Bērnu raustīšana aiz matiem, apsaukāšana, nepaklausīgo izsūtīšana uz speciālajām skolām Latgalē vai ievietošana psihoneiroloģiskajās slimnīcās – eksperti atklāj Jelgavas bērnunama ikdienu 27

Virkne pārkāpumu septiņos iesniegumos tiesībsargājošajām iestādēm izgaismojusi Zirgu ielā 47a izvietotā Jelgavas bērnunama ikdienu. Dokumenti nonākuši arī Latvijas Radio rīcībā, un pētniecības ciklā «Sistēmas bērni» radio šonedēļ pēta vardarbību Jelgavā, amatpersonu vienaldzību un varas izbaudīšanu pār bērniem.

Bērnunamos ielūkoties cilvēkiem no malas ļāvis 90 miljonu eiro vērtais Labklājības ministrijas deinstitucionalizācijas projekts. Pusgada garumā visos Latvijas bērnunamos uzturējās neatkarīgi eksperti, kas novēroja un intervēja audzēkņus un personālu. Mēģināja izprast bērnu vajadzības. Jelgavas bērnunamā situāciju vērtēja četru cilvēku komanda – fizioterapeite Zane Paiča, sociālā darbiniece Sņežana Pavlova, ergoterapeite Zanda Timma un psiholoģe Andrija Likova, kas bērnus arī intervējusi, bet pieredzēto apzīmē ar vārdu «elle»: «Tas, ko es piedzīvoju, bija zināmā mērā elle, kad pieaugušie vairs nekontrolē, kad atbalsta personāls nekontrolē ne savas emocijas, ne rīcību un svešu cilvēku klātbūtnē var pārkāpt bērnu emocionālās, fiziskās robežas, bet uz aizrādījumiem nereaģēt.»

Emocionālā vardarbība, varas baudīšana pār bērniem fiksēta vairākos gadījumos, kuros novērotāji savām acīm pieredzēja naidīgus izteikumus, piemēram, pret romu tautības bērniem – ka tādiem iestādē neesot vietas. Darbiniece Inta bļaujot uz puišiem, apsaukājot par muļķiem un stulbeņiem. Kādu zēnu raujot aiz rokas un sakot: «Velcies ātrāk, idiot.» Daudz aprakstīts arī fiziskās vardarbības epizožu, kā dēļ saņemto iesniegumu Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija nodēvējusi par vēsturiski apjomīgāko.


Foto: Raitis Puriņš. Visu rakstu lasiet 20. aprīļa «Zemgales Ziņās»

Pievieno komentāru

Komentāri 27

Resnais

Varbūt tieši tā ir jāaudzina jaunieši vispārējā bezpienākumu laikmetā. Citādi nabadziņi sāks spļaut skolotājam, jo viņiem ir visatļautība.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 13:38

skolotāja

Tieši tā ... pareizs komentārs.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 15:29

incis

Esmu redzējusi dažus no audzēkņiem. Ne to vien pastāstīs un ieriebs skolotājiem, kas kaut ko aizrāda !
Neviens normāls cilvēks tur negrib strādāt, jo pateicību par pieliktajām pūlēm no šiem bērniem nesagaidīsi... Vismaz lielākās daļas

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 15:46

Tā es

Ekspertiem pašiem iedot pastrādāt ar tādiem...Nedomāju, ka kāds aiz neko darīt rauj aiz matiem un uz psiheni sūta

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 14:20

pārdomas

Noteikti nav viegli ar šādiem bērniem strādāt, bet tas nekādā gadījumā nevar būt par pamatu vardarbībai (gan fiziskai gan morālai). Ja iestādē varētu noalgot personālu ar augstāko izglītību psiholoģijā un veikt atbilstošu samaksu par to, domāju tādas situācijas nebūtu.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 14:35

Psihologs

Ja kaut kas, psihologs. Modes kliedziens!
Labāk labāk bērnus pie darba (4h dienā), lai zin, cik dzīve ir grūta.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 15:33

Nellija

Es tik nesaprotu,kapec netiek pieminets ari kaut kas labs? Daudzam no latvijas gomenem netiek tadas privilegijas ka jelgavas bernu nama berniem!!Nometnes,ekskursijas,cirki,visadi pasakumi,karuselji pa velti!!Vienkarsi (atvainojos par rupjibam) dibeni jau salipusi no sitadam privilegijam,bet joprojam vinjiem par maz..
Es nekada zinja neatbalstu roku pacelsanu,bet kakta pat gimenēs berni stav,ari pa dupsi ir dabujusi!!
Vienkarsi sie bernu nama berni zin tik likumus,bet Pienakumus nezin neviens..

