Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aigars Rublis: Jelgavā strauji palielinās rindas uz vietu bērnudārzā; pašvaldība problēmu risina kūtri 27

Kopš šā gada sākuma to bērnu skaits, kuri gaida uz vietu Jelgavas pirmsskolas izglītības iestādēs, ir palielinājies par simtu, taču problēma ar bērnudārzu trūkumu pilsētā tiek risināta kūtri. Jelgavas domes deputāts Aigars Rublis vairākkārtīgi vērsies pie pašvaldības vadības ar dažādiem ierosinājumiem minētās problēmas risināšanai, taču viņa piedāvājumi esot noraidīti.

“Šā gada pašvaldības budžetā tika paredzēti 75 000 eiro jauna pašvaldības bērnudārza projektēšanai, taču desmit mēnešu laikā darbi tālāk par skiču projekta izsludināšanu nav pavirzījušies. Tikmēr problēma ar vietu trūkumu pirmsskolas izglītības iestādēs rada lavīnas efektu – vecāki spiesti palikt mājās, nevar atgriezties darba tirgū, ģimenes kopējie ienākumi parasti krītas, un nevaru izslēgt, ka pašvaldībai drīzumā var nākties būtiski palielināt budžetu dažādiem sociālajiem pabalstiem,” situāciju iezīmē A.Rublis.

Deputāts prognozē – ja viss ritēs tik gausi, jauna bērnudārza būvniecība var ievilkties pat līdz 2020. gadam. Turklāt vienas jaunas pirmsskolas izglītības iestādes atvēršana problēmu tik un tā nespēs atrisināt, jo šobrīd ārpus pirmsskolas izglītības un profesionālās uzraudzības ir 328 bērni, turklāt šim skaitlim ir tendence ar katru gadu palielināties, bet jaunajā bērnudārzā vietas paredzētas tikai 280 bērniem..

Tas bija viens no iemesliem, kādēļ jau šā gada martā A.Rublis rosinājis pašvaldības budžetā paredzēt līdzekļus vēl viena bērnudārza būvniecībai Jelgavā. Līdz ar Jelgavas Bērnu sociālās aprūpes centra slēgšanu daļēji atbrīvosies ēka Zirgu ielā, kur savulaik atradies bērnudārzs. “Kā operatīvs rindu uz vietu bērnudārzā problēmas risinājums būtu šīs ēkas pielāgošana pirmsskolas izglītības iestādei. Savukārt šobrīd tur izvietotais Dienas centrs ļoti labi integrētos Jelgavas 1. internātpamatskolā–attīstības centrā vai 2. internātpamatskolā, kur ir tam labi piemērota infrastruktūra,” piebilst A.Rublis.

Kā papildu darāmos darbus problēmas risināšanai deputāts piedāvā arī palielināt pašvaldības līdzfinansējumu tā saucamajam “aukļu dienestam”. Pagājušā gada nogalē Jelgavas domes deputātu vairākums noraidīja A.Rubļa priekšlikumu vismaz līdz 100 eiro mēnesī palielināt šo līdzfinansējumu, taču arī šogad viņš plāno sniegt priekšlikumu, paredzēt pašvaldības budžetā būtisku kāpumu “aukļu dienesta” līdzfinansēšanai. Līdzekļus šā plāna īstenošanai viņš rosinās iegūt, piemēram, samazinot finansējumu pašvaldības izdevuma “Jelgavas Vēstnesis” izdošanai, kam šogad tērēti aptuveni 400 000 eiro nodokļu maksātāju naudas, kurā tiek slavināts Jelgavas domes priekšsēdētājs, bet būtiskas iedzīvotāju vajadzības netiek atspoguļotas, jo lielu daļu lapu aizņem TV programma. Ja līdzfinansējumu palielinātu līdz 100 eiro mēnesī, tas pašvaldībai nākamgad papildus izmaksātu aptuveni 23 000 eiro. Argumenti, ka “aukļu dienesta” līdzfinansējuma palielināšanai vai jauna bērnudārza būvniecībai nav līdzekļu, neiztur kritiku, jo šogad vien pašvaldības budžetā atrasti vairāk nekā 1,76 miljoni eiro Valsts ģimnāzijas rekonstrukcijas sadārdzinājumam, vairāk nekā divi miljoni eiro – Loka maģistrāles rekonstrukcijai, Pils salas estrādes jumtam un citiem projektiem.

Problēmas ar vietu trūkumu pirmsskolas izglītības iestādēs rada papildu draudus, kas ilgtermiņā būtiski var ietekmēt ne tikai konkrētās ģimenes, bet arī pilsētu un valsti kopumā. A.Rublis kā greizu vērtē situāciju, ka jaunajām māmiņām ir ļoti apgrūtināta atgriešanās darba tirgū, jo viņām rindu uz pirmsskolas izglītības iestādēm dēļ ir ierobežotas iespējas atrisināt bērnu pieskatīšanas jautājumus. Šovasar Nodarbinātības valsts aģentūras Jelgavas filiālē kā bezdarbnieces reģistrētas teju simt jauno māmiņu, kuras nevar atgriezties darba tirgū pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma.

