Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izstrādāta kārtība notiesāto resocializēšanai

Valsts sekretāru sanāksmē šodien izsludināts Tieslietu ministrijas (TM) pārraudzībā izstrādātais Ministru kabineta noteikumu projekts "Notiesātā resocializācijas īstenošanas kārtība". Ar jauno kārtību paredzēts noteikt, kā notiks notiesātā risku un vajadzību izvērtēšana, resocializācijas plāna izveidošana un aktualizēšana, notiesāto iesaistīšana izglītības pasākumos, kā notiesātajiem tiks sniegta psiholoģiskā aprūpe un sociālā palīdzība un kā tiks organizēti notiesāto brīvā laika pasākumi.

Kā aģentūrai LETA skaidroja TM preses sekretāre Ksenija Novikova, brīvības atņemšanas soda mērķis nav valsts atriebība par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu, bet gan notiesātās personas resocializācija. Ja soda izciešanas laikā nav veikta atbilstoša notiesātā resocializācija, tad pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas persona nereti turpina apdraudēt sabiedrības drošību. Turpretim ar jauno noteikumu pieņemšanu tiks noteikta notiesāto resocializācijas īstenošanas kārtība, tādejādi mazinot sabiedrības drošības apdraudējumu.Noteikumu projekts paredz ar brīvības atņemšanu notiesātā resocializācijas modeļa aprakstu un tā regulāras izvērtēšanas nepieciešamību resocializācijas gaitā. Noteikumu projektā paredzētie kritēriji ir vērsti uz to, lai katra ar brīvības atņemšanu notiesātā persona pēc nokļūšanas brīvības atņemšanas iestādē būtu pakļauta īpašai procedūrai. Tā tiks veikta, lai noskaidrotu un noteiktu notiesātajam individuāli piemērojamos sociālās uzvedības korekcijas un sociālās rehabilitācijas līdzekļus.Šāda notiesātā "diagnostika" tiks īstenota katrā brīvības atņemšanas iestādē visiem notiesātajiem. Notiesātais tiks vērtēts vispusīgi, nosakot viņa individuālo vajadzību un antisociālas uzvedības riska pakāpi brīvības atņemšanas iestādē, kā arī izvērtējot notiesātā motivāciju piedalīties resocializācijas pasākumos.Resocializācijas īstenošanas procesa rezultāti un resocializācijas plāna izpildes gaitas izvērtēšana tiks veikta ne retāk kā vienu reizi gadā. Izvērtējot sasniegtos rezultātus, tiks noteikta turpmāka notiesātā resocializācijas īstenošana.Noteikumu projekts paredz skaidri noteikt katras notiesātā resocializācijā iesaistītās amatpersonas kompetenci, uzdevumus un uzdevumu izpildes termiņus, kā arī resocializācijas procesa un sasniegto rezultātu dokumentācijas kārtību.Plānots, ka pēc noteikumu stāšanās spēkā samazināsies ar brīvības atņemšanu notiesāto atkārtoti izdarīto noziedzīgo nodarījumu skaits, jo pēc soda izpildes tiks panākta labākā notiesāto integrācija sabiedrībā. Profesionālās izglītības, profesijas un citu noderīgo prasmju apgūšana veicinās notiesātā iekļaušanos sabiedrībā ar attīstītāku tiesisku apziņu.Kā norādīja Novikova, vienotu nosacījumu izstrāde noteikumu projektā ir vērsta uz notiesāto vienlīdzīgu tiesību īstenošanu brīvības atņemšanas iestādē. Lai katrā gadījumā sasniegtu labvēlīgu rezultātu, tiks nodrošināta individuālā pieeja ar mērķi palīdzēt notiesātajam vieglāk iekļauties mūsdienu sabiedrībā un pozitīvā veidā modelēt savu turpmāko dzīvi.Iepriekš neviens normatīvais akts neregulēja kārtību, kādā ar brīvības atņemšanu notiesātais tiek iesaistīts resocializācijas procesos. Savukārt šodien valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie noteikumi varēs stāties spēkā vien pēc tam, kad tos būs apstiprinājusi valdība.

Pievieno komentāru

Jelgava