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 14:46

anne

Pilnīgi piekrītu! Šiem bērniem ir daudz vairāk nekā daudziem ģimenēs. Turklāt viņiem ir tikai tiesības, bet nav pienākumu. Aprūpētājas uzkopj telpas, nomazgā traukus un dara citus darbiņus, kurus ģimenēs jau no mazām dienām māca arī bērniem. Tad, kad šiem bērniem paliek 18 un ir jāuzsāk patstāvīga dzīve, tad viņi zina tikai "MAN PIENĀKAS!" ( ar retiem izņēmumiem).

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 15:47

lija

Jā, viss viņiem ir, tikai mīļuma nav.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 17:26

Jelgavas pašvaldības vadītājs no laukiem

Bērnu nama vadītāja no laukiem.
Audzinātājas no laukiem.
Pašvaldības policijas priekšnieks no laukiem.
----------------------------------------------------------

Kopā: Bardaks.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 14:57

es

Kāda starpība no pilsētas vai laukiem? Šāda cilvēku šķirošana, manuprāt, ir primitīva...

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 15:34

Eu, tu pilsētniek!!!

Pats esi no laukiem.
Liec mierā lauku cilvēkus, kas strādā zemes darbus.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 15:38

2 iepriekšējiem par mežoņiem no laukiem

Mežoņi spēj saskatīt un apjūsmot tikai mežonīgas izdarības. Mežoņi nav spējīgi saskatīt un apjūsmot intelektuāli un estētiski, morāli un tikumiski piesātinātas parādības. Mūsdienu mežoņi spēj saskatīt un apjūsmot vienīgi modernās mežonības izpausmes: masu garīgās kultūras sēnalas un to autorus, „Lielupes ķēķa filosofiju”, pseidozinātnisko šarlatānismu, morālo un tikumisko pagrimumu, perversijas. To visu latvieši saskata un apjūsmo ar lielu iedvesmu, nepārprotami apliecinot savu mežonību, kuru viņiem pašiem nav pa spēkam pārvarēt, lai atbrīvotos no mežonības. Tas tāpēc, ka latviešu inteliģence, tautas moderators, ir mežoņu bars. Bez moderatora neviena tauta vēl nav atbrīvojusies no savas pirmatnējās mežonības. Latvieši acīmredzot pazīs tikai vienu antropoloģiskās attīstības pakāpi – mežonību.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 15:44

Kārlis

Klausies, piesātinātā parādība, neviens nav vainīgs, ka tev nestāv!

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 18:51

Kārli,

kapēc mani aizvaino, esmu laukos bērnu namā uzturējies 11 gadus, man paveicās, mani adoptēja ārkārtīgi inteliģenta ģimene no pilsētas.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 20:50

BEIDZOT!!!!!

BEIDZOT NORMĀLI KOMENTI ( LIELĀKA DAĻA ) NO SAPROTOŠIEM CILVĒKIEM, NEVIS NO VĀVUĻOTĀJIEM..

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 16:32

Kalnciemiete

Jelgava-gudra pilsēta,pilsēta nākotnei/izaugsmei u.t.t.Par ko brīnīties,ja Izglītības iestāžu un citos vadītāju amatos /internātskola,ģimnāzija,Domes izpilddirektore u.c./nonāk vēlēšanās caurkritušie,partijas biedri,ar Mūžīgā vadoņa svētību.Domē/izglītības pārvaldē nezināja kas tur notiek?!Rāviņam un Auzai ir jāatkāpjas.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 16:55

Rauda Kalnciemietei

Izskatās, ka Kalnciemiete pati izkritusi vēlēšanās un nav ieguvusi ne internātskolas, ne Valsts ģimnāzijas direktores amatu, ja jau tāds naids un tāda žults plūst pāri aumaļām. Žel cilvēka, izslāpuša pēc varas un nezinot ne nieka par skolu direktoru konkursiem un cik cilvēku pretendēja uz šiem amatiem.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 20:03

alise

Tā ir Soc.lietu pārvaldes pakļautībā, kalnciemiete..

