Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas mazākumtautību vidusskolu direktoriem atšķirīgi viedokļi par izglītību tikai valsts valodā 15

Jelgavas mazākumtautību vidusskolu direktoriem ir atšķirīgi viedokļi par ieceri pakāpenisku pāriet uz izglītību latviešu valodā, noskaidroja aģentūra LETA.

Jelgavas 6. vidusskolas direktore un latviešu valodas skolotāja Ilze Arbidane uzskata, ka pārejas periods no bilingvālās izglītības uz mācībām valsts valodā varētu būt pietiekams, lai skolēni spētu uztvert mācību vielu tikai latviski.

"Domāju, ka nebūtu nekādu problēmu," pauda Arbidane, drīzāk atbalstot ieplānotās pārmaiņas.

Direktore gan neslēpa, ka kādam pedagogam pārmaiņas varētu radīt grūtības, taču viss esot atkarīgs no katra skolotāja gribasspēka apgūt valodu pietiekamā līmenī.

Savukārt Jelgavas 5. vidusskolas direktore un matemātikas skolotāja Natela Seļiščeva pauda, ka jau pašlaik izglītības iestādē ir ļoti labi rezultāti centralizētajos eksāmenos, piemēram, matemātikā, arī eksāmens latviešu valodā pagājušajā gadā ir nokārtots labāk nekā kādā Jelgavas vidusskolā ar latviešu valodu kā mācību valodu.

"Ir jāsaprot, kas ir virsmērķis. Žēl, ka politiskas lietas ir svarīgākas par izglītības kvalitāti, bet politiķi veido šo valsti," atzina direktore.

Seļiščeva ir pārliecināta, ka vidusskolēni spētu apgūt mācību vielu latviski, taču pamatskolas posmā būtu jāsaglabā bilingvālā apmācība, jo apgūt priekšmetus dzimtajā valodā ir vieglāk, piespiedu mācības latviski var radīt diskomfortu. Turklāt skola piedāvā arī speciālo pamatizglītības mazākumtautību programmu izglītojamajiem ar mācīšanās traucējumiem, kuriem apgūt vielu latviski kļūtu vēl grūtāk.

"Skolēni sāk runāt latviski, apjēgt, domāt un pakāpeniski pielietot. Nevajadzētu visu mākslīgi sasteidzināt," aicināja skolas vadītāja, lepojoties, ka daudzi vidusskolas absolventi spēj mācīties Latvijas augstskolās un vēlāk arī turpināt darbu Latvijā, veidojot veiksmīgu karjeru.

Skolas direktore uzskata, ka skolēnu lojalitāti var veidot, rīkojot dažādus pasākumus, ekskursijas, sarunas par vēsturi.

"Mēs dzīvojam Latvijā, mums jāzina latviešu valoda, bet, lai bērni augtu lojāli valstij, viņi nedrīkst justies sliktāk, ja viņiem skolā kaut kas nesanāk valodas nezināšanas dēļ," valdības ieceri komentēja Seļiščeva.

Jau vēstīts, ka valdošā koalīcija sagaida pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā. Ir izskatīts nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"–"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL–TB/LNNK) priekšlikums grozījumiem Izglītības likumā. VL–TB/LNNK šajā likumā rosina ierakstīt mērķi – mācības valsts un pašvaldību skolās notiek latviski, savukārt noteikt kārtību, kad un kā šis mērķis tiek īstenots, likums uzdotu Ministru kabinetam.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 15

a

Ja kādam nepatīk, ir iespēja atvērt privātskolu nevalsts valodā.

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.12 18:25

Resnais

neesmu interesējies, vai Vācijā ir skolas arābu un turku valodā. Arī vietējiem lietuviešiem poļiem, kas nu mums ir tās mazākumtautības, nekādas grūtības nesagādā iet latviešu skolā.

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.12 18:52

to resnais

Tu aizmirsi, ka Lietuva piešķīra pilsonību visiem saviem iedzīvotājiem un Latvija solīja, bet nedeva. Turklāt, Vācijā vairs nedrīkst eglīti likt Ziemassvētkos. Tu TĀ gribi?

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.12 23:05

to to

A, pie mums ir «Nemirstīgo pulks» un Fox kanālā miroņi ne kad neguļ.

