Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kā zaļā krāsa var sekmēt harmoniju un līdzsvaru jūsu mājoklī vai darba vietā?

Ikviens vakarā atgriežoties mājās, vēlas justies komfortabli un uzlādēt emocionālās „baterijas” nākamajai dienai – ir svarīgi, lai apkārtējā vide raisītu pozitīvas emocijas. Lielisks veids, kā to paveikt, ir izvēlēties atbilstošu telpas iekārtojumu. Zaļā krāsa ir pazīstama ar harmonisku un līdzsvarojošu iedarbību. Kā izmantot šīs krāsas priekšrocības interjerā?

10 interesanti fakti par zaļo krāsu
Krāsas ne tikai rotā apģērbu vai mājokli, liekot spilgtāk izjust vienu vai otru emociju, tām piemīt arī liela kultūrvēsturiskā „bagāža”, kas iesakņojusies kolektīvajā uztverē. Lai tuvāk iepazīstinātu ar zaļās krāsas atstāto mantojumu, Sadolin eksperti ir apkopojuši 10 interesantus faktus par zaļo krāsu.

1. 2017. gada krāsa – salātzaļais 
Par šī gada krāsu pasaulē ir pasludināts dabas veltēm raksturīgais salātzaļais tonis (greenery), kas simbolizē svaigumu, spēju reģenerēties, kā arī visa jaunā sākumu. 2017. gada krāsa ir sulīga, spirgta, nedaudz iedzelteni zaļa un asociējas ar pavasari. Laiku, kad daba mostas un atjauno sevi, to pašu aicinot darīt arī cilvēkiem.

2. Zaļā krāsa stimulē radošumu
Zaļajai krāsai piemīt spēja iedvesmot cilvēkus domāt „ārpus rāmjiem” un radīt jaunas idejas. Akadēmiskā žurnāla Personality and Social Psychology Bulletin publicētajā pētījumā par šīs krāsas ietekmi uz cilvēka domāšanu, pierādījies, ka zaļā krāsa veicina cilvēkos radošumu.
Dalībnieki, kas piedalījās eksperimentā – 69 vīrieši un sievietes, tika sadalīti divās grupās. Viņiem tika dots uzdevums izdomāt iespējami daudz veidu, kā izmantot skārda kārbu. Pirms ķerties pie darba, vienai grupai pētnieki parādīja baltu kvadrātu, otrai – zaļu. Pēc divām minūtēm zinātnieki novērtēja katru kārbas izmantošanas priekšlikumu pēc tā radošuma pakāpes. Izrādījās, ka dalībnieki, kas pirms uzdevuma sākšanas bija redzējuši zaļo krāsu, ar uzdevumu tika galā veiksmīgāk – viņu atbildes bija radošākas.

3. Cilvēku acis ļoti labi spēj saskatīt zaļo krāsu  
Zaļais, ko bieži vien asociē ar dzīvības spēka krāsu, ir īpaši pamanāms cilvēka acīm. Neirozinātnieki apgalvo, ka zaļā krāsa atrodas to krāsu spektrā, kas acij šķiet viskošākā. Turklāt maigus zaļās krāsas toņus spējot saskatīt arī cilvēki, kas sirgst ar krāsu aklumu. Tā kā cilvēka acs spēj saskatīt daudz zaļā nokrāsas, šo krāsu izmanto arī nakts redzamības brillēs – tas lieti noder, vērojot kustību.

4. Senos laikos zaļo krāsu valkāja pārtikuši ļaudis
Viduslaikos un Renesanses periodā cilvēka apģērba krāsa norādīja arī uz sociālo stāvokli un profesiju. Kamēr sarkanā krāsa bija rezervēta augstmaņiem, brūnā un pelēkā – zemniekiem, zaļā tērpās tirgotāji, zemākā muižniecība un arīdzan baņķieri. Arī mūsdienās zaļš asociējas ar naudu. Ne velti dolārus mēdz dēvēt par „zaļajiem”.

5. Disnejlendā zaļā krāsa tiek izmantota, lai paslēptu apmeklētāju skatienam ne tik skaistās parka vietas
Lai gan zaļā krāsa var būt vienlaikus nomierinoša un eleganta, tā var kalpot arī par lielisku līdzekli, lai paslēptu acij netīkamus priekšmetus. Pie šāda slēdziena ir nonākuši Disnejlendas atrakciju parka uzturētāji, kas izklaides parka mazāk glaimojošās vietas krāso pelēkzaļā tonī ar nosaukumu Go Away Green. Varbūt pienācis laiks beidzot pārkrāsot tās neglītās piemājas šķūnīša durvis, kas tik ļoti „lec acīs”?

