu un pilsētu domju priekšsēdētāju, lai pārrunātu konkrētu projektu virzību, un informēja arī par ministrijas galveno prioritāti nākamā gada budžetam – mērķdotācijas investīcijām tajos novados, kas nav reģionālas vai nacionālas nozīmes attīstības centri. 

Ministrs aicināja pašvaldības aktīvi iesaistīties, lai šis atbalsta instruments spētu veiksmīgi darboties un tajā ar katru gadu varētu piesaistīt arvien lielāku finansējumu.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Precizēsim

Ko Jaunsleinis personīgi pats pārstāv, Juras laikmetu vai Krīta periodu ?
Jo par Sprūdžu ir skaidrs, viņš ir Talibs no Taleban.

pirms 6 gadiem, 2013.08.10 14:14

Politika