Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Holokausta upuru piemiņas dienā atceras arī memoriāla veidotājus (FOTO)


Tradicionāli 4. jūlijā Holokausta upuru piemiņas dienā pie piemiņas akmeņiem Zālītes ielas galā pulcējās Jelgavas Ebreju kultūras biedrības dalībnieki un pavisam nedaudzi citi sabiedrības pārstāvji.

Holokausta sākumu vācu okupētajā Latvijā iezīmē Rīgas Lielās sinagogas nodedzināšana 1941.gada 4.jūlijā. Tajā Latvijā tika nogalināti 90 tūkstoši ebreju (tostarp 70 tūkstoši Latvijas ebreju). Ar pateicību piemiņas brīža dalībnieki atcerējās Jelgavas Ebreju kultūras biedrības pirmo vadītāju ārsti Faniju Raģi, kas veltīja daudz radošuma un spēka, lai Zālītes ielas galā, kur tika nogalināti ap divi tūkstoši Jelgavas ebreju, izveidotu piemiņas vietu. «Mums vajadzētu atcerēties gan Faniju Raģi, gan uzņēmēju Igoru Moveli, kurš bija viens no galvenajiem sponsoriem pieminekļu izveidē,» akcentēja Olga Čaikina, kas savulaik biedrībā bija Fanijas Raģes vietniece.

Lietainais laiks nekavēja uz piemiņas pasākumu no darba ar velosipēdu atsteigties jelgavniekam Andrim Rudēvicam. Viņš pastāstīja, ka ir ebreju čigāns. Holokausta laikā viņa māti Silviju Rudēvicu no nāves glābjot, vecmāmiņa Hanna lūdza paņemt kādai Grobiņas čigānu ģimenei. «Māte ilgi nezināja, ka saviem čigānu vecākiem ir audžu bērns, līdz labi cilvēki to pateica. Manu vecmāmiņu nošāva Salaspilī,» stāsta A.Rudēvics. Sarīkojuma noslēgumā uzstājās arī 1935.gadā Baltkrievijā dzimušais Leonīds Rapoports. «Es atceros savus vecvecākus, kas bija ļoti jauki cilvēki. Kāpēc viņus bija jānogalina? Lai nolādēti tie slepkavas,» emocionāli sacīja L.Rapoports, kuram pašam kopā ar vecākiem izdevās izglābties, jo kara laikā viņi evakuējās uz Austrumiem.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas