Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

«Ātrā palīdzība» pacienta atrašanās vietu varēs noteikt pēc GPS koordinātēm 1

Līdz ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) projekta ietvaros ieviestajām informācijas sistēmām dienesta 113 dispečeriem turpmāk būs iespēja ātri un precīzi noteikt izsaukuma vietu pēc dažādiem zvanītāja minētiem parametriem vai izsaukuma vietai tuvumā esošiem orientieriem – veikaliem un citām tirdzniecības vietām, izglītības un kultūras iestādēm, degvielas uzpildes stacijām, sabiedriskā transporta pieturvietām, dzelzceļa stacijām, kā arī nosaucot mobilajā telefonā atrodamās GPS koordinātes.

Katru diennakti Operatīvās vadības centrā – 113 dispečercentrā – tiek saņemti līdz pat 2000 iedzīvotāju zvanu, bet mediķu brigādes visā Latvijā steidzas palīgā līdz pat 1300 pacientiem vai cietušajiem, informē NMPD pārstāve Ilze Bukša. Vidēji 25 procentos gadījumu, pieņemot izsaukumus, bijušas grūtības ātri noteikt precīzu cietušā atrašanās vietu, kas nereti kavē brigādes ierašanos. Lielākoties šādi gadījumi ir situācijās, kad izsaucējs atrodas svešā, nepazīstamā vietā vai nezina atrašanās vietas adresi. Līdz šim mediķu brigādi nosūtīt izsaukumā bija iespējams visātrāk, ja zvanītājs nosauca adresi, kur atrodas pacients vai cietušais. Šodien NMPD vadība iepazīstināja ar iespējām iedzīvotājiem kritiskās situācijās turpmāk operatīvāk un vienkāršāk izsaukt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi. ERAF projekta ietvaros NMPD ieviesis nepieciešamo tehnoloģisko nodrošinājumu un jaunus informācijas sistēmas risinājumus izsaukuma vietas noteikšanai. 113 dispečers varēs noteikt izsaukuma vietu pēc zvanītāja nosauktām ģeogrāfiskās pozicionēšanas koordinātēm, kas atrodamas mobilajā telefonā, un izsaukuma maršrutu kartes veidā operatīvi nosūtīt brigādei uz mašīnu, lai mediķi nekavējoties dotos palīgā. Īpaši svarīgi tas ir situācijās, kad zvanītājs nezina, kur atrodas un nevar nosaukt pat aptuvenu atrašanās vietu – piemēram, vasarā iedzīvotāji aktīvi atpūšas pie ūdenstilpnēm svešās, mazapdzīvotās vietās, dodas makšķerēt, rudenī mežos sēņo, ogo, veic meža darbus. Diemžēl nereti šādās situācijās, notiekot nelaimei, iedzīvotāji glābšanas dienestiem nespēj izstāstīt, kur viņi atrodas. Ja iedzīvotājiem nav zināma adrese un viņi atrodas, piemēram, sabiedriskā vietā svešā pilsētā, mazapdzīvotā vietā, turpmāk NMPD dispečeriem pietiks ar informāciju par kādu notikuma vietai tuvumā esošu orientieri, piemēram, degvielas uzpildes stacijas, veikala, izglītības vai kultūras iestādes nosaukumu, autobusa pieturvietu. Dispečeru rīcībā nodotā «Uzziņu dienesta 1188» datu bāze ļaus īsā mirklī noskaidrot izsaukuma adresi un nekavējoties nosūtīt izsaukuma maršrutu kartē tuvākajai brīvai brigādei.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Ove

Viss jau būtu jauki, taču ne katram kurš dodas sēņot, mobilajā telefonā ir GPS. Un tas būtu mazākais. Ne vienmēr konkrētajā vietā ir ''zona''. Nereti zvans beidzas ar ''-Es jūs slikti dzirdu! Pārzvaniet! Pīīī, pīīī, pīīī...'' Bet ja tur tās ''zonas'' nav, tad var pārzvanīt cik vēlies, bet nekas nemainīsies. Kādēļ NMPD netiek nodrošināts ar meklētāj sistēmu, kas spēj atrast cietušā koordinātes tikai pēc mobilā telefona signāla? Tā, kā to dara piemēram policija. Jo ir tikai divi gadījumi, kad kāds zvana ātrajiem - 1. Kad tiešām ir notikusi nelaime, un 2. kad tas ir viltus izsaukums, bet kas savukārt ir apliekams ar ''naudisku'' sodu. Un bez tā vēl, ne vienmēr cietušais ir spējīgs parunāt, un ne vienmēr šādos gadījumos kāds ir blakus, kas var pateikt adresi un pateikt kas noticis.
Un ir vēl viena lieta. Bieži vien, pat ja ''ātrie'' zina kur jābrauc, viņi līdz cietušajam nemaz netiek, jo mašīnas nav piemērotas, lai ar tām brauktu pa izdangātiem lauku un mežu ceļiem, un vēl gadījumos, ja tie ir sasniguši. Brīnos, ka valsts nav parūpējusies nodrošināt NMPD ar pilnpiedziņas automašīnām tieši lauku rajoniem, ņemot vērā, ka dažkārt ziemā pat pilsētu ielas kļust neizbraucamas.

pirms 6 gadiem, 2012.12.13 13:58

Jelgava