6. Vēsturiski ar zaļu audumu noklātie azartspēļu galdi simbolizējuši veiksmes nepastāvīgumu
Pirms industriālās revolūcijas stabila zaļās krāsas toņa iegūšana bija sarežģīts process. No 16. gs. dažādu spēļu galdi tikuši noklāti tieši ar zaļas krāsas audumu, tādējādi norādot uz fortūnas kaprīzo dabu. 

7. Japāņu valodā zaļai un zilai krāsai ir kopīgs vārds
Atkarībā no situācijas, japāņu valodas vārds „ao” var nozīmēt gan zilu, gan zaļu krāsu. Senajā japāņu valodā nebija zilās un zaļās krāsas nodalījuma, plašāk šīs abas krāsas valodā sāka nodalīt pēc Otrā pasaules kara. 

8. Frankenšteina briesmonis nemaz nebija zaļš
Par klasiku kļuvušā Mērijas Šellijas 19. gs. sarakstītā romāna „Frankenšteins jeb jaunais Prometejs” slavenais briesmonis bijis paredzēts kā dzeltenīgas, ne zaļas ādas īpašnieks. Zaļo krāsu briesmoņa seja ieguva pateicoties 1931. gada filmas plakātiem.

9. Vārds „hlorofils” tulkojumā nozīmē „zaļā lapa”
Dabā par zaļās krāsas esamību rūpējas hlorofils – pigments, kas sastopams augos. Tieši šis pigments palīdz augiem absorbēt saules enerģiju un asimilēt ogļskābo gāzi. Tulkojumā no grieķu valodas hlorofils nozīmē „zaļā lapa” (chloros – zaļš, phyllon – lapa).

10. Īru un angļu folklorā zaļais saistīts ar maģisko pasauli
Senajos nostāstos atrodamās fejas un mājas gariņi angļu un īru kultūrā saistīti ar zaļo krāsu. Piemēram, īru mitoloģiskā būtne, rūķītis – leprekons, kas bieži vien manāms arī mūsdienu rietumu sabiedrības popkultūrā, attēlots ģērbts zaļās drānās.

Zaļās krāsas simboliskā nozīme
Krāsai nav tikai estētiska nozīmē. Tās nes sevī arī emocionālo vēstījumu. Atjaunots mājoklis un harmoniskas darba telpas spēj piešķirt ikdienai „otro elpu”. Zaļā krāsa iedvesmo uz pozitīvām pārmaiņām ne tikai ārēji – apvienojumā ar sakārtotu vidi, tā sniedz arī motivāciju nepieciešamajiem uzlabojumiem privātajā dzīvē.

Zaļā krāsa simbolizē:

 • mieru un harmoniju (īpaši kombinācijā ar zilo krāsu);
 • spēju atjaunoties;
 • svaigo un dabisko;
 • ekoloģiski atbildīgu dzīves veidu;
 • pārticību;
 • dzīvību un veselību;
 • jaunību;
 • mīlestību;
 • attīstību un pašizaugsmi u.c.

Pareizi izmantota zaļā krāsa acumirklī piešķirs telpai līdzsvarotu noskaņu un modernu izskatu. Taču jāuzmanās, lai zaļā nebūtu par daudz, citādi tas var pārņemt telpu savā varā, nomācot detaļas. 

Kā izmantot zaļo krāsu interjerā?
Zaļā krāsa lieliski iederēsies ikvienā mājokļa istabā. Atkarībā no toņa intensitātes un pielietojuma, tā veicinās gan mieru un harmoniju, gan enerģisku rosīšanos un jaunradi. Piesātinātāki toņi derēs aktīvajām mājokļa zonām – virtuvei un viesistabai, mierīgākie – guļamistabai un vannas istabai. 
Sekojiet šiem Sadolin padomiem, lai radītu vidi, kas ir piemērota tieši jūsu vajadzībām!

Miera osta – guļamistaba
Istaba, kurā pavadāt diennakts klusākās stundas, lieliski izskatīsies, ja sienām izmantosiet neitrālu, nomierinošu pamatkrāsu, piemēram:

 • baltu;
 • gaiši pelēku;
 • maigi sārtu; 
 • bēšu u.c.

un atsvaidzināsiet to ar akcentiem, piemēram:

 • pieklusināti zaļā pasteļtonī – mieram;
 • saulaini dzeltenzaļā krāsā – pozitīvai noskaņai;
 • olīvkrāsā vai sūnu zaļā tonī – elegancei un dabiskumam.