“Uzskatu, ka pilsētas stratēģijai ir jābūt balstītai uz atbalstu jaunajām ģimenēm un tām labvēlīgas vides veidošanu. Un nodrošināšana ar pirmsskolas izglītības iespējām ir viens no būtiskiem stūrakmeņiem jauno ģimeņu atbalstam,” tā A.Rublis.


Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 27

Рублису

Как от кормушки оторвали - сразу прозрел! Где же ты раньше был? Газета издается уже лет 10. Итого с твоей подачи похерели в мусорник 4 000 000 Евро. Не хочешь в кассу вернуть?

pirms gada, 2018.11.21 12:15

Nacistam

Rublis ir krievijā.

pirms gada, 2018.11.21 13:01

Aigars

Rubļa kungs, jūs pats daudzus gadus bijāt atbildīgs par nozari, taču tad par problēmām caur Zemgales Ziņām nerunājāt. Bet lēmums par labu sev pietuvinātajiem gan pieņēmāt. Nevajag tagad te stāstīt par problēmām, kuras pats neesat bijis spējīgs risināt daudzu gadu garumā!

pirms gada, 2018.11.21 12:31

Aigars Rublis

Paldies "Aigars" par jautājumu. Kad biju atbildīgs par izglītības nozari pilsētā tad tika atvērti trīs jauni bērnudārzi - Kāpēcīši, Ķipari un Zīļuks. b/d Vārpiņa ar telpu renovāciju tika izveidota telpa papildus jaunai grupiņai.
Par problēmām ir jārunā un jārisina nevis jābāž galva smiltīs un jāuzskata, ka tās nav. Kā deputāts turpināšu risināt problēmu, cik manos spēkos!

pirms gada, 2018.11.21 18:51

Jā,jā

Deviņdesmitajos gados daudzi bērnudārzi tika likvidēti.To veica pašvaldība,tagad cīnas,lai uzbūvētu.

pirms gada, 2018.11.21 13:01

tiešām jā

Kā šodien atceros pirms 20 gadiem tādu kā protesta akciju pret bērnudārza likvidēšanu. Protams, atbildīgie zīmēja gaišu nākotni, ka nu jau kapitālismā māmiņas kā vecos laikos auklēs bērnus mājās un b/d nebūs pieprasīti. Kaut gan jau uzreiz bija skaidrs, ka tik gludi vis nebūs.

pirms gada, 2018.11.21 20:14

to nacistam

Nu,ja.Krievijā ir patrioti,bet citās valstīs nacisti.To jau esam dzirdējuši.

pirms gada, 2018.11.21 13:07

kita

Mans bērns iet privātā PII, bet rindā jau tāpat stāvam un skaitāmies iekšā tajos 328. Privātajiem PII ir labs līdzfinansējums. Vai Rubļa kungs ir paskaitījis, cik no šī bērnu bariņa reāli sēž mājās un netiek ne pie aukles, ne privātajos dārziņos? Un paskaitījis ,cik daudzi atsakās, kad viņiem pavasarī piedāvā vietu pašvaldības dārziņā?

pirms gada, 2018.11.21 14:34

Aigars Rublis

Paldies kita par jautājumu. Atbilde uz Jūsu jautājumu. Šobrīd 328 bērni netiek ne pašvaldības, ne privātajā b/d un neizmanto auklīšu pakalpojumus. Ap 910 bērni mācās privātajās PII un aptuveni 65 izmanto auklīšu pakalpojumus. Par to, cik daudz atsakās no b/d es nezinu, tāpēc šobrīd es runāju par tiem bērniem, kuri vispār nekur netiek.

pirms gada, 2018.11.21 18:32

&&&

Kolhozani parceljas uz pilsetu . No turienes ari rindas.

pirms gada, 2018.11.21 16:01

Resnais

kāpēc vismaz divi bērnudārzi ir graustu līmenī? Brīvības bulvāris un Em.Dārziņa 14, kur savulaik bija spīdolas skola un telpas labā stāvoklī. Tagad izsistiem logiem un dzūngļi apkārt... bet jā manējā sieva piem arī bezdarbniekos aizgāja, jo bd nav, un nav kam bērnu atdot. Darbā nevar aiziet....

pirms gada, 2018.11.21 20:21

A. Rublim

Kāpēc pustukšās pašvaldības ēkās nevar ierīkot bērnudārzus? Piemēram, Zirgu 47a stāv pustukša, bet ko dara, ieliks kārtējo X pārvaldi ar priekšniekiem un vietniekiem.

pirms gada, 2018.11.21 20:33

Egita

Bēdīgi, ka visur tiek slavināts, ka Jelgavā ar katru gadu palielinās dzimstība, taču par jauniem bērnudārziem īsti neviens nedomā. Tik daudz Jelgavā neizmantojamu ēku... Jādomā, jādomā...

