Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jaunsleinis: Ierosinājums samazināt deputātu skaitu pašvaldības vēl vairāk attālinās sabiedrību no varas 3

Deputātu skaita samazināšana pašvaldībās vēl vairāk var attālināt sabiedrību no varas, samazināsies pašvaldības spēja, - laikrakstam «Diena» saka Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis.

Ja visu laiku tiek uzsvērts, ka sabiedrība attālinās no varas un ierosinām samazināt deputātu skaitu, tā ir liela pretruna. Divdesmit neatkarības gados esam samazinājuši deputātu skaitu no 13 000 līdz 1700, skaidro Jaunsleinis.Viņš nepiekrīt, ka novada attīstība ir atkarīga no tā lieluma, - «ir veiksmīgi mazie novadi un neveiksmīgi lielie - un otrādi». Viņaprāt, noteicošais faktors novada attīstībai ir cilvēki, kas pašvaldībā dzīvo.Jaunsleinis saka, ka liela novada pluss ir koncentrācijas iespējas, mīnuss - tas, ka sabiedrība aizvien tālāk attālinās no varas. Mazas pašvaldības sabiedrībā vara ir objektīvi tuvāka, taču nevienā teritorijā nav iespējams neko sasniegt, ja pamatā nav intelektuālā potenciāla - nav cilvēku, kas ir spējīgi, kas grib, kas ir radoši. Mākslīgi nevienu teritoriju nevar attīstīt.Pēc Jaunsleiņa domām, vienmērīgai novadu attīstībai ir tikai viens ceļš - rādīt piemēru un stāstīt par sasniegumiem kaimiņu novadā. Administratīvi neko tur nevar izdarīt - tikai ar pārliecināšanu.Arī bijušais pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns uzskata, ka pašreizējai deputātu skaita samazināšanai nav mērķa. «Kad biju ministrs un manā vadībā realizēja pašvaldību skaita samazināšanu, toreiz deputātu skaits samazinājās faktiski trīs reizes. Bet samazinājums notika tāpēc, ka tika optimizētas teritorijas un to administrācijas. Samazinājums izrietēja no telpiskās reformas,» skaidro Zalāns.Pašreizējam piedāvājumam samazināt deputātu skaitu nav pamatojuma. «Latvijas pašvaldībās, izņemot Rīgu, kur deputāti kaut kādu algu saņem, deputāti faktiski nerada izdevumus. Viņu skaita samazināšana nerada nekādu ekonomiju,» norāda bijušais ministrs un norāda, - ja tiks samazināts deputātu skaits, cilvēku iespējas no mazākiem ciematiem tikt ievēlētiem pašvaldībā samazināsies, jo viņus lielākā teritorijā vienkārši nepazīst.Samazinoties deputātu skaitam, samazināsies iespēja līdz domei nonākt sapratnei par to, kas notiek visā pašvaldības teritorijā, samazināsies sapratnes laukums, ja tā var teikt. Šāda reforma ir bezjēdzīga, uzskata Zalāns.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

ha

sen vajadzēja visus pagastus iztīrīt,vieni liekēži

pirms 7 gadiem, 2012.05.25 21:55

vietējā

Sen bij laiks samazināt tos,,darmaedus,,

pirms 7 gadiem, 2012.05.25 19:09

:D:D:D

Kad tad viņi ir ar sabiedrību?2 nedēļas pirms vēlēšanām?

pirms 7 gadiem, 2012.05.25 15:10

Jelgava