Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ātrie kredīti vai banku aizdevumi?

Lai arī kā mēs censtos plānot savus tēriņus un sekot līdzi savām finansēm, kā zināms, nereti dzīvē rodas neparedzētas situācijas, kad nepieciešami papildus naudas līdzekļi, lai veiktu ikdienas maksājumus, vai, iespējams, kāda lielāka pirkuma vai mērķa sasniegšanai. Šajā brīdī mēs nonākam dilemmas priekšā – izmantot mūsdienās populāros ātros kredītus vai arī tradicionālos banku sniegtos aizdevumus. Lai izvēle būtu maksimāli labvēlīga kredītņēmējam, nepieciešams izvērtēt un noteikt, kāds ir kredīta izmantošanas mērķis un kādus nosacījumus piedāvā banku un nebanku sektora kredītdevēji vēlamā mērķa sasniegšanai.

Neskatoties uz to, ka mūsdienās ātrie kredīti guvuši plašu popularitāti, banku aizdevumi joprojām ir nozīmīgs finanšu instruments un neatņemama finanšu pakalpojumu sastāvdaļa. Tomēr nebanku sektora aizdevēju milzīgā konkurence liek bankām sarosīties un paplašināt savu piedāvājumu klāstu, vairāk pielāgojoties patērētāja vajadzībām. Tas kalpo par labu mums, patērētājiem, jo lielāka konkurence veicina pakalpojuma kvalitātes uzlabošanos un nodrošina pakalpojumam atbilstošu cenu.

Latvijas komercbanku izplatītākie aizdevumu veidi fiziskām personām ir:

  • Patēriņa kredīts – ilgtermiņa aizdevums, kura atmaksas periods ir vidēji 6 līdz 60 mēneši. Komercbanku piedāvātais maksimālais aizdevuma lielums ir vidēji no 10000 līdz 15000 eiro.

  • Overdrafts jeb kredītlīnija, kas kā papildus līdzekļi tiek ieskaitīti kredītņēmēja kontā. Kredītlīnijai ir noteikts gan minimālais, gan maksimālais limits, protams, katrai kredītiestādei tas ir individuāls, bet vidējais minimālais limits ir 200 – 500 eiro. Savukārt maksimālais limits ir ne vairāk kā trīs mēnešalgu apmērā (ja tas nepārsniedz 30 % no jūsu ikmēneša ienākumiem. Kredītlīnijas limits tiek noteikts, izvērtējot kredītņēmēja finansiālo stāvokli.

  • Kredīti studentiem, kuri sniedz iespēju viņiem iegūt labu izglītību, neļaujot nepietiekamajām finansēm kļūt par šķērsli nākotnes mērķu sasniegšanai. Komercbankas studentiem piedāvā studiju kredītu, kurš kalpo kā mācību apmaksa akreditētās augstskolās, kā arī studējošo kredītu, kura līdzekļus students var izmantot savām ikdienas vajadzībām. Studiju kredīti komercbankās pieejami arī ar valsts galvojumu.

  • Mājokļa kredīti, kas paredzēti mājokļa iegādei, remontam un labiekārtošanai vai mājokļa būvniecībai. Lielākā daļa banku piedāvā individuālus risinājumus pirmās iemaksas segšanai ALTUM programmas „ģimenēm ar bērniem” ietvaros, kas sniedz lielisku iespēju īstenot sapni par savu ģimenes mājokli, jo tieši pirmās iemaksas trūkums ir viens no būtiskākajiem šķēršļiem mājokļa iegādei.

  • Auto līzingā tā objektu – automašīnu varat lietot ilgstoši, bet savā īpašumā to iegūsiet tikai, kad noslēgsies līzinga termiņš.

Banku aizdevumi atšķirībā no ātrajiem kredītiem ir sarežģītāk noformējami. Vēršoties pie bankas ar kredīta pieteikumu, kredītņēmējam jārēķinās ar to, ka jābūt patstāvīgai darbavietai jeb regulāriem ienākumiem, turklāt, ja neesiet šīs bankas klients un ja jūsu alga netiek pārskaitīta uz konkrētās bankas kontu, nepieciešams konta izraksts par pēdējiem 6 mēnešiem. Jāņem vērā, ka visu iepriekšminēto dokumentu sagatavošana un iesniegšana prasa laiku, bet, kā zināms, laiks ir nauda, kas mūsdienu straujajā dzīves ritmā mums bieži vien pietrūkst.

