Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Siltumnīcu veidi un kā izvēlēties atbilstošāko siltumnīcu savam mazdārziņam?

To, kas ir siltumnīca, zinām visi. Vienkāršojot – caurspīdīga mājiņa, kurā stādīt dārzeņus, garšaugus, puķes un dažādus citus augus, kuriem parastā dobe nav labākais risinājums, jo nepieciešams siltāks, mitrāks un citādi specifiskāks klimats, ko mūsu apstākļi nenodrošina.

Caurspīdīga, galvenokārt, tāpēc, ka saules gaismai jātiek klāt, lai nodrošinātu augam lielāko daļu no augšanai nepieciešamajām vielām. Par pārējo rūpējas augsne un cilvēks, kas augsni sagatavo un papildina ar nepieciešamo.

Bet, ja jau ir dažādi veidi siltumnīcu, vai tas nozīmē, ka dažāda veida siltumnīcās labāk stādīt dažāda veida stādus? Respektīvi, stikla siltumnīcā labāk stādīt tomātus, bet plēves siltumnīcā tie tik labi neaugs? Noteikti nē!

Siltumnīcu veidi domāti drīzāk paša dārza saimnieka ērtībām, jo viņš pats var izvēlēties materiālu, kas būs izturīgāks, ilgāku laika posmu nebūs jāmaina, vai tieši otrādi - tādu, kas paredzēts drīzāk vienai sezonai. Tiesa, dažādiem segumiem ir arī dažādas īpašības, proti, dažāda gaismas un siltuma caurlaidība, bet par to nedaudz vēlāk. Tātad, būvējot siltumnīcu, konstrukcijai un karkasam lielākoties izmanto kokmateriālus, metālu, dzelzsbetonu, arī plastmasu vai alumīniju. Savukārt segumam visbiežāk izmanto stiklu, plēvi vai nu jau populāro polikarbonātu.

Arī konstrukcijas siltumnīcām var būt dažādas – vienslīpes, divslīpju, sfēriskā (arkveida) un torņveidīgā (ļoti maz izmantota). Tāpat siltumnīcai nav jābūt tikai vasaras sezonas pasākumam vien – pastāv arī ziemas siltumnīcas, kur var audzēt un stādīt visu gadu. Siltumnīca tikai jāapsilda, un visbiežāk šādas siltumnīcas ir ar stikla segumu.

Ja pavisam vienkārši skatāmies uz siltumnīcu izvēli, nav tā, ka viena konkrētā veida, materiāla, seguma vai izskata siltumnīca būs piemērotākā kādam konkrētam dārziņam pēc kādiem konkrētiem kritērijiem.

Te jāņem vērā ļoti daudz dažādi faktori (atkarībā no katra saimnieka un dārza), lai izdotos izvēlēties piemērotāko siltumnīcu saviem plānotajiem dārza darbiem. Jāpievērš uzmanība gan platībai, kādā plānojam un varam atļauties uzstādīt siltumnīcu, stādīšanas mērķiem un vēlmēm (pārdošanai vai pašu galdam; tomātu stādu vai mazāku dārzeņu audzēšanai), siltumnīcas segumam un tā tālāk. Viens risinājums neder visiem, tādēļ arī ir tik svarīgi atcerēties par dažādību un apjaust savas vēlmes.

Ja par piemēru ņemam vienkāršu mazdārziņu, kur vienīgā vēlme ir izaudzēt pašam savus galdā liekamos dārzeņus (pats zinu ar ko mēsloju, kā audzēju un kas manā zemītē atrodams), pietiek ar vienkāršu divslīpju koka konsturkcijas plēves seguma siltumnīcu. Redīsam, burkānam, dillei un salātlapai noteikti vietas pietiks. Arī izmēros nemaz nevajag neko lielu – divu līdz trīs metru garums būs pietiekami ietilpīgs šādam mērķim.

Izvēloties siltumnīcu nedrīkst aizmirst arī par it kā sīkumiem. Piemēram, izvēloties plēves siltumnīcu, uzmanība jāpievērš plēves blīvumam, ko uz tausti noteikt nav iespējams (to mēra mikrometros). Tad nu iepakojumā jābūt norādītam šim plēves blīvums.

Jo mazāk mikronu, jo plānāka plēve, kas nozīmē, ka augiem klāt tiks vairāk gaismas. Tajā pašā laikā šī plēve būs daudz trauslāka pret dažādiem mehāniskajiem bojājumiem. Ideāls variants ir plēve, kura laiž cauri pietiekami daudz gaismas augiem, un nesaplīst (neieplīst), tiklīdz saskaras ar lielāku spiedienu vai triecienu (lietus, vējš, nolūzuši koka zari un tā tālāk).

Nelielu plēves siltumnīcu mazdārziņā uzstādīt būs diezgan viegli. Tāpat arī tās izmaksas būs salīdzinoši nelielas. Tas nozīmē, ka, ja arī pēc laika (sezonas vai divām) būs jāmaina viss plēves segums, tas neizmaksās tik dārgi.

Protams, nelielai mazdārziņa siltumnīcai var izvēlēties arī polikarbonāta segumu, kas būs izturīgāks, drošāks un kvalitātes ziņā labāks. Tas arī praktiski nelaiž cauri augiem kaitīgo ultravioleto starojumu (ar ko plēve nevar sacensties). Tomēr jāņem vērā, ka dārgāks materiāls ir grūtāk uzstādāms, kas var būt īpaši svarīgi tiem, kas siltumnīcu nolēmuši uzbūvēt pašu spēkiem, bez speciālista palīdzības.

Reklāmraksti