Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ko tavam bērnam var iemācīt LEGO klucīšu salikšana un izjaukšana?

Vai tev kādreiz ir nācies redzēt, kādā sajūsmā ir mazie ķipari, kad tie spēlējas ar LEGO klucīšiem? Un vēl lielāks prieks tiem nereti ir tad, kad uzceltais tornis tiek sagāzts, un visi klucīši juku jukām izbirst pa grīdu. Izjaukti tornīši, pusdienu nomešana zemē un citas šāda veida aktivitātes var saukt par destruktīvo spēlēšanos, un, kā izrādās, tā ir ļoti nozīmīga tava mazuļa attīstībā. 

Lai arī var šķist, ka tā ir tikai nekārtības radīšana, tev, iespējams, nav ienācis prātā, ka šādas nodarbes ļauj bērnam būt kā zinātniekam, kas eksperimentē un apgūst ko jaunu. Ko īsti tava atvase iemācās no destruktīvās spēlēšanās?

• Viņi pēta savas maņas. Vai zināji, ka, piemēram, apgāžot klucīšu torni, tiek stimulētas trīs tava mazā ķipara maņas? Redze – krāsainie klucīši, tornis. Tauste – klucīši ir cieti, ar atšķirīgām malām. Dzirde – kāda skaņa rodas, kad es torni apgāžu?

Ja tu nolem piedalīties rotaļās ar LEGO, vari palīdzēt bērnam attīstīt viņa maņas vēl tālāk. Piemēram, vai brīdī, kad tornis apgāzīsies uz paklāja, radīsies tāda pati skaņa kā tad, ja tas notiks uz cietas lamināta grīdas? Vai, būvējot citu torni, sajūtas būs tādas pašas? Ja es nometīšu zemē divus klucīšus kopā, vai tie radīs interesantu skaņu?

• Viņi kļūst pašpārliecinātāki. Pašiem mazākajiem bērniem sākumā var būt grūti savienot divus klucīšus vienā. Tas ir normāli, jo paiet laiks, kamēr izdodas apgūt šādu prasmi. Taču brīdī, kamēr viņi vēl tikai mācās, vieglāk taču ir darīt to, kas padodas, arī apgāzt jau gatavu torni. Darot to, kas viņam sanāk, mazais kļūst pašpārliecinātāks un ar laiku apgūst arvien sarežģītākas prasmes. 

• Viņi iemācās, kas ir gravitāte. Iedomājies, ka tavs bērns ir gluži kā Ņūtons. Tikai šoreiz ābola vietā ir klucīšu būve, kas sagāžas, pierādot gravitātes esamību atkal un atkal.  Drīz tava atvase iemācīsies būvēt dažādus objektus, taču pagaidām mazais apgūst daudz un dažādus jaunus konceptus, tai skaitā matemātiku, fiziku un ģeometriju. Un tas viss ir ietverts šajos vienkāršajos LEGO klucīšos – to formā, svarā, izmērā un stabilitātē. 

• Viņi sāk saprast cēloņu un seku saistību. Kad tu redzi, kā bērns sagāž LEGO torni, zini, ka tā viņi arī parāda savu spēku. Šīs destruktīvās rotaļas ir nozīmīgas, jo palīdz saprast arī cēloņu un seku saistību. Proti, šajā gadījumā viņi redz, ka, izrādot savu spēku un varenību, viņi rada efektu – tornīša sagāšanos. Kad mazulim būs aptuveni pusotrs gads, varēsi novērot šādu uzvedību arvien biežāk, jo ik pa laikam viņi pārbaudīs arī savu varenību un spēku pret vecākiem. Tieši tādēļ šis ir īstais laiks sākt mācīt bērnam par ierobežojumiem un noteikumiem, piemēram, savu tuvinieku cienīšanu. Un labākais veids, kā to vari sākt darīt, ir spēlējoties ar LEGO klucīšiem. 

• Viņi iemācās sadarboties (ar vecāku palīdzību). Piekritīsi – tas var būt diezgan kaitinoši, ja tu pavadi ilgu laiku, būvējot skaistu māju vai kādu citu LEGO objektu, taču viss, ko bērns vēlas, ir to izjaukt. Ir saprotami, ka tas ir pat savā ziņā aizvainojoši, un tev nemaz vairs negribas to darīt atkal. Taču mēģini uz to paskatīties no citas puses – ja tu kaut ko uzbūvē un pēc tam aicini bērnu to izjaukt, parādot, ka šis objekts ir radīts šim mērķim, šis process pārvēršas par sadarbošanās spēli. 

Kā jau tu, iespējams, zini, bērni iemācās spēlēties kopā ar citiem lēni. Ir nepieciešams laiks, lai to saprastu un pieņemtu. Klucīšu likšana kopā, lai mazais tos varētu izjaukt, varētu būt vienkāršs iesākums ceļā uz to, lai viņš saprastu, kā tas ir – sadarboties. 

Vai tu jau atradi dāvanu savam mazajam ķiparam? Iespējams, klucīši ir tieši tas, kas nepieciešams. Ienāc interneta veikalā 220.lv, kur pieejami gan LEGO konstruktori, gan atsevišķi klucīši un komplekti dažāda vecuma bērniem un, protams, arī pieaugušajiem, lai spēlēšanās būtu jautrāka!

Reklāmraksti