Mājas dvēsele – virtuve
Virtuve jau izsenis ir bijusi viena no apdzīvotākajām telpām mājoklī. Lai piešķirtu virtuvei jaunu izskatu, Sadolin iesaka:

 • iegādāties mēbeles sulīgā ābolu zaļā tonī – tas noteikti rosinās kulināro iedvesmu;
 • izvēlēties atsvaidzinošo salātzaļo krāsu akcentiem uz sienām – enerģijai un dzīvespriekam;
 • apvienot zaļo ar baltu vai pelēku pamatkrāsu – gaišam un mūsdienīgam interjeram.

Padoms! Savā mājoklī ikviens ir pelnījis justies komfortabli, nebaidoties, sabojāt interjeru. Ja mājās ir mazi bērni, ieteicams izvēlēties krāsu, kas ir izturīga pret mazgāšanu. Šim mērķim lieliski noderēs Sadolin EasyCare krāsa.

Viesistaba sarunām un dzīves svinēšanai 
Tā kā šajā telpā nenakšņosiet, varat lietot piesātinātākus toņus un ekstravagantākas krāsas.  Plānojot viesistabas remontu, atcerieties:

 • tumši brūnas koka grīdas labi izskatīsies kombinācijā ar dzīvespriecīgo laima zaļo toni;
 • mūsdienīgu un vienlaikus elegantu noskaņu telpā ienesīs melnās krāsas akcenti, piemēram, foto rāmīšos vai svečturos;
 • ja dodat priekšroku klasikai, apvienojiet zaļo ar dzelteno – šī kombinācija izdosies vienmēr.

Miers un atjaunošanās vannas istabā
Vannas istaba, gluži tāpat kā guļamtelpa, ir vieta, kur ikviens vēlas justies mierīgi un atjaunoties pēc garas darba dienas. Kas gan nomierina vairāk kā pati daba? Lai ienestu vannas istabā dabas klātbūtni:

 • izvēlieties silti zaļu sienu krāsu – nav nepieciešams krāsot visas sienas, pietiks arī ar daļu – akcentam;
 • iegādājieties koka skapīšus. Silti zaļā krāsa kopā ar koku izskatīsies brīnišķīgi;
 • iegādājieties no klūgām savītu veļas grozu;
 • dekorējiet telpu ar istabas augiem vai grieztajiem ziediem

Mājas seja – koridors
Gaitenis ir pirmā telpa, ko ierauga viesi, tādēļ ir vērts pārdomāt, kādu priekšstatu par jūsu mājokli tas rada. Ja dodat priekšroku: 

 • neitrālām lietām, izvēlieties klasisko olīvkrāsu vai sūnu zaļo, kas pastiprināts ar tumši brūniem akcentiem mēbelēs, kāpnēs un dekoros. Tas radīs aicinošu, mājīgu izjūtu;
 • ekstravagantam interjeram, nokrāsojiet sienas smaragdu zaļā tonī un papildiniet telpu ar atjaunotām antīkām mēbelēm. Karaliskam iespaidam mēbeļu krāsojumā izmantojiet zeltītus akcentus (piemēram, rokturos).

Radoši arī darbā
Zaļajai krāsai piemīt stimulējoša iedarbība, tādēļ tā lieliski iederas birojos. Izvēlieties zaļo:

 • uzgaidāmajā telpā – zaļā krāsa iederēsies korporatīvajā interjerā, vēstot apmeklētājiem, ka uzņēmums ir orientēts uz izaugsmi. Aizpildiet laukumus stratēģiski – ar sienas dekoriem vai krāsu izceliet vietas, kam jāpiesaista uzmanība;
 • kabinetos – veiciniet radošumu, aprīkojot birojus ar dažādiem spilgti zaļiem aksesuāriem, sākot no pildspalvu turētājiem un beidzot ar žalūzijām. Sienu krāsai izvēlieties klasiskus pasteļtoņus, lai labāk izceltu košos priekšmetus;
 • atpūtas telpā – neformālai videi derēs dzīvespriecīgas, zāles zaļas vai debesu zilas mēbeles. Varat kombinēt arī iedvesmojoši zaļo ar enerģiski sarkano, taču abas krāsas nedrīkst būt vienā intensitātē, lai nenomāktu viena otru. 

Mājoklim un birojam piemērotas augstas kvalitātes krāsas, kā arī noderīgus padomus sakoptai un modernai videi, meklējiet Sadolin interneta vietnē. Atjaunojiet ikdienu un piešķiriet savai dzīvei krāsu!

Reklāmraksti