Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas bērnunamā mīt 32 bērni un jaunieši, kas labprāt dzīvotu ģimenē 37

Pērnā gada pavasarī Latviju satricināja ziņas no Jelgavas Bērnu sociālās aprūpes centra, kur tika konstatēti vairāki pārkāpumi attieksmē pret bērniem. Pašvaldībai tika doti uzdevumi, tostarp uzlabot atmosfēru iestādē, komunikāciju ar bērniem, nepieļaut nepedagoģisku metožu izmantošanu. Darbu pēc pašas vēlēšanās atstāja bērnunama ilggadējā vadītāja Maija Neilande, atlūgumu uzrakstīja deviņi darbinieki. No augusta bērnunamu vada Inese Kovaļevska, kura iepriekš darbojusies deinstitucionalizācijas plāna izstrādē un vadījusi Jelgavas novada Sociālās aprūpes un rehabilitācijas centru.

– Pusgadu vadāt Jelgavas Bērnu sociālās aprūpes centru. Amatam pieteicāties saspringtā laikā, kad par bērnunamu runāja visā Latvijā. Kāpēc nolēmāt spert šādu soli?

Kāpēc nedarīt to, ko var izdarīt? Man bija gan profesionāli, gan personīgi iemesli. Esmu ieguvusi atbilstošu – karitatīvā sociālā darbinieka – izglītību, un man ir pieredze šajā jomā. Esmu sapratusi, ka mana profesija ir arī mans aicinājums. Savā ģimenē esmu saņēmusi mīlestību, zinu, ko nozīmē rūpes. Mamma man ir devusi priekšstatu par to, kā bērns var justies ģimenē, kā par viņu parūpēties, kā palutināt. Man ir, ar ko salīdzināt. Tāda mamma es cenšos būt arī saviem bērniem.

Tad vēl ir eksistenciālie jautājumi, kas skar mūs visus, –  kāda ir manas dzīves jēga, kas mēs esam, kas mūs saista. Man ir skaidrs, ka mani bērni nav tikai bioloģiskie. Esmu arī sociālā mamma – šobrīd arī kā bērnunama bērnu aizbildne. Vēl pirms sāku pildīt šos amata pienākumus, man nekad nav bijis viegli redzēt veikalā vai bērnu laukumā, ka pret bērnu izturas emocionāli vardarbīgi. Ir bijis laiks, kad esmu cīnījusies ar to, ka man ir neērti pieiet klāt, jo šķiet, ka tā nav mana darīšana. Bet pēc tam ir daudz grūtāk ar to pavadīt dienu. Protams, pēc laika tas aizmirstas. Tagad es vienmēr eju klāt un iesaistos. Man rūp mani bērni, kas ir manā ģimenē, manā bērnunamā, bērni, kurus redzu apkārt.

Mums ar vīru ģimenē ir viens vērtību pamats. Pirms izskanēja notikumi Jelgavas bērnunamā un pirms stājos šajā amatā, ar vīru runājām, ka nevaram palikt malā un kā gan mums pietrūkst, lai iedotu mājas vēl kādam bērnam. Bijām ieguvuši audžuģimenes statusu, un bija atlicis tikai iziet kursus. Kad tos sagaidījām, bija jāizdara izvēle – iet kursos un kļūt par audžuģimeni vai pieteikt savu kandidatūru šai vakancei. Šķita pilnīgi loģiski – kāpēc darīt mazāk, ja var izdarīt vairāk.


Foto: Raitis Puriņš. Visu interviju lasiet 8. februāra “Zemgales Ziņās”

Pievieno komentāru

Komentāri 37

Liekulei Inesei

Cik bieži Inese šī pusgada laikā ir pati paspējusi sūtīt bērnus uz psiheni vai saukt policiju bērnu savaldīšanai. Un kā tur ir ar to trauksmes pogu? Vai ejot uz darbu pārliecinās, ka nav palikusi mājā!
Nez vai tas saskan ar neizmeļošo un dziļo bērnu mīlestību, kā pati mēģina apgalvot.
Turklāt, kā tas nākās, ka A.Likova sniedz pakalpojumus BN un cik par to viņai tika samaksāts.

pirms gada, 2018.02.08 14:48

kkur

Ja neiziet kursus, audžuģimenes statusu nevar iegūt.

pirms gada, 2018.02.08 14:58

vaditajs

Zinam ari patiesibu - bernu nama vaditaja netiek gala ar kontingenta izdaribam: kausanas, zagsana, otra pazemosana, izvarosanas meginajumi, alkohola un zalites lietosana - policijas sauksana vai ik dienas - neizskatas pec sludinatas milestibas... - Tada nu realitate. Taja iestade nekad nav bijis pozitiva rezultata uz berna likteniem un nevar but, jo Latvijas vadibas mentalitate un valdibas vadibas vadlinijas ir nepiemerotas realitatei - berni nak no nelabveligam gimenem un ir ar atkaribam - alkohola, narkotiku, vardarbibu, nemak savaldit dusmas, utt. utt. - Tiem ir vajadzigs individuals psihiatrs atrs un individuala pieeja. Ta milestibas piesauksana ir tikai tukssa bezatbildiga atrunassnas. Ta iestade jasledz un valdibai jaatrod veids ka likvidet nelabveligo gimenju iespaidu uz traumetajiem berniem. Pietiek ar stulbu demagogiju un meliem.