Minimālais vecums, no kāda ir iespējams saņemt banku aizdevumu, ir 18 gadi, bet lielāki aizņēmumi pieejami tikai no 21 gada vecuma. Turklāt viens no aizdevuma saņemšanas nosacījumiem – ir jābūt pozitīvai kredītvēsturei. Ja jums tā ir negatīva, iegūt aizdevumu no bankas nebūs iespējams. Bet viens no nozīmīgākajiem plusiem banku aizdevumiem ir izdevīgākas procentu likmes. Jāpiemin arī pakalpojuma sniegšanas kvalitāte – klienta individuāla apkalpošana klātienē. Kopumā vērtējot komercbanku augstās prasības un noteikumus attiecībā uz aizdevumu izsniegšanu, nākas secināt, ka komercbankas savā veidā mazina (vai vismaz neveicina) neapdomīgu kredītu izsniegšanu, jo laikietilpīgais process un stingrās prasības aizdevuma saņemšanai liek mums rūpīgāk izsvērt, vai aizdevums tiešām ir vajadzīgs, vai ir vērts tērēt laiku un savas pūles.

Izvērtējot ātros kredītus, kā viena no būtiskākajām priekšrocībām ir iespēja saņemt nepieciešamos finanšu līdzekļus tūlīt, pārdesmit minūšu laikā. Ātrā kredīta saņemšanas process ir ļoti ērts, nav nepieciešams tērēt savu laiku, lai dotos uz banku un stāvētu garā rindā. Ērti sēžot uz dīvāna, var nosūtīt īsziņu vai aizpildīt pieteikumu mājaslapā, un tajā pašā dienā saņemt nepieciešamos naudas līdzekļus savā bankas kontā. Ātro aizņēmumu saņemšanas prasības ir vienkāršākas attiecībā uz kredītņēmēja regulārās algas apmēru, turklāt daži no īstermiņa aizdevumu pakalpojuma sniedzējiem piedāvā iespēju šo pakalpojumu saņemt arī personām, par kurām ir veikti negatīvi ieraksti kredītvēsturē.

Izvērtējot un plānojot paredzamās izmaksas, kādas var rasties, izmantojot komercbanku vai nebanku sektora sniegtos aizdevuma pakalpojumus, jāņem vērā, ka liela daļa ātro kredītu pakalpojuma sniedzējiem pirmo kredītu piedāvā saņemt bez maksas, ja vien aizdevuma summa tiek atdota laikus un pilnā apmērā.

Maksimālais aizdevuma apmērs, kādu var saņemt, izmatojot ātros kredītus, ir ievērojami mazāks, nekā komercbanku piedāvātie patēriņa kredīti – ir 3000 eiro. Jāpiebilst, ka šis ir viens no finanšu aizdevuma pakalpojuma veidiem, kura sniegšanā visvairāk konkurē banku un nebanku sektora dalībnieki, jo šo pakalpojumu piedāvā abi pakalpojuma sniedzēji. Banku sektora dalībnieki cenšas palielināt savu klientu loku ar zemākām procentu likmēm un garāku atmaksas termiņu, savukārt ātro kredītu pakalpojuma sniedzēji, – izmantojot īso saņemšanas termiņu un ērto saņemšanas veidu, kā arī iepriekš pieminēto mārketinga triku – bezmaksas pirmo kredītu.

Izvērtējot visu iepriekš minēto, var secināt, ka izvēle – par labu komercbanku aizdevuma vai ātro kredītu pakalpojuma sniedzējiem. To nosaka mūsu pašu vēlmes, kā, cik ātrā laikā un kādā apmērā nepieciešami papildus finanšu līdzekļi. Ja ir iespējams vai ir nepieciešamība aizņemties uz ilgāku laika posmu nekā mēnesis, kā arī nepieciešamā naudas summa ir lielāka par 3000 eiro, tad šajā gadījumā galvenā priekšrocība būs banku aizdevumiem, jo aizdevumus iespējams saņemt uz ilgstošu termiņu par zemākām procentu likmēm un pieejamie aizdevuma apjomi ir lielāki nekā nebanku sektora piedāvātie. Savukārt, ja steidzami nepieciešami papildus līdzekļi, svarīgi saņemt aizdevumu ātri un uz īsu termiņu. Izdevīgāki nosacījumi šajā gadījumā būs ātrajiem kredītiem. Ja ir pārliecība, ka aizņemtos naudas līdzekļus spēs laikus atdot, iespējams izmantot pakalpojumu, ko sniedz vairāki ātro kredītu uzņēmumi – pirmais kredīts bez maksas.

Ja jums ir radusies nepieciešamība izmantot kādu no kredītdevēju sniegtajiem pakalpojumiem, rūpīgi izvērtējiet gan komercbanku, gan nebanku kredītdevēju piedāvājumus un nosacījumus, un izvēlieties sev piemērotāko. CredFlare aicina jūs neļauties mirkļa iegribai un nesteigties pieņemt neapdomīgus lēmumus. Atcerieties, ka aizdevums ir tāds pats pakalpojums, kā citi, ko mēs ikdienā saņemam, tādēļ izsveriet visus „par” un „pret”, lai kvalitatīvi izvēlētos savām vēlmēm atbilstošu aizdevuma pakalpojuma sniedzēju.

Reklāmraksti