Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai zināji, ka Ziemassvētku egles tradīciju saknes meklējamas pašu zemē?

Somijai Santa Klauss, Krievijai tradicionālie, rokām darinātie rotājumi, Vācijai - Ziemassvētku tirdziņi, bet Ziemassvētku egles dekorēšanas pirmsākumi meklējamie pie mums, Ziemeļeiropā. Protams, šīs tradīcijas meklējamas tālā pagātnē. Fakti, leģendas un paražas atšķiras, bet pirmā dokumentētā egles uzstādīšana fiksēta 15. gs. beigās un 16. gs. sākumā Ziemeļeiropā, tā laika Livonijā, pašreizējā Igaunijas un Latvijas teritorijā.

Balstoties uz Melngalvju brālības hroniku 1441., 1442. un 1514. gadā dienu pirms svētkiem, Tallinas Rātslaukumā tika uzcelta Ziemassvētku egle, taču citi avoti vēsta, ka pirmo reizi Ziemassvētku egle tikusi izrotāta 1510. gadā tieši Rīgā.

10 interesanti fakti par Ziemassvētku eglītēm:

  1. Ziemas saulgriežu svētkos mūžzaļos kokus izmantoja vēl pirms Kristus dzimšanas.
  2. Pirms mūžzaļajiem kokiem Ziemassvētkos tika izmantoti arī citi koki, piemēram, ķirši un vilkābeles. 
  3. Tomasa Edisona palīgam Edvardam Džonsonam 1882. gadā pirmajam radās ideja par elektriskajām gaismas virtenēm Ziemassvētku egles rotāšanai. To masveida ražošana sākās 1890. gadā.
  4. 1900. gadā lielveikali sāka uzstādīt lielās, izgaismotās Ziemassvētku egles.
  5. 98% no visām Ziemassvētku eglēm tiek audzētas speciālās audzētavās un tikai 2% tiek ņemtas no savvaļas.
  6. Mākslīgās Ziemassvētku egles radās 19. gs. Vācijā. Tās veidoja no zoss spalvām, kuras nokrāsoja zaļā krāsā un piestiprināja stiepļu zariem.
  7. Mūsdienās mākslīgās Ziemassvētku egles ražo no PVC plastmasas, 80% no tām tiek ražotas Ķīnā.
  8. 93% patērētāju savas īstās Ziemassvētku eglītes pārstrādā otrreizējās pārstrādes programmās, dārzā vai iekšpagalmā.
  9. No pārstrādātajām Ziemassvētku eglēm tiek veidotas smiltis un augsnes erozijas barjeras, ko ievieto zivju audzētavu dīķos.
  10. Ziemassvētku egles attīra gaisu un atbrīvo no putekļiem.

Kā izvēlēties sev Ziemassvētku eglīti?
Tuvojoties Ziemassvētkiem, ikvienam no mums, protams, rodas vēlme iegādāties arī pašiem savu Ziemassvētku eglīti. Mēs varam doties uz mežu un iegūt kāroto eglīti tur. Tāpat pastāv iespēja doties uz veikalu un iegādāties Ziemassvētku eglīti no dažādiem eglīšu audzētājiem. 

Izvēles iespējas ir ļoti plašas, jo mūsdienās Ziemassvētku eglīti iespējams iegādāties pat internetā. Tas nozīmē, ka nav nepieciešams doties ne uz mežu, ne arī veikalu, lai varētu iegādāties kāroto eglīti. 

Mūsdienās iespējams iegādāties dažādas krāsas, kā arī materiālu eglītes, tāpēc ikvienam ir iespēja iegādāties kaut ko tieši savai sirdij tuvāku. Tā ir burvīga iespēja šajos Ziemassvētkos radīt kaut ko oriģinālu un neiegādāties eglīti tādu, kādu pierasts iegādāties katru gadu.

Eglīšu rotājumu izvēle
Tas pats attiecas arī uz Ziemassvētku eglītes rotājumiem. Ikvienam ir iespēja izvēlēties dažāda veida eglīšu rotājumus, kas spēs padarīt eglīti vēl košāku un skaistāku, tādā veidā tā spēs sildīt gan tavu sirdi, gan arī radīt smaidu ciemiņu sejās. 

Arī eglīšu rotājumu izvēle ir ļoti plaša un ikvienam ir iespējams iegādāties dažāda veida rotājumus. Sen vairs nav tie laiki, kad veikalos varēja iegādāties viena veida rotājumus. Ir iespējams iegādāties dažādas krāsas, kā arī formas rotājumus, kas noteikti lieliski iederēsies ikvienā dzīvoklī.

Protams, ikvienam ir iespēja arī pašu rokām izveidot dažāda veida Ziemassvētku eglītes rotājumus, kas spēs izcelt tās krāšņumu. Tā ir lieliska iespēja pabūt kopā ar ģimeni, veidojot rotājumus, kā arī rotājot eglīti visiem kopā. Tas būtu piedzīvojums, kurā dalību iespējams ņemt ikvienam. Noteikti nepieciešams apsvērt šādu iespēju, jo tādā veidā varēsi radīt lielisku svētku sajūtu savās mājās. 

Padomā par drošību
Protams, eglītes rotāšana un ievietošana mājoklī ir skaista tradīcija, tomēr nekādā gadījumā nevajadzētu aizmirst arī par drošību. Ir nepieciešams izvēlēties tikai tādu eglīti, kas nepakļaus tevi un tavus mīļos dažādām briesmām. Tāpat ir būtiski izvēlēties Ziemassvētku eglītes rotājumus, kas būtu droši. 

Ja mājās ir dzīvnieki vai bērni, ir nepieciešams rēķināties ar to, ka viņiem noteikti gribēsies apgāzt Ziemassvētku eglīti, tāpēc nepieciešams ļoti rūpīgi padomāt par to, kādus rotājumus grasies izvietot uz šīs Ziemassvētku eglītes. Tikai tādā veidā varēsi būt drošs, ka būs padomāts par drošību un nenotiks nekāds nelaimes gadījums. Novēlām jums priecīgus svētkus!

Reklāmraksti