pirms gada, 2018.02.08 15:49

mans vārds

Kā var rakstīt tādas stulbības!!! Vismaz kaut kādai cieņai pret cilvēkiem ir jābūt.
Esi bijusī vadītāja? Tad saprotu, kāpēc raksti šādus negatīvus komentārus. Gribi izlikties labāka uz citu cilvēku fona? Bet sirdsapziņu jau nepiemānīsi! :)

pirms gada, 2018.03.15 17:57

Piekriitu

Piekrītu katram vārdam, kas te rakstīts. Nekad vēl nebiju satikusi cilvēku, kurā nava ne viena paša gramma cilvēkmīlestības. Tāda liekulība, meli, izlikšanās!! Un šitā tēlošana par labdari. Viņa ienīst visus. Viņa pat iekārtojusi sev atsevišķas durvis kā viņai nepatikami redzēt bērnus. Viņa noklausās aiz durvīm, slēdz ārā gaismu gaiteņos un tur stāv un spiego darbiniekus.
Viņa ir visuvarena jo kar makaronus pārbaudēm uz ausīm!

pirms gada, 2018.02.08 16:41

ārsts

Tu esi slims cilvēks, ja visur saskati naidu. Ja pati esi liekule, tas nenozīmē, ka arī pārejie ir tādi. Šādi darbinieki ir jāspiego. Iepriekšējā direktore nespiegoja, valdīja pilnīga visautļautība... Cerams, savu negatīvismu tu nenodod bērniem... Kaut gan, bērni visu jūt un visu saprot.

pirms gada, 2018.03.15 17:54

Love

Neizsmeļošas un dziļas mīlestības vārdā pret ūldiem ir iepirktas
pusimts nederīgas gultas bērneļiem bez konkursa par tūkstošiem un izmestas pagrabā jo ir nederīgas. Ko saka Rāviņš par domes naudas izsaimniekošanu? Apkopējām jāberž kundzes kabinets ar zobubirstēm uz ceļiem. Mīlestība ir pret ūldiem nevis bērneļiem. Kad viens izsaimniekoja paņēma nākamo par tūkstotī mēnesī. Kauns Rāviņam!

pirms gada, 2018.02.08 17:03

sviests

tu pats saproti, ko esi samargojis? Beidz bastot, ej uz skolu mācīties!

pirms gada, 2018.02.08 17:15

ūldim ozo

Gribi teikt ka bez vadītājas ziņas ūldis nopirka par lielu naudu nekam nevajadzīgas gūltas? Tās kuras izmeta? Un kad tagad nav jau cits ūldis? Gribi teikt ka Rāviņam nav kauns par šo visu?? Iiepriekšējā bija simtreižu labākā!

pirms gada, 2018.02.08 17:22

to ūldim ozo

Iiepriekšējā bija simtreižu labākā!
-----------------------------------------------
Saprotu, kurš rakstījis šo komentu. Pats sevi neuzslavēsi, neviens neuzslavēs :)))))

pirms gada, 2018.03.15 17:59

apbižotais

Esu abižojies uz mari ka iesita marekam nevis man.
Savējie sapratīs :)))):))):)))

pirms gada, 2018.02.08 21:10

neizglitotais

esmu neizglitots tāpec nisaprotu, kāpēc vadītājai ir virtuvē parāds par pusdienām, bet nav. Viņa pelna pusotru štuku, es minimālo :((( nisaprotu :(((

pirms gada, 2018.02.08 21:14

1500

Spriežot pēc pareizrakstības kļūdām, augstākās izglītības tev nav. Tad ko nu brīnies? Lai pelnītu lielu naudu, ir jācenšas.

pirms gada, 2018.03.15 18:01

brīnišķīgais

man šodien pateica ka esu brīnišķīgs

pirms gada, 2018.02.08 21:19

Ķēve no Zirgu ielas

Kas ir Uldis? Kāpēc visi tik ļoti "mīl" sirsnīgo Inesi?

pirms gada, 2018.02.08 21:49

dāvana

es nesaprotu no kurienes rodas visas šīs negācijas, manuprāt, jaunā direktore ir labākais , kas vien šai iestādei un pasaulei ir dots! viņa ir izdarījusi tik daudz laba un beidzot kaut ko ir mainījusi ! labāk būtu , ja iepriekšējā direktore būtu palikusi un viss būtu kā agrāk? vai tiešām ir vieglāk pateikt ko ļaunu , kādas liekulīgas baumas, ne paslavēt cilvēku , jo kaut kas tik tiešām tiek mainīts. viņa ir īsts Latvijas lepnums!

pirms gada, 2018.02.08 22:21

Latvijas lepnums

Latvijas lepnums Arnis Irbe no šī "lepnuma" kā audzinātājs aizmuka:
http://www.delfi.lv/vina/veseliba/pieredze/arnis-irbe-par-atkaribu-uzveiksanu-ja-sevi-neinvestesi-nekas-nemainisies.d?id=49215813

pirms gada, 2018.02.08 22:35

Uldis ir jurists

http://m.pietiek.com/raksti/neoficialas_zinas_par_kriminalprocesu_saistiba_ar_augstu_vid_amatpersonu,_petersone_kluse

pirms gada, 2018.02.08 22:24

Ķēve no Zirgu ielas

Un kā tas iet kopsolī ar šo?

pirms gada, 2018.02.08 22:30

brīnišķīgais

BN jurists.

pirms gada, 2018.02.08 22:33

?

Un kas ar gultām? Kad pirka?

pirms gada, 2018.02.08 22:36

Congrats

Es arī pabrīnījos par personas nekompetenci,jo audžuğimenes statusu iegūst pēc kursiem. Man vienīgajam ienāca prātā, ka audžuğimenes statusu bez kursiem varētu dabūt caur pazīšanos? Vai psihologiem šeit nebūtu kas komentējams? Man vienīgajam ienāca prātā?

pirms gada, 2018.02.09 08:08

piesieties pie vārdiem

Visdrīzāk bija nokārtoti visi dokumenti, izņemot tos kursus. Ja nokārtotu kursus, tad iegūtu audžugimenes statusu.

pirms gada, 2018.03.15 18:04

konu

šī padarīšana izskatās pēc piāra , ja gribēja kļūt par audžuģimeni tad varēja , tas darbu netraucē , jo audžuģimenēm ir savi pamatdarbi .Šai namā dzīvo gan romu ģimenes bērni, gan bastotāji , gan bērni ar psihiskām novirzē,.Tak tikai godīgi būtu pateikt uz ko potenciālajiem ņēmājiem būtu jāsagatavojas - romi ar saviem gēniem iznesīs visu māju āra un savu taboru apģērbs , bastotāji , psihiskām novirzēm.tagad tik daudz to gribētāju .bet , kad nebūs šai namā neviena bērna , tad gan vadītājai būs iemesls nokārtot audžuģimenes statusu

pirms gada, 2018.02.09 14:46

būtu

Labs, ka tikai lielās, jo par audžumammu šitādu! Traks vai!!! Vina tur sevi par svēto, tad kāpēc bērni slavē Maiju Neilandi? Ja uztaisītu aptauju neviens no bērnu nama pie vinas neietu dzīvot. Točna neviens!!! Cik bērnus vina Ainažos ir iespundējusi?? Cik Ainažos ir tagad “ineses bērni?" Meli un liekulība itvisā

pirms gada, 2018.02.09 16:59

eņģelis

Tev kaut kas ir pret svētajiem?

pirms gada, 2018.03.15 18:06

pielīdēja

vajag atkal uz katra stūra pirms bti pārbaudes izlīmēt plakātus, ka bērnu namā viss brīnišķīgi

pirms gada, 2018.02.09 17:31

Gunariks

Kas tie pa murgiem. Viņai nav pat spējas komunicēt ar saviem darbiniekiem, uzklausīt viņu viedokli visā. Diez kuras partijas labā viņa, popularizē šo visu, iestājusies zem Cālīša un Jansona karoga, idejām un glupajām idejām. Kā vārdā???!!!

pirms gada, 2018.02.10 17:12

nauda

Darbinieki tur strādā tikai algas dēļ. Darbiniekiem nav izdevīgi, ka visi bērni nonāk audžuģimenēs vai aizbildniecībā. Darbinieki tad zaudēs darbu. Tāpēc te ir tik daudz negatīvo komentāru.

pirms gada, 2018.03.15 18:07

Darbinieks

Normäls raksts, cilvëks cenšas, bet šobrïd šajä nozarë ĺoti daudz problëmu un uzreiz tos neatrisinät, vajag laiku un lieläku sadarbïbu ar citäm institücijäm.

pirms gada, 2018.02.11 12:34

arī darbinieks

Par lieläku sadarbïbu ar citäm institücijäm. Visi redz cik bieži BN ierodas citu institūciju/dienestu mašīnas. Rodas iespaids ka citas institūcijas vairāk darbojas BN nekā vadītāja. Par kādu vēl lielāku sadarbību var runāt?

pirms gada, 2018.02.11 13:16

Jelgava