Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Britu eksperts: Naftas krājumu nepietiekamība ir mīts

Londona, 10.jūn., LETA--NEWSRU. Lielbritānijas Karaliskās ķīmijas biedrības vadītājs Ričards Paiks apšauba aplēses, ka naftas ieguve pasaulē sasniegusi savu maksimālo robežu un ka atklāto atradņu krājumi samazinājušies divkārt salīdzinājumā ar sākotnējo līmeni, raksta britu laikraksts "Independent".

Saskaņā ar naftas industrijas pēdējām aplēsēm naftas krājumi pasaulē veido 1,2 triljonus barelu, savukārt Paiks aprēķinājis, ka īstenībā naftas krājumi ir vismaz divas reizes lielāki, nekā pašlaik tiek uzskatīts. Maldinošā pasaules naftas krājumu novērtējuma dēļ naftas cenas aug rekordstraujā tempā. Paiks uzsver, ka enerģētikas uzņēmumiem ir izdevīgi samazināt naftas krājumu aplēses, jo tas nemitīgi veicina naftas cenu pieaugumu."Daļa naftas nozares pārstāvju ir labi informēta par to, kādā veidā naftas krājumi tiek novērtēti pārāk zemu, taču tie, kuri pieņem lēmumus gan kompāniju, gan nacionālajos līmeņos, neapzinās iemeslus tam, kāpēc naftas krājumi īstenībā ir mazāki, nekā lielākoties tiek uzskatīts," pavēstīja eksperts.Paika aplēsēs nav iekļautas neizmantotas un neatklātas naftas atradnes, kā arī tie krājumi, kuru izstrāde nav ekonomiski izdevīga.Pierādītās naftas rezerves varētu būt lielākas naftas lauku apjomu aprēķinu metodes dēļ, kā arī kompānijas vai valsts lietotās metodes atradņu pierādīto naftas apjomu saskaitīšanai.Kompānijas, aprēķinot pierādītas naftas rezerves, parastā aritmētiskā veidā summē atradņu plānojamo apjomu. Tādējādi iegūtais rādītājs ir apzināti pazemināts, kas savukārt apmierina akcionārus, kuri nav ieinteresēti naftas krājumu pārspīlēšanā, skaidro Paiks.Tajā pašā laikā no matemātikas viedokļa būtu korektāk noteikt atsevišķu atradņu jaudu, lietojot varbūtības teoriju, apkopojot katras atradnes pierādītos, iespējamos un lēšamos krājumus. Tādā veidā krājumu aplēses parasti ir divas reizes lielākas nekā pēc aritmētiskās metodes.Pēc Paika domām, līdzīgu aprēķinu varētu piemērot dabas gāzes krājumu aprēķiniem. Savukārt britu naftas ģeoloģijas eksperts Džeremijs Legets nav pārliecināts Paika secinājumu pareizībā."Ieguves tempi esošajos projektos ir nozīmīgākais rādītājs. Jaunu aktīvu ekspluatācija sāksies tikai pēc 2011.gada. Turklāt veco lielo atradņu rezerves ir tikpat kā izsmeltas, un piegāžu sarukums lielā mērā smagi skars pasaules ekonomiku," uzskata Legets.Kā ziņots, ASV vieglās jēlnaftas cena piektdien, 6.jūnijā, piedzīvoja visu laiku lielāko pieaugumu dienas laikā, palielinoties par 11 dolāriem (4,9 latiem) līdz 139,12 dolāriem (61,9 latiem) par barelu.ASV investīciju bankas "Goldman Sachs" eksperts Džefrijs Karijs prognozē, ka naftas cena varētu pārsniegt 150 ASV dolārus (66,8 latus) par barelu jau šā gada vasarā.

Pievieno komentāru

Ozolnieku novadā