Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izstrādās būvprojektu Elejas parka kapsētas vārtu un ieejas tiltiņa restaurācijai 8

Jelgavas novada pašvaldība guvusi apstiprinājumu no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas par finansējuma piešķiršanu izpētei un restaurācijas risinājumu izstrādei Elejas muižas parka kapsētas vārtiem un ieejas tiltiņam ar dekoratīvajām skulptūrām. Valsts piešķirtais finansējuma apmērs ir 5000 eiro, informē pašvaldības pārstāve Enija Kreicberga-Kapša.

Vēl pirms projekta iesniegšanas Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai, pašvaldība jau gada sākumā veica tirgus izpēti, lai noskaidrotu, kas objektā veiks būvprojekta izstrādi. Izvēloties ekonomiski izdevīgāko piedāvājumu, darbu uzticēs SIA ““Arhitektoniskās izpētes grupai”, kas apņēmusies uzdevumu veikt par 5856 eiro. Plānots, ka firma gan izpēti, gan tehniskos risinājumus restaurācijai izstrādās līdz gada beigām.

“Pētot vēstures dokumentos liecības par Elejas muižas kapiem, kas tika veidoti pēc Mēdemu dzimtas pasūtījuma, jāteic, ka informācijas ir ļoti maz. Zināms, ka kapsēta tapa 20. gadsimta sākumā – 1912. gadā uz salas, ko pa perimetru ieskāva plats – ar ūdeni pildīts kanāls. Kapsētai veidoja vienu ieeju un, lai uz to nokļūtu, tika uzbūvēts sfinksu apsargāts tiltiņš. Vēsturiskais tilts un ieejas vārti ir saglabājušies līdz mūsdienām, lai gan sfinksu figūras un vārtu stabi stipri bojāti tika Pirmā pasaules kara laikā. Vēlākajos gados daļu kapu inventāra – sfinksu statujas – pārvietoja uz Elejas muižas apbūves teritoriju, kur tās pussagruvušas stāv vēl šodien,” stāsta Jelgavas novada pašvaldības kultūras projektu vadītāja Ella Jerofejeva.

Kā liecina Rundāles pils muzeja 1992. gadā izstrādātais katalogs “Elejas pils”, tad Elejas kapsētā neatdus neviens no grāfu Mēdemu ģimenes. Līdz 1920. gada agrārajai reformai kapsētā tika apbedīta vien 1913. gadā 93 gadu vecumā mirusī baronese Adele fon Ofenberga. Vēlāk –1930. gados kapsēta tika iesvētīta jau kā publiska apbedījumu vieta un kā tāda pastāv vēl tagad.

“Apmeklējot Elejas muižas parku un baudot tā dabu un vēstures atlikušās liecības, iespējams daļa apmeklētāju nemaz nav pamanījuši Mēdemu dzimtas veidoto kapsētu, jo tā atrodas aiz muižas parka. Tāpat kā Elejas muižas parks arī kapsēta ir Jelgavas novada pašvaldības apsaimniekošanā. Apzinoties Elejas muižas apbūves un parka kultūrvēsturisko vērtību, pēdējos gados piesaistot dažādus projekta līdzekļus, tika atjaunotas tādas vēsturiskās detaļas kā žogs un tējas namiņš, lielu uzsvaru liekot uz parka sakopšanu un vēsturiskā plānojuma saglabāšanu. Jāsaka, ka kapsētas ieejas vārti un parka aleja ir uz muižas apbūves centrālās ass un veido vienotu ainavu ar muižas apbūvi, ko ņemsim vērā arī turpmākajos projektos, lai neizjauktu 1905. gadā izstrādāto G.Kūfalta Elejas parka rekonstrukcijas projektu”, skaidro E.Jerofejeva.

FOTO: Jelgavas novada pašvaldība

Pievieno komentāru

Komentāri 8

vārds

Kapsētas ir galvenais būvniecības izmaksu postenis pagastos. Bērnu laukumiem pažēlo dažus tūkstošus, kapsētās iegulda simtiem tūkstošu.

pirms 10 mēnešiem, 2018.05.15 09:16

Ceru

ka vismaz nesataisīs ačgārnas lietas kā Tējas namiņa rekonstrukcijā.

pirms 10 mēnešiem, 2018.05.15 09:31

ieva

Sajūta tāda, ka neka cita remontējama un uzlabojama Elejā nav kā tikai kapi un parks! Kādā stāvoklī ir trotuārs pagasta centrā! Kauna nav!

pirms 10 mēnešiem, 2018.05.15 14:07

elejnieks

atkritumus no grāvjiem būtu Elejā savākuši, grāvjus iztīrījuši , ielas sataisījuši u.t.t.

pirms 10 mēnešiem, 2018.05.15 16:31

Liepa

Kāds pagasta saimnieks tāds darba rezultāts vismaz šai lietā ir arī laba ziņa mirušie godā dzīvie lai paši domā par sevi un par to ko paši ieceļ amatos.

pirms 10 mēnešiem, 2018.05.16 12:18

Milda.

Cik ilgi Dārza ielā netālu no pagasta smirdēs neizvestu kūtsmēslu kaudze?

pirms 10 mēnešiem, 2018.05.16 22:01

Vietējās ziņas