Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bibliotēka noskaidro savas ēkas vēsturi

Uz Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas (JZB) aicinājumu pastāstīt savas atmiņas par bibliotēkas tagadējās ēkas vēsturi atsaucās 1923.gadā dzimušais jelgavnieks Vladimirs Kons. Viņš atminas, ka šī ēka pagājušā gadsimta 30.gados  piederējusi ārstam Zīriņam, kurš šeit gan pieņēmis pacientus, gan dzīvojis pats kopā ar ģimeni.

Daktera Zīriņa ģimenei piederējusi arī saimniecība Platonē, un tieši saimniecības jautājumu dēļ abi jelgavnieki sastapušies. V.Kons Ulmaņlaikos strādājis Patērētāju kooperācijā. «Viņam bija vajadzīgs traktors, un es, strādājot kooperācijā, kārtoju tās lietas, un viņš to traktoru iegādājās. No tā laika mēs bijām pazīstami,» stāsta V.Kons.Savukārt Jelgavas bombardēšanu jelgavnieks nav piedzīvojis, jo kara sākumā nācies mukt uz Kurzemi, vēlāk viņš nosūtīts uz Aizputi, no kurienes izsūtīts uz Vaņino ostu Klusā okeāna līča krastā - 12 tūkstošus kilometru no savas dzimtenes, atklāj JZB pārstāve Ligita Lapiņa.Pēc kara namu nacionalizēja. Ēka tika nevīžīgi uzturēta, nolaista. V.Kons atminas, ka no ēkas bija palikušas tikai sienas, jumta vairs nav bijis. Vēlāk tā tika pārbūvēta dzīvokļu vajadzībām, un tajā iemitināja Jelgavas cietuma darbiniekus.Zinātniskās bibliotēkas Informācijas nodaļas vadītāja Dagnija Avota precizē, ka, izmantojot Latvijas Nacionālo digitālo bibliotēku www.periodika.lv, senajos preses izdevumos patiešām izdevies noskaidrot, ka daktera Zīriņa prakse atradusies Akadēmijas ielā 44. «Adreses Jelgavā ir mainījušās, pateicoties šim stāstam, mums izdevies vismaz noskaidrot precīzu tā laika ēkas adresi,» viņa teic.Alfreds Zīriņš bijis asistents Latvijas Sarkanā Krusta Jelgavas nodaļas slimnīcā Palīdzības ielā, bijis arī 16.Jelgavas aizsargu pulka ārsts, bet ēkā Akadēmijas ielā 44 (tagad 26) pieņēmis pacientus.Saistībā ar bibliotēkas ēkas vēsturi kolekcionāram Normundam Rečam izdevies atrast senu Jelgavas fotoattēlu, kurā redzams Ņesterova nams un tagadējā bibliotēkas ēka Akadēmijas ielā.Piebilstams, ka, atzīmējot bibliotēkas 65.jubilejas gadu, JZB aicina atsaukties tos vecākā gadagājuma jelgavniekus, kuriem ir kādas atmiņas, liecības vai citas ziņas par tagadējās bibliotēkas ēkas Akadēmijas ielā 26 vēsturi pirms Otrā pasaules kara un pirmajos pēckara gados.V.Kona stāstījumu var noklausīties šeit.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas