Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

16 gadu laikā latviešu valodas apguvei iztērēti 12 miljoni latu 14

Statistikas dati atklāj, ka latviešu valodu nepārtraukti ir bijusi iespēja apgūt dažādām mērķauditorijām paredzētos kursos, kuru kopējais finansējums mērāms miljonos latu, taču ar to neesot gana, norāda «Dienas» aptaujātie eksperti. Krievvalodīgajiem nereti pietrūkst zināšanu un intereses par Latviju, kā arī lojalitātes pret šo valsti. Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks pauž, ka vispirms nenāktu par ļaunu «pašus latviešus padarīt lojālus šai valstij».

«Integrācija tomēr ir bijusi. Ja mēs padomāsim, cik cilvēki kopumā iemācījās latviešu valodu, pateicoties Latviešu valodas apguves valsts aģentūrai (LVAVA) un vēlāk Latviešu valodas aģentūrai (LVA), kopumā rezultāts ir bijis. Nevajag arī to aizmirst,» «Dienai» pauž «Providus» integrācijas politikas pētniece Marija Golubeva. Vienlaikus viņa norāda, ka pēdējos gados šai jomai pievērš mazāk uzmanības, lai gan mērķauditorija pastāv. Laika gaitā valodas apguves kursi ir rīkoti dažādu profesiju pārstāvjiem, pašvaldību darbiniekiem, savulaik īpaša apmācība notikusi arī jaunkareivjiem, stāsta LVA pārstāve Dace Dalbiņa. Tomēr vienīgā grupa, kas aģentūras rūpju lokā bijusi vienmēr, esot mazākumtautību skolu pedagogu un skolēnu vecāki, kuriem kursi tiek rīkoti regulāri.«Sākotnēji par brīvu mācīja visu ministriju darbiniekus. Ar ministriju kursiem bija tā, ka, cik man zināms, vadošās amatpersonas bieži viņus neapmeklēja [ar domu] - gan jau vēlāk, gan jau vēlāk. Par savu laiku varu pateikt, ka ir ļoti daudz kas izdarīts,» uzskata bijusī Valsts valodas centra (VVC) vadītāja Dzintra Hirša, kura VVC vadīja no 1996. līdz 2002.gadam. Viņa stāsta, ka vislielākās problēmas bijušas mazākumtautību skolu pedagogiem, kuriem vairākas reizes tika dots pagarinājums valodas apguvei.«Vienā daļā, protams, ir tāds nelojalitātes jautājums, bet vienā daļā ir pierasts, ka Latvijā var iztikt ar krievu valodu un tā ir tā problēma,» par valsts valodas zināšanu trūkumu, neskatoties uz visiem rīkotajiem kursiem, saka Dz. Hirša. Viņa ir pārliecināta, ka lielākoties vainīgi ir paši latvieši, kuri sarunās ar krievvalodīgajiem pāriet uz krievu valodu, tādējādi veicinot tās pašpietiekamību. Tomēr to nosakot lingvopsiholoģija - mazām tautām ir tendence pāriet uz jebkuru daudzskaitlīgāk pārstāvētu valodu. Zināmu nosodījumu šādai latviski runājošo tendencei izsaka arī M. Golubeva. Viņas pašas valodā ir dzirdams akcents, taču tā ir raita un bagātīga. «Dažreiz ir tā, ka cilvēks atnāk vienalga uz kurieni, sāk runāt latviski, bet, kad dzird viņa akcentu, pāriet uz krievu valodu. Tas nav pareizi,» pētniece norāda. «Tā ir tāda pastāvīga čīkstēšana,» abu iepriekš teikto komentē sociālantropologs Klāvs Sedlenieks. Cilvēki sarunājoties funkcionāli izdevīgākajā valodā, lai pārvarētu komunikatīvos šķēršļus. Viņš uzskata, ja ar krievvalodīgajiem «spītīgi» runātu tikai latviski, tad, iespējams, dažus tas piespiestu lietot šo valodu, tomēr problēma galvenokārt ir meklējama lojalitātē pret valsti, kā nereti pietrūkst arī pašiem latviešiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 14

expeperoala

Ремонт своими руками

Ремонтируем квартиры сами

pirms 6 gadiem, 2012.12.06 03:40

RayjgfondXP

Бесплатно скачать фильмы
Бесплатно скачать фильмы

pirms 7 gadiem, 2012.07.30 16:16

Slels

тут скачать microsoft office word 2007 с ключами бесплатно обновленные антивирусные базы архив скачать kaspersky internet security 2010 http://suradela.x777.info/exuhavomju.html - скачать бесплатно блаузер для нокиа 6300 http://lisuceve.297m.com/balagan-limited-snezhok.htm - скачать балаган лимитед снежок

pirms 7 gadiem, 2012.07.09 10:35

abc

Ir acīmredzami, ka Valentīna ir nesaskaņas centra sazombēta vai pati politiķe. Kā gan var tā apgalvot, ka viss ir tik ļoti slikti? Nabadzība? Kāda nabadzība?!?! No kurienes tad tik milzīgas rindas Maximā un Rimi????? Un es bieži nobrīnos, ar kāādiem iepirkumu groziem rindā pie kases stāv "krievvalodīgie" - izrādās, ka viņi var atļauties nopirkt vairākl! Un vēl brēc, ka nav tā un nav šitā. Meli! Klaji meli. Un arī saskaņas centra "argumenti" ir meli.
Redzu, kā simtiem krievu bērnu, kas mācās latviešu skolās, ir labi apģērbti, uzvar olimpiādēs un uzrāda lieliskas sekmes (un es minu tos, kas mācās latviešu skolās, par ko parasti "krievvalodīgie" uzsver, ka tas esot teju neierspējami :D ). Bet tie ir krievu ģimeņu bērni. Un arī vēlāk viņi dzīvos laimīgāk, jo - dzīvo, rūpējas par savām zināšanām, lai dzīvotu vēl labāk. Viņi tādai Valentīnai laikam neko nenozīmē...

pirms 7 gadiem, 2012.01.19 09:06

Valentīnai

Jūs piekopjat demagoģiju. Komentāros uzbrūkat valstij valdībai. Bet latvieši, kas jūtas šīs valsts daļa, atbild jums, kā pēc uzbrukuma pret viņiem. Diemžēl postpadomju krievvalodīgo viodū daudz vairāk ir tādu, kas ar vārdu "valsts" saprot "valdība" "vara", bet tā ir komunistu laiku kļūda. Valsts tieši esat jūs, un valstrs var audzināt varu (valdību).
Demagiģija ir tajā, ka Jūs kritizējat vispārīgi bezpersoniski, bet uz jums vērstu tikpat vispārīgu bezpersonisku kritu jūs pēkšņi izdomājāt atbildēt personiski, ka daudz kas jūs neskar. Bet, nē, ja reiz diskutējat, tad jums jārēķinās, ka latviešus jums līdzās aizskar tā bravūrīgā Krievijas karogu un georga lentīšu vicināšana, ko dara jūsu tautieši jums līdzās. Un, diskutējot šādā tēmā, jums ir jāskaidro arī jūsu tautiešu rīcība. Internetā jūs esat tikai krievvalodīgo pārstāvbe, un kā tādai jujms atbild citi - arī par to sāpīgo, ko krievvalodīgie demonstrē naidā. Ja jums nav naida, varbūit. Bet jūsu komentārs aizstāv arī tos, ka ir acīmredzams naids pret visu latvisko.

pirms 7 gadiem, 2012.01.19 08:30

Валентина

Вы может быть удивитесь, но я тоже была на "Пулемётной горке",и в музее Рождественских боёв, и на кладбище "Пейтини" , в тот день, когда хоронили останки воинов мы присутствовали там вместе с младшей дочерью. Мы приехали возложить цветы и отдать дань памяти воинам погибшим в те далёкие времена. Именно там в декабре 1916 года (по старому стилю) латышские и сибирские стрелки попытались прорвать оборону немцев и взять Елгаву. Почему Вы думаете, что я люблю Латвию меньше Вас? Только потому, что я пишу об этом на русском языке? Почему Вы решили, что у меня какая то ненависть к государственному флагу моей родины? В чём Вы видите мою "нелояльность"? И почему всё время потакаете меня Россией? Я уже много раз писала, что родилась я в Латвии и к России не имею никакого отношения, ни я ни мои родители, ни бабушки с дедушками.

