Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavnieki piedalās skolēnu mācību uzņēmumu Eiropas finālā

Ar svinīgu apbalvošanas ceremoniju Briselē, Beļģijā, ir beidzies starptautiskā biznesa izglītības organizāciju tīkla “Junior Achievement Europe” skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) Eiropas fināls, kurā par labāko uzņēmumu tika atzīts “Festera” no Igaunijas, informē “Junior Achievement Latvija” pārstāve Dagnija Dižbite-Svarinska. Latviju šajā konkursā 37 valstu konkurencē pārstāvēja SMU “Light Up” no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas.

Labāko Eiropas SMU prezentāciju stendus, tostarp Latvijas SMU “Light Up” stendu, apmeklēja arī Beļģijas karalis Filips I.

Latvijas jauniešu sagatavošanā Eiropas finālam piedalījās un juta līdzi klātienē Briselē RTU Rīgas Biznesa skola. Tās bakalaura programmas vadītājs Klaudio A.Rivera dalās iespaidos: “Mūsdienu bizness nozīmē būt konkurētspējīgam pasaules mērogā. Nav iespējams izdzīvot tikai vietējā tirgū. Šajā ziņā “Junior Achievement Europe” gada uzņēmuma konkurss ir lieliska iespēja skolēniem pārbaudīt sevi patiesi starptautiskā vidē. Viņi sastopas ar žūriju, kas ir augstākā vadības līmeņa darbinieki starptautiskos uzņēmumos, konkurē ar vienaudžiem no 37 valstīm, un viņiem ir iespēja parādīt sevi potenciālajiem partneriem gan izglītības, gan uzņēmējdarbības jomās.”

LIAA lepojas ar SMU “Light Up” sasniegumiem, demonstrējot savu sniegumu tik sīvā konkurencē. LIAA projektu vadītāja Dace Dumbere-Bregže apliecina: “Bija patiess prieks redzēt jauniešu panākumus, klātienē vērojot, ka komandas produkts un prezentācija raisīja plašu interesi mediju vidū un piesaistīja dažādu uzņēmējdarbības veicināšanas organizāciju pārstāvju uzmanību. LIAA cer, ka “Light Up” jaunieši turpinās strādāt pie sava produkta attīstības un drīzumā tas būs pieejams arī plašākam patērētāju lokam”.

Ap 200 Eiropas labākos jaunos uzņēmējus izvērtēja augsta līmeņa starptautiska žūrija.

Konkursā spēcīgā konkurencē par labāko tika atzīts Igaunijas SMU “Festera”, kas piedāvā “Festera” kompostkastes – produktu, kas paredzēts organisko atkritumu utilizēšanai mājas apstākļos, padarot nekaitīgāku mājsaimniecības atstāto ietekmi uz vidi.

Latvijas skolēnu mācību uzņēmums “Light Up” tika izveidots 2016. gadā “Junior Achievement Latvija” SMU programmā, sadarbojoties Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 12. klases skolniekiem Ralfam Rogaļevam, Tomam Sutrim un Elgaram Rihardam. Skolotāju Intas Jorniņas un Ivara Bahmaņa atbalstīti, puiši nodibināja SMU, kas izgatavo inovatīvas moduļveida kuba lampas, kuru apgaismojumu iespējams vadīt attālināti ar viedtālruni.

28. starptautiskais SMU Eiropas fināls no 11. līdz 13. jūlijam norisinājās Beļģijas galvaspilsētā Briselē, un tajā piedalījās 37 valstu labākie SMU. Titulu “Gada labākais Eiropas SMU” saņem skolēnu uzņēmumi, kas demonstrējuši labākos rezultātus, prasmes un iemaņas komunikācijā, komandas darbā, problēmu risināšanā, mērķu izvirzīšanā, plānošanā un analīzē, finanšu administrēšanā, produktu attīstīšanā, mārketingā un pārdošanā un kam kopumā ir labākie finanšu rezultāti.

Latvijas skolēni Eiropas mēroga skolēnu mācību uzņēmumu konkursā piedalās kopš 1994. gada. Labākie panākumi līdz šim ir SMU “Simple+” no Madonas Valsts ģimnāzijas iegūtā otrā vieta 2015. gadā un SMU “Cleverway” no Rīgas Klasiskās ģimnāzijas iegūtā trešā vieta 2010. gadā.

Latvijas jauniešu dalība Eiropas SMU fināla konkursā tiek īstenota LIAA projektā “Inovāciju motivācijas programma”, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un ES sadarbībā ar ilggadējo partneri “Swedbank” un RTU Biznesa skolu.

Skolēnu mācību uzņēmumu programma ir īpaši 4.–12. klašu skolēniem veidota mācību metode. Skolēniem tā ir iespēja, praktiski darbojoties, apgūt sava uzņēmuma izveides un vadīšanas prasmes, radīt produktus un piedāvāt tos saviem potenciālajiem klientiem. Vidēji 22 procenti programmas absolventu jau ir iesaistījušies uzņēmējdarbībā.

Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspēju attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi. SMU nav juridiska statusa – tos Latvijā pārstāv tikai “Junior Achievement Latvija”, kas ir “Junior Achievement Worldwide” programmu licences īpašniece. Šī licence ietver arī skolēnu mācību uzņēmumu programmu.

2016./2017. mācību gadā  “Junior Achievement Latvija” ir reģistrējusi gandrīz 1000 SMU, kas ir labākais rādītājs tās pastāvēšanas laikā.Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Jelgava