Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā sagatavoties magnētiskajai rezonansei

Magnētiskā rezonase (MR) tiek uzskatīta par vienu no efektīvākajām un mazāk kaitīgajām diagnostikas metodēm. Gan ārsti, gan paši pacienti izvēlas šo izmeklējumu, lai iegūtu detalizētu informāciju par veselības stāvokli un noskaidrotu diagnozi tajos gadījumos, kad citas metodes nedod vēlamos rezultātus. Tāpēc interese par magnētisko rezonansi pieaug, neskatoties uz šīs procedūras salīdzinoši augstajām izmaksām. 

Ja jums ir paredzēts veikt magnētisko rezonansi, tad noderēs šī informācija par to, kā tai labāk sagatavoties, lai izmeklējums būtu efektīvs un sniegtu precīzu informāciju, ļaujot ārstam izdarīt nepieciešamos secinājumus. 

1. Jānosaka kreatinīna līmenis asinīs, jāiesniedz iepriekšējie izmeklējumu rezultāti
Lai ārsts, kurš veiks izmeklējumu un pēc tam vērtēs iegūtos datus, varētu savu darbu paveikt precīzi un atbilstoši, viņam ir nepieciešama kāda starta informācija. Un tāda ir jāsniedz katram pacientam. Pirms izmeklējuma ir jāveic asins analīzes, nosakot kreatinīna līmeni, kas ir būtisks nieru funkcijas rādītājs. Kontrastviela, ko bieži vien ievada izmeklējuma laikā, izdalās caur nierēm, papildus tās noslogojot. Tāpēc kreatinīna līmenis ļauj ārstam spriest par kontrastvielas lietošanu, tās nepieciešamību, devām. 

Bet tas nebūt nav viss, kas jāņem līdzi. Noteikti ir jāsavāc vienkopus visa medicīniskā informācija par slimības vēsturi, jau veikto izmeklējumu rezultāti, arī slimnīcu izraksti, attēli, citas analīzes. To visu jāiesniedz ārstam, kurš veic izmeklējumu. Tas ļaus precīzāk noteikt diagnozi un MR laikā iegūtos attēlus jau skatīt iepriekšējo datu kontekstā.

2. Jāpārliecinās, ka neesat grūtniecības pirmajā trimestrī
Magnētiskā rezonanse netiek veikta grūtniecības pirmajā trimestrī, kad tā var apdraudēt grūtniecību. Izņēmums ir kritiski gadījumi, kad apdraudēta dzīvība. Bet grūtniecības sākumposmā sieviete pati vēl var nezināt, ka ir stāvoklī. Bieži vien viņa to saprot tikai pēc vairākām nedēļām, it īpaši, ja nav ļoti regulārs menstruālais cikls. Tāpēc arī tad, ja šķiet, ka grūtniecības nav, tomēr vajadzētu pārliecināties un veikt testu vai HCG pārbaudi asinīs, kas nekļūdīgi pateiks, ir vai nav grūtniecība. Tad var ar mierīgu sirdi doties uz izmeklējumu, neriskējot pēc kāda brīža tomēr konstatēt, ka esat stāvoklī, bet tajā laikā ir veikts šis izmeklējums, kas mazulim pirmaja trimestrī nav vēlams.

3. Noņemiet visas metāliskās detaļas un kosmētiku
Magnētiskā rezonanse jau pēc sava nosaukuma saka priekšā, ka izmeklējums tiek veikts ar magnētisko lauku. Un tāpēc pacientiem pirms izmeklējuma jānoņem pilnīgi visi metāliskas daļiņas saturoši priekšmeti — rotaslietas, matu dekori, maks, telefons, pulkstenis un jebkas cits, vēsta informācija apvienības vca.lv, kas sniedz MR pakalpojumu, tīmekļa vietnē.  Sievietēm jānotīra arī kosmētika, jo bieži vien tās sastāvā ir mazas metāliskas daļiņas, it īpaši skropstu tušā. Šīs daļiņas var pielipt pie aparāta un bojāt iegūtos attēlus, kā arī pašu izmeklējuma iekārtu. 

Te svarīgi pieminēt, ka izmeklējumu neveic tiem pacientiem, kuriem metāliski svešķermeņi ir iekšpusē — implanti, vārstuļi, stimulatori utt. Par tādu faktu laikus jāinformē ārsts, jo citādi var tikt apdraudēta pacienta dzīvība, jo izmeklējuma laikā iekārtas var iziet no ierindas un izkustēties. 

4. Ja izmeklējums jāveic narkozē, jāierodas tukšā dūšā
Ir gadījumi, kad magnētiskā rezonanse jāveic pilnā narkozē. To dara maziem bērniem, kuri nevar saglabāt izmeklējuma laikā mieru. Kā arī pacientiem, kuriem ir klaustrofobija, tāpēc viņi nevar atrasties MR tunelī. Ja paredzēta narkoze, tad uz izmeklējumu jāierodas tukšā dūšā, lai kuņģa saturs nevarētu nonākt elpceļos, apdraudot dzīvību. Tukšā dūšā jānāk arī tad, ja jāizmeklē vēdera dobums. Bet tad, ja mazais iegurnis, vēlams, lai ir nedaudz piepildīts urīnpūslis. Tualete pēdējo reizi jāapmeklē apmēram 1-2 stundas pirms izmeklējuma.

5. Neaizmirstiet personu apliecinošu dokumentu un nosūtījumu 
Lai gan tas šķiet pašsaprotami, ka ārstniecības iestādē ir jāuzrāda personu apliecinošs dokuments un arī nosūtījums uz izmeklējumu, tomēr pieredze rāda, ka tieši šīs elementārās lietas cilvēki satraukumā un steigā mēdz aizmirst. Domā, ka pase taču vienmēr ir somā. Lai gan uz vietas nākas konstatēt, ka tā palikusi citā somā. Labāk pims došanās uz magnētisko rezonansi visu pārbaudīt un salikt vienā mapē. Tas aiztaupīs liekas raizes, jo negribētos taču, ka savas neuzmanības dēļ izmeklējumu nāktos atcelt. 

Reklāmraksti