Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ekonomists Rungainis iesaka pensionēšanās vecumu palielināt līdz pat 75 gadiem 21

Ekonomists Ģirts Rungainis domā, ka pensionēšanās vecumu Latvijā vajadzētu palielināt līdz pat 75 gadiem. Tiesa, ar atrunu - pensionēšanās vecums tiktu samazināts atkarībā no bērnu skaita, otrdien raksta laikraksts «Diena».

«Tas ir absurda teātris. Pusotrs strādājošais uztur vienu pensionāru. Mēs, 35 līdz 55 gadus vecie, maksājam lielajai pensionāru kohortai pensijas, taču nebūs, kas mums pašiem pensijas maksās,» «Dienai» saka Ģ.Rungainis. Viņaprāt, pensionēšanās vecumu vajadzētu palielināt līdz pat 75 gadiem, taču tas tiktu samazināts atkarībā no bērnu skaita. «Par vienu bērnu divi gadi [no pensionēšanās vecuma], par diviem - vēl divi gadi, par trešo - vēl seši gadi. Ja ir trīs bērni, varētu pensionēties 65 gadu vecumā,» paskaidro Ģ.Rungainis. Ja nepaaugstina pensionēšanās vecumu, tad vienīgais risinājums esot ļoti īsā laikā nodrošināt to, ka strādājošie saņem augstas darba algas un ražo konkurētspējīgas preces un pakalpojumus.Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone norāda uz ļoti nelabvēlīgo strādājošo un pensionēto personu skaita attiecību Latvijā. Tuvākajā nākotnē situācija strauji pasliktināšoties, jo vidējais dzīves ilgums palielinās, pensijas vecumu sasniegs tāds pats personu skaits, kā līdz šim, bet darba tirgū ienāks nelielais 90. gadu sākumā dzimušo cilvēku kopums.«Pastāvot tik būtiskām izmaiņām, neizbēgami kaut kas ir jāmaina. Izeja ir - vai nu samazināt pensijas, kas pēdējos gados notiek ar jaunaprēķinātajām pensijām, kurām tiek piemērots pazemināts kapitāla indekss, vai arī atņemt kaut kādām pensionāru grupām tām pienākošās garantijas,» saka L.Menģelsone. Viņa uzskata, ka pensionēšanās vecumu varētu pakāpeniski palielināt no 2014. gada, taču jāsaglabā priekšlaicīgas pensionēšanās iespējas.Arī demogrāfs Ilmārs Mežs atbalsta pensionēšanās vecuma celšanu - citādi pēc pieciem desmit gadiem no pamatbudžeta lielu daļu līdzekļu nāksies maksāt pensijās. Esot tomēr jādomā arī par jauno ģimeņu atbalstu.

Pievieno komentāru

Komentāri 21

vēlējums Rugainim!!

Kaut Ragaiņa mazbērnus audzinātu un mācītu 75 gadīgas skolotājas un uz skolu vestu 75 gadīgs šoferis.Pats dotos pie 75 gadīga zobu ārsta , ausu ārsta un acu ārsta.Lai visas diagnozes atklāj ar 75 piegājienu un 75 gadīga māsiņa drebošām rokām , lai trāpa vēnā!!!
Vēlējumu variet palidināt

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 23:27

es

manai māsai ir trīs bērni, 55 gadi, strādā no 16 gadu vecuma, tātad darba stāžs turpat 40 gadi. Vīrs nomira 50 gados. Pašai veselības nav pilnīgi nekādas, to vien domāju kas būs tālāk? Kur vēl 65 gadi, nav reāli, ka nostradās, bet jūs vēl te apspiežat palielināt pensijas vecumu. Mūsu māte ar tēvu arī nomira 60 gados. Tā notiek laukos , kad cilvēki visu mūžu smagi strādā. Ienīstu valdību, kura liek stādāt līdz kapam un par to vēl iekasē nodokļus.

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 21:32

vēlreiz to oms

Un arī tādas tiesības tev neviens nav devis XXI gadsimtā kādam ragaviņas solīt, lai uz mežu vestu un cita bērnus skaitīt. Arī bērnu kvantitāte nav rādītājs.

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 20:50

Bingo

Varētu jau arī varbūt palielināt to pensionēšanās vecumu,tikai ne tik pamatīgi.Tikai Rungainis varēja pateikt kur ir tās darba vietas priekš tāda vecuma cilvēkiem.Jaunie ir spiesti strādāt par smieklīgu naudu un tad vēl pārkāpjot visus likumus.Kurš darba devējs pieņems darbā 71-75 gadus vecus cilvēkus?