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.21 10:58

qwe

Valsts izņēma bērnus no nelabvēlīgām ģimenēm, bet vēl briesmīgākos apstākļos ielika...

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 17:29

:)pletīzeris

info: "Marta" - sabiedriskā labuma (neaizmirstot sevi) organizācija, tās EKSPERTI ( ! ?) arī UZRAUGA un IETEKMĒ POLITIKAS VEIDOŠANAS PROCESU ...
... " bērnu nama stūķējums" grūtdieņiem vēlētājiem: -- MŪSU PARTNERU ... ZZS, Vienotības, SC ...darbs pašvaldībā ir brāķis, balsojiet par mums - nacionālistiem, mēs vienīgie pareizie ! ... būs sadzīve auseklīšos, ekonomika banānos ...

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.20 17:31

dīvainis

var pieminēt divus tendenciozus faktus, no ziņojuma, kas parāda šī pētījuma/ziņojuma tendenciozo raksturu:
"Bērnam netiek nodrošinātas elementāras brilles!" - patiesībā bērnam brilles ir, bet viņš tās negrib nēsāt visu laiku. Nēsā līdzi un velk, kad tas ir nepieciešams. Novērotājs ierakstījis, ka netiek nodrošinātas. Ar varu bija jāliek nēsāt?
"medicīnas kartēs tiek sagrozītas diagnozes!" - visos medicīnas dokumentos, ārstu izmeklējumos tika ierakstīta diagnoze X, bet kāds no palīgpersonāla kartiņā netīšām sajauca un ierakstīja diagnozi Y, pēc tam kļūda pamanīta un labota atbilstoši ārstu izmeklējumu slēdzieniem.
Godīgi sakot bažas par to organizāciju, kas novēroja un taisīja ziņojumu. šādu organizāciju būtu jātur pa gabalu.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.21 09:02

Jelgavnieks

Negribu neko spriest par Bērnunama personālu, jo liekas, ka liela daļa faktu tiek sagrozīti un pasniegti kādam vēlamajās krāsās, BET
Zinot ka Jelgavas Dome ir viena kārtīga ģimene, un amatos strādā pilnīgi nekompetenti cilvēki un bieži vien ar novirzēm domāšanā un uzvedībā, tad nebūtu jābrīnās arī par piesegšanu un visatļautību pašvaldībai pakļautajās iestādēs. Cik reizes bijusi saskarsme ar Domes darbiniekiem, tik reizes brīnos, kā var vēl aizvien piekopt tādas metodes un darba stilu kā padomijā.

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.21 09:11

!!!

Es zinu kā izturās tie bērni kas dzīvo bērnu nama! Viņi domā ka ir pasaules nabas un viss viņiem tiek! Bet tas ka pret viņiem ta izturās ir taisnība!

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.21 12:21

Rrrrr....

A bērni audzinātājas drīkst sist, apsaukāt un kost....

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.21 16:47

lisa

tas jau nav tikai jelgava bet jebkura bernunama un vel ari bernudarzos un skolas ari skolotajai virs alkoholikis zulti izgaz uz audzekniem tapat bernudarza nepatik kads deguntelis vai auklitei audzinatajai slikta oma cies berni par garigi slimiem kas atrodas pansionatos nemaz nerunajot

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.22 14:12

ozo

Radio tiek minēti pārkāpumi pret bērniem un viens no tiem ievietošana internātskolās . Pats no pilnas ģimenes esmu 5 gadus mācījies Jelgavas 1 internātskolā ( pie Valdekas) , tas gan bija sen 1976-81 .Un profils viņai toreiz bija cits , formāli ar tuberkulozi slimu vecāku bērni . Tad mums visās klasēs 1 vai 2 bija no bernu nama . Nezinu kā toreiz bija bērnu namos , bet iespējams viņiem internātskolā bija vieglāk arī morāli .

pirms 8 mēnešiem, 2017.04.22 16:52

Jelgava