Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mīti par naudu, kuriem tev jāpārstāj ticēt

Runājot par naudu, tās lietošanu un nozīmi mūsu dzīvē, nereti ir grūti saprast, kas ir taisnība un kas nē. Neatkarīgi no tā, vai tie ir mūsu draugi, ģimene vai mediji – viedokļi mēdz atšķirties. Tādēļ aplūkosim vairākus izplatītus mītus par naudu, kuriem tev vajadzētu pārstāt ticēt.

  • Nauda tevi nepadarīs laimīgu. Patiesībā nauda spēj mūs iepriecināt, it īpaši, ja esam nonākuši finansiālās grūtībās. Atšķirība šeit ir tā, ka nauda nespēj atrisināt problēmas, kurām nav finansiāls raksturs. Tādēļ, kad nākamreiz tev kāds saka: “Nauda tevi nepadarīs laimīgu!”, ignorē viņu un izlem pats. 

Kā noteikt, vai problēma ir saistīta ar finansēm, vai ko citu? Analizē tās rašanās cēloni. Piemēram, tu katru mēnesi nespēj laicīgi samaksāt īri – tā acīmredzami ir finansiāla problēma. Taču, ja tu ar savu otru pusīti strīdies par citām lietām (viena no tām ir nauda), īstais iemesls nesaskaņām varētu būt pavisam kas cits. 
Vēl viens veids, kā noteikt, vai tev ir problēmas ar finansēm, slēpjas tava budžeta plānošanā. Ja nauda tev sagādā raizes, papildus ienākumi var atvieglot dzīvi, kā arī uzlabot garastāvokli. 

  • Šā brīža dzīves apstākļi noteiks tavu finansiālo situāciju nākotnē. Nav taisnība. Tev ir iespēja mainīt savu nākotni, neskatoties uz to, kur atrodies šobrīd. Ja tev šķiet, ka esi iestrēdzis vienā dzīves posmā, iespējams tā arī ir, taču tas nenozīmē, ka tu nevari kaut ko darīt lietas labā. Ir cilvēki, kuri nokļuvuši grūtībās, jo noformējuši vairākus aizdevumus, un tagad nezina, kā lai tos atmaksā. Tā vietā, lai meklētu risinājumu, viņi vai nu cenšas tos pagarināt, vai arī izvēlas vēl sliktāku variantu – ignorē esošo situāciju. Šī ir izvēle, kuru viņi ir pieņēmuši. Taču mūsdienās pastāv dažādas iespējas, kā atrisināt šādas problēmas. Viena no tām ir kredītu apvienošana, kas var palīdzēt vienkāršāk atmaksāt aizdevumu. Tāpat var konsultēties ar speciālistiem, kas sniegs ieteikumus, ko darīt konkrētajā situācijā. Tavi esošie dzīves apstākļi nediktē, kāda būs finansiālā situācija nākotnē, to dara tava domāšana. 
  • Ja tavs finanšu konsultants ir tuvu pazīstams cilvēks, viņš darbosies tikai tavās interesēs. Tikai tāpēc, ka tu labi pazīsti savu finanšu konsultantu, vai arī viņu rekomendēja kāds draugs, nenozīmē, ka šis cilvēks vienmēr rīkosies tā, lai tev būtu izdevīgāk. Viņš to darīs tikai tad, ja būs uzticības jeb fiduciāra persona – konsultantam jārīkojas tavā interesēs, neņemot vērā savas. Piemēram, šāds cilvēks nevarēs tev ieteikt kādu finanšu produktu, ja tas nebūs tev izdevīgs. Pirms sāc sadarbību ar savu konsultantu, noskaidro šo faktu, un nepaļaujies tikai uz to, ka viņš tev ir labi pazīstams. 

  • Kamēr tu vari atļauties nosegt mēneša maksājumu, tu vari veikt apjomīgāku pirkumu. Nav taisnība. Tev jāņem vērā nevis mēneša maksājuma apjoms, bet gan kopējā preces vai pakalpojuma summa (mājai, mašīnai vai, piemēram, TV). Iepirkšanās, balstoties tikai uz ikmēneša maksājumiem ir attiecināma uz “īrnieka loģiku”. Savukārt “īpašnieka loģika” ir citāda – tā koncentrējas uz lietu iegādi uzreiz, ja vien tas iespējams. Tas palīdzēs izvairīties no dažādām līgumsaistībām, kā arī ļaus ātrāk uzlabot savu finansiālo situāciju. 
  • Kamēr tavs partneris pārvalda tavu naudu, nav nepieciešams iesaistīties. Dzīvē notiek neparedzētas lietas – cilvēki mirst, saslimst, izšķiras, melo, zog utt. Ņemot vērā visus šos iemeslus, tev vajadzētu padomāt divreiz, pirms ļaut savam partnerim kontrolēt visu tavu naudu (vai ģimenes budžetu). Tava iesaistīšanās var būt budžeta plānošanā, pārskatīšanā un dažādos citos veidos, kas ļaus būt informētam par to, kas notiek ar naudu, kuru pārvalda tavs partneris. 

Ir saprotams, ka naudas finanšu plānošana var būt nogurdinoša un pat biedējoša. Ja arī tu nevēlies maksāt rēķinus vai aprēķināt izdevumus, ir jāatrod kāds veids, kā būs lietas kursā par to, kas notiek. 

  • Māja ir labs ieguldījums. Šis ir pretrunīgs arguments, tāpēc paskaidrosim, kādēļ pret to vajadzētu izturēties piesardzīgi. 

Ir lieliski, ja vari atļauties nopirkt māju – vietu, kur apmesties, un kas piederēs tikai tev, kad bankas aizdevums būs atmaksāts. Taču līdz tam, tev nāksies plānot savu budžetu, balstoties uz šo apjomīgo pirkumu. Turklāt jāņem vērā, ka ar laiku mājā vajadzēs kaut ko remontēt vai nomainīt. Tāpat vajadzēs arī iegādāties mēbeles un tehniku. Pirms iegādājies māju, rūpīgi pārdomā, vai varēsi atļauties to iekārtot un uzturēt. 
Ņem vērā, ka māja neradīs ienākumus. Tieši pretēji – tā radīs papildu izdevumus. Taču otrā svaru kausā var likt to, ka tev pašam būs savs mājoklis ar dārzu un skaistu pagalmu, kurā rīkot ballītes ar draugiem. Lēmums ir tavā ziņā. 

Reklāmraksti