pirms gada, 2018.11.21 22:19

TAM rublim

Nu ja,un tu nu biji vienigais kas tos bernudarzus sagadaji.Sedejis esi dome,bet ta ar neko sapratis neesi.Un vai tas ko dari un runa tagad ta smuki izskatas.Nu nesmuki,ļoti nesmuki.

pirms gada, 2018.11.22 09:11

Acme

Jelgavå vispår nedomå par bêrniem! Salìdziniet ar citåm paśvaldïbåm- lïdzfinansêjums ir krietni lielãks, ja netiek paśvaldìbas dårziņå, piedzimśanas pabalsts Jelgavã ir viens no zemåkajiem valstï, brïvpusdienas ir tikai 1-4.klasei ko apmakså valsts, utt! Jelgava bagåta pašvaldìba, bet par nãkotni, saviem bêrniem nedomå!

pirms gada, 2018.11.22 10:56

inka

Tiešām riebjas tādi cilvēki,kas maina kažokus uz visām pusēm.Kamēr sēdēja Rāviņam pie labās rokas viss patika,varētu padomāt,ka pats tos bērnudārzus uzcēla!Un lai nestāsta te visi gudrie,ka Jelgava ir bērniem nedraudzīga.Ja jau te ir tik slikti,lai brauc uz tām draudzīgajām pilsētām kur ir leiputrija,atbrīvosies pārējiem rinda bērnudārzos.

pirms gada, 2018.11.22 11:27

Acme

Ar tådu attieksmi tieśåm nekas nemainìsies! Tå tieśåm ir leiputrija tikt pašvaldības dårziņå!!! Kas tad Jelgavå ir tåds gimenëm draudzìgs? Tilti, estrades, torņi par miljoniem?!

pirms gada, 2018.11.22 13:18

Sarkanais

Tiklīdz viens cilvēks ierunājās par sociālo netaisnību, problēmām, norādīja uz birokrātu vēso attieksmi un aprēķinu - uzreiz šeit komentāros uzradās bars ar rējējiem, kuriem nekas nav labi. Jūs te visi tik gudri esat, kāpēc paši nestrādājat par deputātiem? Jums taču viss labāk zināms! Lai Jums izdodas, Rubļa kungs! Lai Jūsos ieklausās, apdomājas un rīkojas!

pirms gada, 2018.11.22 13:50

inka

Acme,par bērniem jārūpējas vecākiem nevis jāgaida uz pabalstiem!Nez kāpēc Jelgava ir viena no retajām pilsētam kur pagājušogad dzimstība pārspēja mirstību,laikam jau no sliktas dzīves!

pirms gada, 2018.11.22 16:42

&&&

Apkart Elgavaj pilns ar kolhoziem . Visi parastie kolhazani spragst no bada ,tapejc parceljas uz pilsetu . Viniem uzrejz pieshkir maznodroshinato status , iedo dzivokljus-obshagas,, un t,t, visi strada ( ja vispar strada) vaj nu vejkalos , vaj nu pa paligstradniekim , vaj lauz mashinas servisos , un visi vazajas pa lajmetavam , kad nospele pejdejo , ajz nau ko dariit , pashas ka trushi , no ta arii 5-8 berni , nevis no labas dzives , Un ta ir visrealaka patiesiba,

pirms gada, 2018.11.22 18:27

Acme

Kådreiz tie bērni bûs nodoklu maksåtåji! Mums tik liela dzimstìba, kas nozïmê, ka tå ir tã Jelgavas nåkotne par kuru jårüpëjas, lai neaizmûk uz citåm paśvaldìbãm!

pirms gada, 2018.11.22 21:18

bērnudārza gribētājs

Acme. No kurienes tu raksti? No Zviedrijas? Tavā tekstā nav latviēu burtu. Brauc atpakaļ un būve pašvaldības bērnudārzus.
Aigars Rublis. - Ko tu esi izdarijis savu vēlētāju labā? Lūdzu, atskaities!

pirms gada, 2018.11.23 06:56

Acme

Rakstu no jaunåkå Iphone, tåpēc tådas zìmes, starp citu, telefons pirkts skaidrå naudå, godïgi pelnot un maksåjot nodokļus! Diemžël trïs gadus nãcãs sëdët un gaidït vietu pašvaldïbas därziņå- cik daudz nodokļus pašvaldïba palaida garåm... Un tåda neesmu es vienīgā, domājat plašåk, tålåk par savu degungalu! Nezinu ko tas Rublis ir vai nav izdarījis, bet šī ir aktuāla problēma Jelgavā!

pirms gada, 2018.11.23 11:11

Švimpāzijs

Ir jābūt absolūtam cirvim lai "jaunākajā aifōnā" nevarētu uzlikt garumzīmes.. Normāli LV burti strādā jau no pašas pirmās iterācijas. Turklāt sistēmas līmenī, nevajag nemaz nekādus sviftkey utt.

pirms gada, 2018.11.23 11:58

IT

Skaidrs, ka tev nav Iphone, jo diemžel LV tirgus ir pārāk mazs, lai Iphone ieliktu kvalitatīvu latviešu valodu!

pirms gada, 2018.11.23 14:14

Jelgava