Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

“Eolus” sāks vērtēt ieceri attīstīt vēja parku Elejas pagastā 9

SIA “Eolus”, kas ir Zviedrijas uzņēmuma “Eolus Vind AB” meitas uzņēmums Latvijā, sāks iespējamā vēja parka attīstības izvērtēšanu Jelgavas novada Elejas pagastā. Pirms īstenot Ietekmes uz vidi izvērtēšanas procesu, kas ietvers arī sabiedriskās apspriešanas, “Eolus” veiks konsultācijas ar reģiona lēmumu pieņēmējiem un iedzīvotājiem, lai apspriestu iespējamā vēja parka izveidi, mērogu, tā ieguvumus iedzīvotājiem un tautsaimniecībai, ekonomisko pamatojumu un ietekmi uz apkārtējo vidi, informē “Eoulus” komunikācijas aģentūra. 

“Konsultāciju laikā ceram gūt lēmumu pieņēmēju un iedzīvotāju redzējumu par iespējamu vēja parka attīstību Jelgavas novada Elejas pagastā. Ieceres izpētes laikā varēsim noteikt, kur tieši, kāda mēroga un kādas jaudas vēja parku iespējams attīstīt šajā novadā. Pagaidām šī ir iecere, taču vēlamies virzīties uz priekšu, ņemot vērā reģiona iedzīvotāju un lēmumu pieņēmēju viedokli,” saka SIA “Eolus” valdes loceklis Gatis Galviņš. 

“Latvijas enerģētikas attīstības pamatā lielā mērā būs tieši vēja enerģija, kas spēj nodrošināt izdevīgu cenu, no visiem enerģijas ražošanas veidiem mazāko iespējamo ietekmi uz apkārtējo vidi un, kurai Latvijā ir liels neizmantotais potenciāls. Jāņem vērā, ka arī Eiropas Komisija savā pērn publicētajā enerģētikas attīstības “ceļa kartē” 2050. gadam paredz, ka tieši vēja enerģija būs galvenais tīras elektrības ražošanas veids, sasniedzot pat 50 procentus no visa saražotā enerģijas apjoma Eiropā. Vēja enerģija ir iespēja Latvijas tautsaimniecībai un iedzīvotāju labklājībai, kas mums jāspēj izmantot, ievērojot vispusīgi izdevīgas sadarbības principus,” turpina G. Galviņš. 

Zviedrijā bāzētais “Eolus Vind AB” ir viens no lielākajiem vēja enerģijas attīstības uzņēmumiem Ziemeļvalstīs. Uzņēmums ir dibināts 1990. gadā un līdz šim ir uzbūvējis vairāk kā 540 no kopumā aptuveni 3400 Zviedrijā uzstādītajām vēja enerģijas turbīnām. “Eolus Vind AB” ir kotēts “Nasdaq Stockholm” fondu biržā un uzņēmumam ir vairāk kā 7000 akcionāru. 

Jelgavas novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone informē, ka februāra sākumā Jelgavas novada pašvaldībā vērsušies SIA “Eolus” pārstāvji ar ieceri par vēja ģeneratoru uzstādīšanu Jelgavas novada dienvidu daļā – Elejas pagastā. 

Ņemot vērā publiski neviennozīmīgi vērtēto šīs uzņēmējdarbības īstenošanu nacionālas nozīmes lauksaimniecības zemju teritorijās, Jelgavas novada pašvaldība aicinājusi projekta izstrādātājus gan skaidrot savu nodomu attiecībā uz Jelgavas novada administratīvo teritoriju, gan prezentēt aprēķināto iespējamo saimniecisko ieguvumu iedzīvotājiem. 

SIA “Eolus” valdes loceklis G.Galviņš uzsver, ka “vēlētos kliedēt daudz stereotipisku bažu par vēja ģeneratoru trokšņu kaitīgumu, vibrāciju izraisīto postu zemei un dzīvai radībai, tā vietā raisot izpratni par vēja parku radīto pievienoto vērtību reģionam”. 

Prezentējot savas ieceres izstrādāto konceptu, SIA “Eolus” pārstāvji gatavojas uzrunāt Jelgavas novada domi februāra sēdē – 27.februārī. 

Pašlaik saskaņā ar MK noteikumiem Nr.240 :”Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” nosaka, ka vēja elektrostacijas, kuru jauda ir lielāka par 20 kW, atļauts izvietot rūpniecības teritorijā, tehniskās apbūves teritorijā un lauksaimniecības teritorijā, ja vien tiek ievēroti likumā noteiktie attālumi no dzīvojamām mājām, ciemu un pilsētu teritorijās esošās vai plānotās blīvās dzīvojamās apbūves; no  NATURA 2000 teritorijām un mikroliegumiem un  valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu vizuālās uztveramības zonas.  

Tajā pat laikā Jelgavas novads ir specifisks ar augstvērtīgajām nacionālās nozīmes lauksaimniecības zemēm, līdz ar to vēja parku veidošana ir nepastarpināti saistīta ar izmaiņām normatīvajos aktos, kas attiecīgi ir Latvijas valdības kompetence un redzējums alternatīvo enerģiju ražošanas atbalstam ģeogrāfiski un politiski, savā viedoklī pauž Jelgavas novada pašvaldība.

 

Foto: no arhīva

 

 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 9

varbūt

vajag noslēgt līgumu, ka šie "attīstītāji" NEKAD nedrīkstēs saņemt jebkādu nodokļu maksātāju subsidētu (Latvijas, ES...) atbalstu un garantēju notiks brīnums un "investors" momentā pazudīs tālēs zilajās...

pirms 3 mēnešiem, 2019.02.19 13:51

pareizi

Lai būvē, bet tikai tad, ja spējīgi elektrību pārdot biržā bez jebkāda mākslīga atbalsta.

pirms 3 mēnešiem, 2019.02.19 16:17

LA Profesors

Sesavā ir liels caurvejš, rekomendēju visus vēja ģenerātorus koncentrēt tur.

pirms 3 mēnešiem, 2019.02.19 14:03

Sesavas Bezdelis

Ja var iebāzt kabatā % tad lai tā būda rūc!

pirms 3 mēnešiem, 2019.02.19 16:32

Žozefīns Airis

es atbalsttu koā ar elejas veco āzi Jampāziju šito verķu būvniecību !!!

kādreiz caunietis bīdīja tekstus par termālo karsto ūdeņu izmantošanu - tipa siltumnīcu kompleksi, un Jonišķus apkurināt un Kašpirovskienei arī pieslēgt haļavnuju apkuri - ar vārdu sakot- tipa kautkas no piedzēruša čekista sapņiem par vispasaules revolūciju - bet no tā sanāca 21.pirksts uz apkakles / krāga,,,,,

pirms 3 mēnešiem, 2019.02.19 22:13

Jampāzijs no Elejas

Žozefīn,tu esi kārtīgs vecis!Mēs varētu par abiem piegānīt tos vēja propellerus!Tā lai tiem oiku sańēmējiem slikti paliek!

pirms 3 mēnešiem, 2019.02.20 01:34

LA dekans

Jep. Par to lielo caurvēju Sesavā un Bērvircavā biju dzirdējis.

pirms 3 mēnešiem, 2019.02.19 22:40

Liepa

Būtu velme Eleja sapulci nevis Jelgavā jo mums būs jāmeklē kur dzīvot lai Caunes kungs padomā ko dara ar naudu godu var nopirkt bet cieņu nē

pirms 3 mēnešiem, 2019.02.21 18:38

Vietējās ziņas