Kas vecākiem jāzina, iegādājoties viedtālruni savam bērnam

Kas attiecas uz elektronisko ierīču izmantošanu, bērni mūsdienās ir ļoti apķērīgi un zinoši. Pat paši mazākie jau zina, kā rīkoties ar telefoniem, datoriem u.c. tehnoloģijām, turklāt dara to labāk nekā daļa pieaugušo. Patiesībā redzēt to, ka mazulis, kurš vēl nav iemācījies runāt, taču zina, kā ieslēgt savu mīļāko multfilmu kanālu, ir mazliet biedējoši. 

Mūsdienu sabiedrībā bērni ir ciešā saiknē ar tehnoloģijām, sākot ar planšetēm, beidzot ar rotaļlietām, kas darbojas kā mazi datori. Viedtālruņi un planšetdatori nereti tiek izmantoti, lai nodarbinātu mazuli, kamēr vecāki skatās TV, lasa žurnālus, atpūšas utt. Tāpat arvien aktuālāks kļūst jautājums par to, ka agrāk vai vēlāk bērns vēlēsies pats savu telefonu. Ko tev, kā vecākam, vajadzētu darīt, ja mazais diendienā “dīc”, ka vēlas sev viedtālruni? Un kā lai zina, kurš ir labākais laiks pirmā telefona iegādei savam bērnam?

Mobilie telefoni, pirmkārt, kalpo saziņai, tādēļ šādas ierīces iegāde savam bērnam var būt saprātīgs solis, jo tu jebkurā brīdī varēsi ar savu atvasi sazināties, pabrīdināt, ka būsi vēlāk no darba, kā arī tavs mazais ķipars jebkurā brīdī varēs tev piezvanīt, ja viņam skolā būs kādas problēmas. 

Tajā pašā laikā, pirms ļauj bērnam “ienirt” plašajā pasaulē, kuru piedāvā viedtālruņi, aprunājies ar viņu un pastāsti par to, kā pareizi izmantot šo ierīci un kādēļ pret to jāizturas atbildīgi. Šeit būs padomi, kas tev noderēs:

  • Uzstādi noteikumus. Aprunājies ar savu bērnu un pastāsti viņam par telefona lietošanas nosacījumiem. Tāpat arī nepieciešams informēt savu atvasi par to, kas notiks, ja šie noteikumi tiks pārkāpti. Ir ļoti svarīgi likt bērnam saprast, ka telefons nav rotaļlieta, bet ierīce, kas primāri paredzēta saziņai. Saprātīgi būtu lūgt, lai bērns vakarā savu telefonu atstāj pie tevis, tādējādi varēsi pārliecināties, ka viņš kārtīgi izguļas, nevis aizraujas ar spēlēm un sociālajiem medijiem. 
  • Brīdini bērnu pat neatbilstošiem tekstiem un bildēm. Protams, ka nav viegli sagatavoties sarunai ar savu atvasi par seksuāla rakstura ziņojumiem un fotogrāfijām, taču, ja reiz viņi ir pietiekami veci, lai lietotu savu viedtālruni, tev ir jāsniedz informācija par to, kas ir un nav pieņemams. Sekstings ir salīdzinoši bieži izplatīts, it īpaši skolās, tādēļ noteikti ir vērts aprunāties ar bērnu par to, ko viņam darīt, ja nākas saņemt seksuāla rakstura tekstu vai bildi. Noteikti pastāsti, ka šādu saturu nekādā gadījumā nedrīkst pārsūtīt draugiem, un par to ir jāinformē skolotāja vai kāds no vecākiem. Tāpat bērnam jāzina, ka viņš nedrīkst sūtīt fotogrāfijas ar atkailinātu ķermeni citiem. 
  • Pastāsti bērnam par vardarbību virtuālajā vidē un iemāci bērnam, kā nekļūt par tās upuri. Mobilie telefoni ir pārveidojuši pazemošanu un vardarbību citā līmenī. Ja agrāk šādas situācijas galvenokārt notika skolu gaiteņos, tad mūsdienās šie apdraudējumi ir pārcēlušies uz virtuālo vidi, piemēram, sociālajiem medijiem, saziņas aplikācijām utt. Pastāsti bērnam, ko darīt, ja kāds viņu pazemo, brīdini par to, ka savu sociālo mediju konti un citas aplikācijas ir jāaizsargā ar parolēm, lai citi tām tik vienkārši nevarētu piekļūt.
    Painteresējies par to, ar ko bērns ikdienā sarakstās, kas viņam sūta ziņas utt. Arī tādu aplikāciju kā “WhatsApp” grupu čati ir platformas, kurās var notikt pazemošana. 
  • Izmanto iespēju, lai bērnam iemācītu atbildības sajūtu. Kad tavas atvases īpašumā nonāk mobilais telefons, viņiem pret to ir jāizturas atbildīgi. Protams, ka viedtālruņi mūsdienās nav lēti. Neatkarīgi no tā, vai tas ir “iPhone” vai kāds lētāks “Samsung” modelis, jebkurā gadījumā telefona iegāde saistās ar izmaksām. Ja tu katru nedēļu vai mēnesi savai atvasei dod kabatas naudu, tu vari viņam pastāstīt, ka nelielu daļu no tās viņš var “ieguldīt” rēķinu apmaksā par sakaru izmantošanu. Ir svarīgi jau sākumā iemācīt bērnam to, ka telefons nav bezmaksas lieta, par to ir jāizdod nauda pat tad, kad tas jau nonācis tavā īpašumā. 
  • Vienmēr atceries, ka tas ir TAVS telefons. Tas, ka tu šo ierīci pērc savai atvasei, nenozīmē to, ka tiek zaudētas īpašuma tiesības. Neatkarīgi no tā, ko tavs bērns saka, atceries, ka tu par šo ierīci maksāji, tādēļ tā pieder tev un tev ir tiesības to atņemt, ja redzi, ka lietošanas nosacījumi netiek ievēroti. 

Bērni ir ļoti apķērīgi un viņi ātri apgūst visas nepieciešamās prasmes viedtālruņu lietošanai. No vienas puses, tas ir pozitīvi, taču tajā pašā laikā arī bīstami. Neļauj bērnam izmantot savas prasmes, lai tevi apmuļķotu! Tev ir tiesības zināt, kāda ir ekrāna atbloķēšanas parole, kas atrodas viņa attēlu galerijā, kādi ziņojumi tiek sūtīti utt. Tavai atvasei jāsaprot, ka tas ir viņa drošības labā. 

Skaidrs ir viens – mūsdienās bez telefona ir ļoti grūti gan iejusties sociālajā vidē, gan arī sazināties ar cilvēkiem. Bērnam šī lieta ir nepieciešama, taču viņam ir jāapzinās tās lietošanas nosacījumi un riski. Ja esi viedtālruņa meklējumos savai atvasei, ieskaties interneta veikala 220.lv piedāvājumā – šeit atradīsi vairākus kvalitatīvus modeļus par pievilcīgām cenām!

Reklāmraksti