Kurš un kādēļ ņem mazos kredītus?

Latvijā oficiāli darbojas vairāki desmit naudas aizdevēju, neskaitot bankas, un to skaits ar katru gadu palielinās. Atšķirībā no banku piedāvātajiem mājokļa kredītiem, kas vēl treknajos gados skaitījās gluži vai statusa pazīme par interneta aizdevumiem mēs dzirdam maz. Tajā pašā laikā statistika liecina, ka 2015. gadā tika izsniegti vairāki simti tūkstoši ātro aizdevumu. Var rasties jautājums, kas ir tie cilvēki, kas ņem sms kredītus, cik bieži viņi to dara un, kādēļ?

Publiskā informācija liecina, ka visbiežāk tiek izvēlēts aizņēmums līdz 300 eiro, nevis lielie kredīti. Motivācija ir dažāda, sākot no steidzamu rēķinu apmaksas, līdz vieglprātīgiem pirkumiem, ko vēlāk pašiem nākas nožēlot. Tā kā mazo kredītņēmēju skaits ir ļoti liels, ir skaidrs, ka arī kāds no mūsu paziņām vai draugiem ir izmantojis šos pakalpojumus, taču nevienam to arī nestāsta. Viņus, protams, var saprast. Nebanku aizdevumiem nav tā labākā slava, jo pastāv uzskats, ka procenti ir pārāk augsti. Tam var daļējipiekrist. Bankas tradicionāli piedāvā zemākas procentu likmes, taču internetā var aizņemties ātrāk. Pēdējais faktors bieži ir noteicošais, jo cilvēki pamazām pierod pie tā, ka rezultātam ir jābūt tūlīt un tagad. Daudzi ir gatavi maksāt par ātrumu dažus vai dažus desmitus eiro mēnesī. Skatoties kopējos procentus, tas ir ļoti daudz, bet cilvēki ne vienmēr ir racionālas būtnes un rēķina skaitļus, ne procentus. Viena no iespējām aizņemties izdevīgāk ir salīdzināt dažādus piedāvājumus (skat. Kred24.lv). Otra ir laikus plānot savas finanses un veidot uzkrājumus vai aizņemties bankā, kur procenti jau tradicionāli ir zemāki.

Diemzēl reālā dzīvē nākas saskarties ar situācijām, kad daļa kredītņēmēju ir rīkojušies bezatbildīgi vai impulsīvi. Paņemot kredītu, situācijā, kad to reāli nevar atļauties nepatikšanas ir garantētas. Mazākais ļaunums būtu papildus izmaksas, jo lai pagarinātu līgumu uz vienu mēnesi ir jāmaksā vidēji desmit procenti no neatmaksātās aizdevuma summas. Sliktāk ir tad, ja parāds netiek atmaksāts un saistības vispār netiek pildītas. Šādās situācijas uzņēmumi vēršas pie parādu piedzinējiem vai tiesā. Protams, papildus tiek sabojāta arī kredītvēsture. Sākotnēji tas var likties sīkums, bet brīdī, kad būs vēlme pirkt auto vai dzīvokli uz nomaksu var rasties problēmas. Bankas nelabprāt sadarbojas ar cilvēkiem, kas ņem īstermiņa aizdevumus. Klienti, kuriem ir negatīva kredītvēsture skaitās īpaši neuzticami un ar tiem sadarbības iespējas tiek vērtētas kā ļoti ierobežotas vai pat nevēlamas.

Cik daudz aizdevumus vienlaicīgi var paņemt?
Vienā un tajā pašā uzņēmumā parasti nevar aizņemties atkārtoti, līdz brīdim, kamēr nav atmaksāts iepriekšējais kredīts. Attiecībā uz kopējo kredītu skaitu vairākos uzņēmumos formāli ierobežojumi nepastāv, tomēr praksē situācija ir savādāka. Lai izvairītos no klientiem, kas aizņemas bezatbildīgi, daļa uzņēmumu var izlemt savā starpā apmainīties ar informāciju. Otra iespēja ir pārbaudīt ienākumus, izvērtējot bankas konta pārskatu par pēdējiem sešiem mēnešiem. Diemžēl ne visi uzņēmumi pielieto kādu no šiem līdzekļiem, taču, ņemot vērā PTAC publiskos izteikumus, varam secināt, ka pārskatāmā nākotnē situācija varētu uzlaboties. Aizdot naudu bez ienākumu pārbaudes jau 2017. gadā, visticamāk, nevarēs, kas ir pozitīvs pavērsiens un pasargās daudzus aizņēmējus no nepārdomātām kredītsaistībām.

Kā samazināt kredītu izmaksas?
Situācijās, kad liekas, ka ikmēneša kredītsaistības ir pārlieku augstas, ir vērts mēģināt uzsākt sarunas ar aizdevēju. Ja ekonomiskā situācija vai Jūsu personiskā finansiālā situācija ir uzlabojusies, iespējams, kreditors var piekrist procentu likmes samazināšanai. Ne vienmēr tā notiek un ne visi aizdevēji ir pretimnākoši, bet mēģināts nav zaudēts. Otrs variants ir pārkreditācija pie cita aizdevēja. Ja parāda summa nepārsniedz 3000 eiro, var mēģināt vienoties ar bankām un nebanku kreditoriem. Situācijās, kad parādsaistības ir lielākas, vienīgā iespēja ir kredītiestādes, t.i. Latvijā reģistrētās komercbankas. Ārzemēs refinansēšana ir salīdzinoši populārā un mēdz sasniegt 1/4 vai 1/3 daļu no kopējā kredītu tirgus. Latvijā situācija ir atšķirīga un pārkreditēšana ir daudz mazāk izplatīta, taču varam prognozēt, ka pārskatāmā nākotnē situācija mainīsies.

Septiņas reizes nomēri un tad griez 
Ievērojot latvisko dzīvesziņu un tikumus, sevi var pasargāt no dažādām dzīves nebūšanām. Attiecībā uz finanšu darījumiem, mēs varam atrast ieteikumus, kas mudina uz apdomību un samērīgumu. Pirms aizņemties ir obligāti jāvērtē savas finansiālās iespējas tagad un aizdevuma atmaksas periodā. Parāds nav brālis un tieši tā arī ir jāizturas pret aizņēmumiem. Kreditori vēlas nopelnīt un ar to ir jārēķinās visiem, kas vēlas izmantot to pakalpojumus. Aizņemieties atbildīgi.  

Reklāmraksti