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.13 09:14

zinu!

Lietuvā bija ļoooti maz krievu! Vācijā nav cittautību skolu. Vācieši ieveda 2 miljonus turku strādnieku, bet turku skolu nav! Ko tu tur murgo par Ziemassvētkiem?

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.13 18:20

Futurama

Vajadzētu jau beidzot nonākt līdz tam, ka mēs visi - Latvijas teritorijā dzīvojošie - esam latvieši. Un dzimtā valoda nav faktors. Lai ir tās "krievu skolas", nu un! Labi cilvēki būs jebkurā gadījumā vairākums a bet visi tie putina fani un citi krievijas atbalstītāji ir pielīdzināmi pedofīliem, sātanistiem, sodomistiem un citām marginālām, ekstrēmām sabiedrības grupām. Tā ir nožēlojamu ļaužu porcija no visiem tiem sakarīgajiem, labajiem cilvēkiem ko nacionālisti sauc par okupantiem. Mēs visi esam latvieši un kopējiem spēkiem mēs uzvarēsim visus tos putina fanus, pedofīlus utt, kas tur 9. maijā staigā ar krievijas karogiem.

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.12 21:07

to Futurama

Zini, ko man teica 90-os pie dokumentu saņemšanas, no baltkrieva un ukrainietes latvietis nesanāk!

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.12 23:08

Nevajag,

bieži vien no baltkrieva un ukrainietes sanāk labāks un lojālāks latvietis, kā no diviem NA hitlerēniem Jāņa un Ievas.
latvānija pa šiem gadiem nav izdarījusi neko, lai spertu soli pretim tiem, kas būdami ne latvieši, cīnījās par to barikāžu laikā.
Cilvēkus atmeta vienā brīdī kā otro šķiru. Valsts ir izzagta līdz kliņķim ar NA hitlerēnu tiešu atbalstu.
Tai laikā, kad latvieši balso ar kājām, dodoties uz UK, vajadzētu domāt par ekonomiku, politiku noliekot pie malas.

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.13 08:41

Gaisma

Kaut kā šķiet, ka Natela Seļiščeva runā reālāk. Viņai pašai nav nekādu problēmu, bez akcenta runā latviski, skola piekopj latviskās tradīcijas. Bet patiešām - vai uzreiz un visiem obligāti viss latviešu valodā?

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.13 00:04

ainis

Kas tā par bilingviālo apmācību, kur visi priekšmeti tiek apmācīti krieviski , izņemot latviešu valodu???

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.13 08:00

Gaišais

Mazākumtautību un lauku skolas - OUTLET skolas ar atlaidēm līdz 70%.

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.13 09:23

Ruta Melhere

Klausījos TV Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas direktori Svetlanu Semenko un sapratu,ka viņa ir pret šo priekšlikumu tādēļ,ka pati slikti runā latviski. Viņa teica:".. pariet uz valsts valodu..." ( pāriet vietā).Ar maziem soļiem pāriet vietā viņa teica: "...ar maziem soliem ..." Raidījumā Šadurska kungs noturējās un nekomentēja skolas direktores valodas zināšanas.Kā būtu, ja rietu par valsts valodu jeb ar maziem soliem ietu.Un vaina ir direktorē,ka tur neesot latviešu valodas skolotāju.

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.14 11:29

Tur tā problēma

Ļoti daudzi krievu skolu skolotāji neprot latviešu valodu tādā līmenī, lai tajā mācītu savu priekšmetu. Ir gadījies redzēt kursos pat tādus skolotājus, kas nesaprot lektora stāstīto un lūdz tulkot. Kāda pāreja uz mācībām valsts valodā?

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.14 12:53

to Ruta

Turpiniet, turpiniet, krieviski runājošiem tas nāks tikai par labu. Viņi tikai paaugstinās savas kompetences.

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.14 15:05

taisnais

Tiesa gan, vajadzētu jau no 1.klases sākt mācīties visus priekšmetus valsts
valodā un tad papildus, lai vecāki apmaksā savas dzimtās valodas mācības no savas kabatas, ne no nodoklu maksātaju kabatām, tas būtu tikai taisnīgi!

pirms 12 mēnešiem, 2017.10.14 13:15

Jelgava