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 15:20

***

Pensiju nopelna maksājot nodokļus!!!!! un nevajag te visus rīdīt savā starpā ! Lai Rungainis labāk painteresējas, kāpēc darba devēji nemaksā saviem strādājošajiem algas, slēpj nodokļus? Ja visi godprātīgi maksātu nodokļus, tad nerastos jautājums par pensijām. lai valdība rīkojas, lai apkarotu ēnu ekonomiku,nevis tukši pļāpā!

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 14:25

karma

Derētu, ka Rungainis nonāk bezdarbnieku rindā 60 gadu vecumā...

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 12:17

priekšlikums Rungainim

Man doma,ka pensijas vecums jāiedala kategorijās pēc nostrādātā darba stāža smaguma pakāpes.Rezultātā Saimas un valsts pārvaldes darbinieki pensijā iet no 100 gadu vecuma.Kad pa Saeimas telpām pārvietosies ar štokiem labākā gadījumā,sliktākā būs ar ko aizstāvēties,tad varbūt arī kāds sāks reāli domāt.Okey?

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 11:57

Jampāzijs no Elejas

rungaini par Muļķu zemes prezidentu!Šis viedākais no kucesbērniem ir to pelnijis!

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 11:30

Oms

Es netaisos nevienam veselību vērtēt. Es taisos skaitīt tavu bērnu daudzumu. Ja 44 gadus esi nostrādājis un bērnus izaudzinājis tad visu cieņu. Bet ja 44 gadus strādāji un bērnus neaudzināji, tad tikai priekš sevis strādāji. Tie kam ir bērni strādā vēl papildus-mājās, skolā,palīdz taisīt mājasdarbus utt.
Ja tu 44 gadus strādāji un bēnus neaudzināji, tad pie aiziešanas pensijā tev ir jāizsniedz ragaviņas un jāpalūdz sociālais dienests(jo bērnu taču nav), lai aizved uz mežu. Tikai bērni ir pierādījums, ka tu drīksti saņemt pensiju....Ar atsevišķiem izņēmumiem(neauglība, invaliditāte utt.)

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 11:19

to Oms

Nav, Oms, tava daļa - ja cilvēks strādājis no 18 gadu vecuma un viņam ir 44 gadu darba stāžs, nav tava daļa, kāds veselības stāvoklis viņam ir pēc gandrīz pusgadsimtu strādāšanas. Atradies rungainis II - taisīs medkomisiju, kā kara komisariātā, kuram strādāt, kuram ne. Vai pensijas vecuma cilvēki vainīgi, ka līdz ar neatkarības atgūšanu valsti stūrē tikai noziedznieki un nemākuļi?

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 10:04

aš riebjās

Rungain, ko tu esi darījis, lai no valsts neizbrauktu tie ļauži, kas ir spējīgi strādāt tepat Latvijā un ir jauni, spēcīgi un visnotaļ tālu līdz pensijai??? Neko! Tādēļ liec nu mieru veciem cilvēkiem, kuri ir nopelnījuši pensiju tādu, kādu nu tajos senajos laikos bija tā aldziņa. Bet to, ka valsts kasē nebūs naudas, par to atbildība jāņem šodienas rungaiņiem, valdībai, baņķieriem,kuri izzog bankas u.c. biznesmeņiem,kuri izpārdeva ārzemniekiem uzņēmumus, kas bija gan ražojoši, gan darba devēji pašu iedzīvotājiem.
Populists un nekas vairāk....

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 09:58

hvz

Malacis Rungainis! Pareizi domā. Kādam tā nauda pensijām jānopelna. Kas to darīs, ja ne mūsu bērni.

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 09:57

Oms

Piekrītu Rungainim. Kāda velna pēc mani trīs dēli lai maksātu pensiju kādam dzīves apmierinātam bezbērnu jefiņam, kurš šobrīd saņem labu algu, jauki izklaidējas un aiziet pensijā pie labas veselības jau 65 gadu vecumā.... Pensija nav pašsaprotama lieta-tā ir jānopelna.

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 09:50

Vietējā

Izsmiekls,smejās par gados veciem cilvēkiem

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 09:44

pseidoekonomists

Balstoties uz Rungaiņa k-ga viedajiem spriedumiem, iesaku darba devējiem slēgt līgumus ar apbedīšanas birojiem, lai brīdī, kad darbinieku iznesīs stīvu no darba telpām, tiktu garantēts, ka viņu apbedīs, vismaz, kā Šveikā teica, "vienkāršā kareivju šķirstā."

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 09:40

222

Ko tik mūsu tautai nebūs dēļ tādiem gudriniekiem jāpārcieš,laikam kara laiks vēl būs ziediņi ,,salīdzinot ar to kas mūs vecumdienās sagaida!

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 09:32

man

Prieks kam vispar vajag pensiju,ta pat bus visi zem zemes.
smejas pa cilvekiem.

pirms 7 gadiem, 2012.02.28 08:46

Jelgava