Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ar kādām izmaksām jārēķinās, dodoties uz autoskolu

Domājot par piemērotākās autoskolas izvēli, viens no galvenajiem faktoriem, ko topošie kursanti izvērtē, ir autoskolas apmācību izmaksas. Mājaslapās tiek pētīta cenu sadaļa, tā salīdzināta ar citu autoskolu piedāvājumiem. Tomēr jāsaka, ka pamatā izmaksu ziņā starp autoskolām ļoti izteiktu atšķirību nav, jo daudzas pozīcijas maksā tik, cik maksā. 
Nav tā, ka vienā autoskolā varētu samaksāt par vairākiem simtiem eiro mazāk, atšķirības varētu būt mērāmas dažos desmitos eiro, ko panāk, ieviešot mazāku cenu teorētiskajai apmācībai. Lai gan arī tas ir būtisks ietaupījums, tāpēc nevajag palaist garām izdevīgus piedāvājumus. Piemēram, autoskola Credoautoprieks šobrīd piedāvā saņemt pat līdz 50% atlaidi teorijas apmācībai.
Kādas tad ir pamatpozīcijas, par kurām būs jāmaksā autoskolā, iegūstot B kategorijas vadītāja apliecību, un cik tas aptuveni varētu izmaksāt? Šādi aprēķini būs noderīgi, lai jau laikus ieplānotu vajadzīgo summu autoskolas apmeklēšanai, kas arī palielinās iespēju, ka autoskolas apmācības būs raitākas un ar sekmīgāku rezultātu, jo pa vidu nebūs jārisina finansiālie jautājumi un jāsamazina braukšanas nodarbību intensitāte.

1. Teorijas apmācība un dokumentu noformēšana
Šī ir tā pozīcija, kas parasti ir visneskaidrākā, ar tās palīdzību tad arī autoskolas var veidot pievilcīgu mārketingu, piedāvājot mazākas cenas, teoriju pa 1 eiro un citas akcijas, kas rada kursantiem priekšstatu, ka viņi kaut ko saņem gandrīz par velti. Tomēr tas parasti ir maldīgi, jo ietaupījums nav tik liels, kā varētu gaidīt, izlasot tādu vilinošu reklāmu. 
Autoskolas pozīcijā pie teorētiskās apmācība agrāk iekļāva visu, kas nav braukšana un maksājumi CSDD. Bet tagad šī sadaļa ir sadalīta vēl sīkāk. Autoskolas izdala atsevišķu pozīciju — dokumentu noformēšana, kas maksā aptuveni 40 eiro, bet teorijas nodarbību apmaksas pozīcijā tad tiek piedāvāts iegūt atlaidi — 10 vai 20 eiro. Tad sanāk, piemēram, aptuveni 40 eiro vietā maksāt 20 eiro. Bet galu galā par šo visu pakalpojumu bloku vienalga kopā būs jāmaksā vismaz 60-70 eiro arī tad, ja izmantosiet kādu izdevīgo cenu piedāvājumu. Lai zinātu patiesās izmaksas šajā sadaļā, rūpīgi jāizpēta, kas norādīts autoskolas mājaslapā un kārtīgi jāizlasa līgums.

2. Braukšanas nodarības
Te lielus pārsteigumus nav ko gaidīt, jo vidējais izcenojums vienai braukšanas nodarbībai ir 12,50 eiro. Tādu pamatā piedāvā visas autoskolas. Protams, ka ir instruktori un apmācību automašīnas, kas var maksāt dārgāk, bet tā jau ir paša kursanta izvēle. 
Cik tad sanāks maksāt par braukšanas nodarbībām? Kopš 1. novembra matemātika ir šāda — 12,50 x 20, kas ir 250 eiro. Un tā ir minimālā summa. Tagad obligāto braukšanas nodarbību skaits no 14 ir palielināts līdz 20. Iemesli tam ir satiksmes drošība, labāka jauno braucēju sagatavošana. 
Tomēr pieredze liecina, ka tie, kuri sāk apmācību pilnīgi no pašiem pamatiem, brauc krietni vairāk par šīm 20 obligātajām stundām. Tās var būt līdz pat 40 stundas, lai pietiekami labi sagatavotos eksāmenam un patstāvīgai braukšanai ceļu satiksmē. Un te vienmēr noteicošās ir individuālās īpašības, spēja apgūt jaunās prasmes. Tāpēc var teikt, ka braukšanas nodarības kopumā var izmaksāt pat līdz 500 eiro un vēl vairāk, ja ar apmācību sokas grūtāk.

3. Pirmās palīdzības kurss
Autovadītāja apliecību noteikti nevarēs iegūt, ja nebūs noklausīts un nokārtots pirmās palīdzības kurss. Par to būs jāmaksā atsevišķi. Tie ir aptuveni 30 eiro. Pēc kursa tiek izsniegta apliecība, kas ir derīga 5 gadus. Ja gadījumā jums jau ir pirmās palīdzības kursu apliecinošs dokuments, tad autoskolā vairs nav nepieciešamības to kārtot un lieki par to maksāt.

4. Medicīniskā komisija
Braukšanas nodarbības nevarēs uzsākt, ja nebūs izieta medicīniskā pārbaude. Te kopējās izmaksas varētu būt arī aptuveni 30 eiro, jo ir nepieciešama ģimenes ārsta apskate, narkologa un psihiatra atzinums, ka pacients nav uzskaitē, kas liegtu vadīt auto. 
Cenas katrā medicīnas iestādē nedaudz var atšķirties. Tāpēc par to labāk painteresēties laicīgi, uzzināt cenas un pieteikties sev ērtākajā medicīnas iestādē. Medicīniskās komisijas izsniegtais dokuments ir derīgs 10 gadus. Pēc tam komisija būs jāiziet atkal, bez šāda dokumenta ceļu satiksmē ir liegts piedalīties. Tiem, kuri jau ilgi ir autovadītāji, vērts ieskatīties savos dokumentos un pārliecināties, ka medicīniskās izziņas derīguma termiņš jau nav beidzies. 

5. Braukšanas atļaujas noformēšana
Pirms braukšanas nodarbību uzsākšanas kursantam CSDD ir jāsaņem braukšanas mācību atļauja jeb tā saucamās “baltās tiesības”. Bez tās nav iespējams piedalīties braukšanas nodarbībās. Pirms katras nodarbības atļauja jāuzrāda instruktoram. Mācību atļaujas izsniegšana maksā 6,16 eiro. Ja atļauja jau ir bijusi izsniegta un ir pazaudēta, tad par atkārtotu tās izsniegšanu jāmaksā 12,32 eiro. Tās gan nav tās lielākās summas visu autoskolas sakarā aktuālo maksājumu kontekstā, tomēr labāk to zināt un ar to rēķināties.

6. CSDD eksāmeni un tiesību izsniegšana
Kad ir izdevies tikt tik tālu, ka autoskola dod zaļo gaismu CSDD eksāmenu kārtošanai, tad ir jārēķinās vēl ar dažiem būtiskiem maksājumiem. Par valsts teorijas eksāmenu jāmaksā 12,63 eiro, par braukšanas eksāmenu — 38,52 eiro. Kad eksāmeni ir nokārtoti, tad vēl jāsamaksā 22,05 eiro par vadītāja apliecības izgatavošanu un izsniegšanu. 

Reklāmraksti