Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kam jāpievērš uzmanība, pērkot zelta juvelierizstrādājumus

Zelta juvelierizstrādājumi ir vieni no iecienītākajiem un biežāk pirktajiem. Tos varētu dēvēt par klasisku un nemainīgu vērtību. Tāpat, izvēloties zelta rotas, arī ir maz iespēju kļūdīties un izskatīties bezgaumīgi. Un galu galā — zelts vienmēr ir laba investīcija. 
Tomēr, kur ir stabils pieprasījums, vienmēr ir arī plašs piedāvājums un dažādi riski, jo situāciju savā labā mēdz izmantot arī negodīgi komersanti. Tāpēc, ja tiek pirkti zelta juvelierizstrādājumi, jāmeklē ne tikai savai gaumei atbilstošs dizains, bet arī jāpievērš uzmanība daudz praktiskākām niansēm, kas sniegs garantiju, ka ir nopirkti labas kvalitātes juvelierizstrādājumi par adekvātu cenu. 

1. Uz rotas noteikti jābūt provei
Viens no galvenajiem zeltlietas kvalitātes rādītājiem, par ko zina vairums pircēju, ir tieši prove. Kas tas ir  — prove? Tas ir skaitlis, kas norāda, cik procenti tīra zelta ir šajā juvelierizstrādājumā. Un to var redzēt provē, kas iespiesta uz zeltlietas — trīs mazi cipariņi. Visbiežāk tie ir 585, bet augstākā prove ir 750. Tas nozīmē, ka 1000 gramos šāda zelta ir 750 grami tīra zelta. Prove ir diezgan sīka, bet tomēr ar acis labi saskatāma. Ja tādas uz rotas nav, tad noteikti nevajag šādu izstrādājumu iegādāties, jo tas, visticamāk, ir viltojums. 
Zināms, ka zelts ir mīksts metāls, kas nevar tik izmantots viens pats, tāpēc to jauc kopā ar dažādiem citiem metāliem — varu, sudrabu, kaparu, misiņu, pallādiju, kobaltu vai niķeli. Piejaukums arī ietekmē, kāda zeltlietai ir nokrāsa — dzeltenīga, vairāk sarkana vai pelēcīgi balta. Rotas cena arī var mainīties atkarībā no piejauktā metāla vērtības. 
Te jāņem vērā, ka proves pēc pieminētās skaitļu sistēmas ir pārsvarā Eiropas valstīs, bet daudzviet pasaulē izmanto karātu sistēmu. Piemēram, pie mums visbiežāk izplatītās 585 proves zeltlietas tur būtu apzīmētas ar 14 karātiem jeb 14K. Jo vairāk karātu, jo vērtīgāka rota un lielāks zelta daudzums tajā.

2. Jābūt arī valsts zīmogam un norādei par ražotāju
Tomēr ne tikai prove ir tas, ko jāsaredz uz katra zelta gredzentiņa vai auskara. Zelta juvelierizstrādājumi tāpat ir jāapzīmogo arī ar valstī oficiāli pieņemto zīmogu jeb simbolu, kas Latvijā ir Mildas galva. Katrā valsti tas ir kāds cits simbols. Šis zīmogs gan parasti ir tiešām ļoti mazs, un ar neapbruņotu aci nav saprotams, kas uz tā īsti ir attēlots, bet faktu, ka ir šī zīmoga vieta, var konstatēt. Juvelierizstrādājumi, kuriem nav šādas zīmes, nav izgājuši kvalitātes pārbaudi atbilstošajā valsts institūcijā.
Vēl uz rotas jābūt norādei, kas to ir ražojis. Tie var būt ražotāja iniciāļi, kas visbiežāk ir mākslinieku darinātajām rotām, vai arī ražotājrūpnīcas skaitlis. Mākslinieku personīgo zīmogu reģistrs un arī valsts apstiprinātie zīmogi atrodami tīmekļa vietnē www.prove.lv, kas ir oficiālā Latvijas Proves biroja vietne. Tur var atrast arī citu noderīgu informāciju šajā sakarā.

3. Šķiet par vieglu? Labāk nepērc!
Vēl viens no zelta raksturlielumiem ir tā svars. Tie, kuriem ikdienā biežāk sanāk lietot zelta rotaslietas, noteikti jau ir izstrādājusies sajūta, cik zelts ir smags. Par nekādu vieglo to nevar nosaukt. Tomēr “uz aci” vienalga to būs grūti novērtēt. Tirgū ir tādi gadījumi, kad pircēji sastopas ar uzpūstām zeltlietām, kuru vidū ir gaiss, un klasiskiem viltojumiem, kur izmantots kāds cits materiāls. Ja ir bažas, ka svars neatbilst rotas izmēram un ir vēl citi aizdomīgi faktori, tad arī no šāda pirkuma labāk atteikties. It īpaši, ja tas notiek ārzemēs, kur sastopami gan veikli viltotāji, gan ļoti veikli tirgotāji. Pat nespējat attapties, kad jau samaksājat par rotu, kas ne tuvu nav tas, ko domājat, ka pērkat.

4. Vai neatšķiras izstrādājuma krāsa
Zelts atkarībā no piejaukuma var būt dažādās nokrāsās — no sarkanīga līdz baltam. Un krāsai ir jāpievērš uzmanība, jo tās atšķirības arī var būt viena no pazīmēm, kas norāda uz zemu kvalitāti vai pat viltojumu. Ja kāda no rotas detaļām atšķiras krāsas ziņā, tas ir signāls, ka detaļa var būt samainīta, var būt tikai apzeltīta vai vispār nebūt no zelta. Nepieredzējuši pircēji tiešām šādām niansēm nepievērš uzmanību, bet tomēr vajadzētu. Juvelierizstrādājuma iegādei nevajadzētu notikt steigā un kādā apšaubāmā vietā. Tie jau ir signāli, ka pircēju kāds mēģina apmānīt. 

5. Adekvāta cena un uzticams pārdevējs
Vislabākais veids, kā nodrošināties, ka atkrīt daudzi no riska faktoriem, ir doties uz respektablu juvelierizstrādājumu salonu, kur zinoši darbinieki nesteidzīgi izrādīs rotas, arī ļaus pārliecināties par visu drošības zīmju esamību. Tāpat varēs atrast sev tīkamāko rotas dizainu. Tā būs garantija, ka juvelierizstrādājumi nav ne zagti, ne viltoti. Un tie arī ir izgatavoti tieši pārdošanai juveliersalonā, nevis iepirkti no cilvēkiem, lai pēc tam atkal tiktu pārdoti tālāk, kā to praktizē lombardos. 
Latvijā ir gana daudz juveliersalonu, kuriem ir ne tikai veikali pilsētās, bet arī interneta veikali, kur katrs interesents var apskatīties piedāvājumu, pasūtīt un apmaksāt pirkumu attālināti, pēc tam preci saņemot ar kurjeru. 
Uzticams pārdevējs ar zināmu vārdu ir labākais garants drošam pirkumam. Tomēr nekad nevajag aizmirst pārbaudīt tos faktorus, kas minēti iepriekšējos punktos, lai galu galā būtu prieks par skaistu, kvalitatīvu un vērtīgu zelta rotaslietu, kas uzticami kalpos ilgu laiku un būs pat nododama nākamajām paaudzēm.

Reklāmraksti