Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Demogrāfs Mežs: valdībai būtu jāatbalsta darba devēji, kas pieņem darbā pirmspensijas vecuma cilvēkus

Lai veicinātu pirmspensijas vecuma cilvēku nodarbinātību, valdībai būtu jānāk klajā ar atbalsta instrumentiem, kas stimulētu darba devējus pieņemt darbā vecākus cilvēkus, intervijā aģentūrai BNS sacīja demogrāfs Ilmārs Mežs.

Latvijā šobrīd aktualizējusies diskusija par pakāpenisku pensionēšanās vecuma paaugstināšanu no pašreizējiem 62 līdz 65 gadiem no 2014.gada, taču tas izsaucis sabiedrības neapmierinātību. Turklāt tas raisījis bažas par to, kas notiks ar pirmspensijas vecuma cilvēkiem, kuriem jau šobrīd ir grūti atrast darbu.«Kamēr mums ir tik liels skaits cilvēku, kuriem jau tagad pirmspensijas vecumā nav darba, manuprāt, ir valsts pienākums nākt klajā ar stimulējošiem ieteikumiem, lai darba devējam, kurš ir pieņēmis cilvēku šajā «kritiskajā vecumā», tas būtu izdevīgi. Piemēram, viņam būtu jāmaksā tikai puse no sociālajām iemaksām,» sacīja Mežs.Viņš atzina: «Kamēr, piedodiet, stulbam darba devējam gribas darbā pieņemt tikai jaunas, slaidas meitenes, piemēram, par kasierēm veikalā, tikmēr ir problēmas.»Mežs apzinās, ka ideja par šādu stimulu ieviešanu darba devējiem pirmspensijas vecuma cilvēku algošanai var izsaukt pretestību, piemēram, no Finanšu ministrijas puses, taču pēc viņa teiktā, ir jāsaprot, ka pretējā gadījumā no šī cilvēka vispār nebūs nekā.«Šis cilvēks nemaksās nekādus nodokļus un būs spiests stāvēt tikai pabalstu saņēmēju rindā,» sacīja Mežs.«Es pieļauju, ka darba devējiem arī šāda pieeja varētu būt izdevīga. Katrā uzņēmumā var atrast darbus gan 20-gadīgam, gan arī 60-gadīgam. Vajag tikai būt elastīgākiem,» uzskata demogrāfs.Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes jaunākajiem datiem pagājušā gada ceturtajā ceturksnī valstī kopumā bija 165,2 tūkstoši bezdarbnieku. Pirmspensijas vecuma grupā no 55 līdz 74 gadiem bez darba bija 13,1% no kopējā bezdarbnieku skaita. Augstākais bezdarba līmenis - 26,1% ir vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem,  kam seko bezdarbnieki 45 līdz 54 gadu vecumam, kas veidoja 21,6% no visa kopējā bezdarbnieku skaita.

Pievieno komentāru

Jelgava