pirms 7 gadiem, 2012.01.18 19:13

Valentīnai

Jums laikam grūta dzīve, ja redzat tikai slikto un sadzīvojat tikai ar slikto... :(
Esmu novērojusi ļoti daudz lojalitātes piemēru. Šogad pasākumā Ložmetējkalnā bija daudz - simtiem - jūsuprāt, "izdomātajai vēsturei" lojālu cilvēku, bija atbraukuši arī no Pēterburgas.
Līdz mūža galam atcerēšos Marijas Naumovas lojalitāti, kas Eirovīzijā publiski, kameru priekšā ar Krievijas pārstāvjiem sarunājās angliski un kas atteicās piedalīties šovā "Novaja volna", lai gan viņai pat labi maksāt par to solīja. Un, kad viņa Jelgavas kultūras namā krieviski dziedāja senu krievu šūpuļdziesmu, es apraudājos. Tas bija ļoti mīļi.
Bet jūs, kā es redzu, dzīvi jaucat kopā ar politiku un neSaskaņas centra cīņu par to pašu varu.
Nelaime tā, ka daudzi krievi Latviju saskata, kā vietu biznesam, dzīves kvalitātei (un nezin kāpēc nebrauc uz Krieviju, jo labi zina, ka tur, ārpus Maskavas un Pēterburgas, dzīves kvalitāte ir citāda), bet viņi to pat tā īsti neciena - tas redzams jūsu tekstā. Es savā ziņā blakus Latvijai esmu lojāla arī Čehijai, jo man tur daudz draugu, mīlu to kultūtu un cilvēkus. Mīlu nevis ienīstu. Es pat nezinu, kas pie varas Čehijā, lai gan vietējie par valdību tur saka pilnīfgi visu to pašu, ko te Latvijā. Ka tā ir korumpēta, savtīga dumja. Bet mani tas neinteresē. Un man pat mājās suvenīram ir čehu karogs, un ja es tur dzīvotu, tad izkārtu to ar prieku, jo cienu tās zemes vēsturi un tradīcijas. Tāpat cienu un mīlu Latviju, un es arī neatceros visus datumos, kuros obligāti jāizkar karogs, bet, atšķirībā no jums to izkaru bez naida un izkaram to arī apaļās dzimšanas dienās vai citos svētkos. Manuprāt, arī tā ir lojalitāte. Jums tas ir nepieņemami, jo patiesībā - pati esat izvēlējusies dzīvot zemē, kuru ienīstat, kuras vēsturi ignorējat vai uzskatāt par safabricētu, jo tā neatbilst tam, kā jums subjektīvi gribētos. Jūs uztverat to visu, kā piespiedu vajadzību, bet tas tāpēc, ka pati sevi esat piespiedusi dzīvot sev svešā vidē. Un vēlme pēc sev mīļas vides jūsos rada naidu, ko lasām jūsu tekstos.

pirms 7 gadiem, 2012.01.18 16:31

Валентина

Уважаемый кuu- мне как раз очень нравится что наконец то начались дискуссии и "разбор полётов". 12 миллионов выглядит огромной суммой. Но если учесть, что в Латвии 16 лет назад было 40% русскоязычных (920000чел.) то получается, что за 16 лет на каждого русскоязычного человека было потрачено всего 13 латов (или 82 сантима в год). Без дискуссии, не выслушивая аргументы обоих сторон, мы не сможем найти выход из сложившейся ситуации. Пока нет никакой дискуссии, пока только выплёскивание негатива и злобы, с обеих сторон. Ничего-выпустим пар, и очень надеюсь наконец то услышим друг друга. Это как в семье- поругались, побили пару тарелок, а потом мир и полное взаимопонимание.

pirms 7 gadiem, 2012.01.18 16:11

Валентина

Разве у меня написано хоть одно слово о каком-либо референдуме? Я пишу о том, что глупо требовать лояльности, если сами Вы её не придерживаетесь. Особенно правящая "элита". "Latviešu valodu Latvijā vajag man, pilsonim, nevis valdībai"- разве я хоть слово написала против латышского языка, как государственного?
Я тоже гражданка Латвии, латышским владею ещё со школьной скамьи, иначе не читала бы zz.lv и не общалась бы на форуме. Могу писать и на латышском, но представляю какой шум поднимится, если пропущу парочку garumzīmes.

pirms 7 gadiem, 2012.01.18 15:39

...

katrā ziņā lojalitāte nav KRIEVIJAS KAROGU vicināšana svētkos un vadāšana ikdienā... un lojalitāte nav arī vēlme mainīt valsts statusu...
Vai turki, kuri Vācijā runā vāciski, ir ģimenē palikuši bez iztikas, bez darba un bez savas valodas????? Idiotisms. @#$%^

pirms 7 gadiem, 2012.01.18 14:15

kuu

Valentīnai - jā, redz, kā nepatīk, ka dienaskārtībā atsāk diskutēt jautājumu par valodas apguvi... :))
Paši to izraisījāt un paši vainīgi. Sakiet paldies referendumam, Lindermanam, Ušakovam un Urbanovičam, kas rada šo naidu, lai paši dabūtu varu - vai tad neredzat?
Tas jums gan neienāca prātā, vai ne?? :) Tas, ka pat ja krievui valoda kļūtu par otro valsts valodu, arī tad neviens neatceltu latviešu valodas statusu, un tā OBLIGĀTI būtu jāzina arī tad, ja otra valsts valoda būtu krievu.
Bet - Ušakovs un Urbanovičs ļoti gribēja, lai atkal atkualizētos diskusijas par šo tēmu. Viņi savu panāca - diskusijas atsākas, un tāpēc diskutējiet, jo pāsi to pieprasījāt ar parakstiem.
Naivi bija cerēt uz to, ka šīs diskusijas būs jums pa prātam... :))

pirms 7 gadiem, 2012.01.18 13:59

Wow!!!

Валентина 18.01.2012. 11:53:11 - te jau tāda naida kurināšana, ka Drošības policijai derētu ielūkoties...
Braši un skaļi teikts, 卐Валентина卍!
Bet jūs esat sajaukusi naidu pret valsts varu ar naidu pret latviešiem jums blakus. Ar šādu valodas pieeju jūs vairāk naidojaties ar līdzpilsoņiem nevis ar liberāļiem. Latviešu valodu Latvijā vajag man, pilsonim, nevis valdībai.
Tāpēc pasākumos jau visur plīvo Krievijas Federācijas karogi...

pirms 7 gadiem, 2012.01.18 13:50

Ja

Nu da, denjgi polučili, a obučatj jaziku - nenaučilisj...

pirms 7 gadiem, 2012.01.18 12:24

Валентина

Да объясните уже толком что такое эта ваша "lojalitātē pret valsti", если даже сами латыши не знают и не понимают что это" такое и с чем его едят". Высосали из пальца новую историю, изобрели профессию "латыш" , весь календарь в траурных датах. Так, что сами латыши спрашивают- сегодня флаг с ленточкой или без вывешивать? И сами же в день государственного траура накрывают "поляны" и устраивают семинары-дискотеки. А с нас требуете какой-то там "лояльности". Есть такое хорошее русское слово "благонадёжность", вот это более понятно.Можно сказать, что лояльность - это благонадежность по отношению к конкретному набору правил. Отсюда следует и понимание того, как мы оцениваем лояльность. Что надо предпринять, чтобы определить лояльность? В случае с благонадежностью относительно просто - набор правил и норм общеизвестен, начиная с христианских заповедей, заканчивая различными правилами поведения в зрительных залах или на станциях метро. Критерии благонадежности, в широком смысле, мы начинаем усваивать с раннего детства. С лояльностью сложнее. Прежде чем сказать, лоялен человек или нет, мы должны знать критерии, а они часто не очевидны.

pirms 7 gadiem, 2012.01.18 11:53

Jelgava