Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU maina starptautisko nosaukumu 6

Lai veicinātu universitātes starptautisko atpazīstamību, aizvadītā gada 11. oktobrī LLU Senāts apstiprinājis universitātes nosaukumu angļu valodā “Latvia University of Life Sciences and Technologies”, kas ir nosaukuma latviešu valodā semantiskais tulkojums un no šodienas turpmāk tiks izmantots starptautiskajā vidē, informē LLU pārstāve Lana Janmere.

LLU savu nosaukumu ieguva 20. gadsimta 90. gados, kad no Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas 1991. gadā tā kļuva par universitāti. Tā kā lauksaimniecības augstākā izglītība ir būtiski mainījusies un LLU īsteno studijas un zinātni ar dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu saistītā nozaru lokā, iepriekšējos gados notikušas diskusijas par universitātes nosaukuma maiņu, negūstot plašu atbalstu. Latvijā LLU nosaukums ir kvalitātes zīme, kuru atpazīst vairākas studentu paaudzes un kas Latvijas sabiedrībā asociējas ar ilgtspējīgām tradīcijām lauksaimniecības un ar to saistīto nozaru augstākajā izglītībā. Taču, lai veicinātu universitātes starptautisko atpazīstamību, nolemts svešvalodās izmantot universitātes nosaukuma latviešu valodā semantisko tulkojumu, latviešu valodā to nemainot.

“Līdz šim angļu valodā LLU izmantoja nosaukumu “Latvia University of Agriculture”, kas ir burtisks nosaukuma tulkojums. Turklāt LLU Satversme noteica universitātes nosaukuma lietojumu vēl sešās svešvalodās. Tā kā mūsu starptautisko sadarbības partneru loks arvien paplašinās un septiņas svešvalodas ir nepietiekamas, lai pozicionētu universitāti ārvalstīs, LLU Konvents apstiprināja LLU Satversmes grozījumus, kuros vairs nav noteikts universitātes nosaukuma lietojums svešvalodās. To turpmāk atbilstoši nepieciešamībai noteiks LLU Senāts, kas ir viena no universitātes lēmējinstitūcijām,” stāsta LLU Konventa priekšsēde Irina Arhipova.

I.Arhipova skaidro, ka nosaukums “life sciences” ir starptautiski atpazīstams zīmols, kuru pasaulē saista ar bijušajām lauksaimniecības universitātēm, kas attīstījušas savu darbību un iekļauj dažādas ar lauksaimniecību saistītas nozares. Tā pirms 12 gadiem nosaukumu mainījusi kādreizējā Eiropas Lauksaimniecības starpfakultāšu komiteja, kas šobrīd atpazīstama kā “Association for European Life Science Universities (ICA)” un kuras biedre ir LLU. Tā apvieno Eiropas universitātes ar specializāciju lauksaimniecības, mežsaimniecības, pārtikas, dabas resursu, lauku attīstības un vides augstākās izglītības un zinātnes īstenošanā.

Analizējot starptautisko praksi, aizvadītā gada oktobrī LLU Senāts pieņēma lēmumu par LLU nosaukuma lietojumu angļu valodā un semantiskā tulkojuma izmantošanu, kas stājas spēkā līdz ar jaunajiem Satversmes grozījumiem. Plānots turpmāk ar Senāta lēmumu nostiprināt nosaukuma lietojumu visās svešvalodās, kuru izmantošana nepieciešama LLU starptautiskās sadarbības veidošanai un attīstīšanai. Arī citās svešvalodās tiks ņemts vērā universitātes nosaukuma semantiskais tulkojums, kas ļauj plašāk atainot LLU specializāciju un augstākajā izglītībā un zinātnē uzkrāto pieredzi.

LLU ir vadošā zinātnes un tehnoloģiju universitāte Baltijas valstīs ar specializāciju dabas resursu ilgtspējīgā izmantošanā sabiedrības dzīves kvalitātes paaugstināšanai, kas sagatavo akadēmiski izglītotus speciālistus lauksaimniecības, veterinārmedicīnas, mežsaimniecības un kokapstrādes, pārtikas, ainavu arhitektūras, sociālo un inženierzinātņu, kā arī citās jomās.Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 6

mia

Ja jau izlemjam neapvienoties vienā Rīgas mega universitātē, tad vismaz arī latvisko nosaukumu ir jāmaina. Līdz vemšanai jau tas LLU.

pirms gada, 2018.03.06 16:56

uh.

man jau liekas kad driz vien šo vietiņu aizvērs ciet jo nav kas mācās. likne iz ievērojami kritusies un neviens nespēs to pacelt. visam kadreiz pienāks gals. Jelgavai tas nozīmēs lielu lomu... jo daudzi izmanto studentus

pirms gada, 2018.03.07 10:59

Lieliskais

Slēpies ar kādu pseidonīma gribi, savu provinciālismu-laucinieciskumu nenoslēpsi.

pirms gada, 2018.03.07 13:30

Zuze

Saucies kā gribi, tāpat gan studentu skaits, gan mācību kvalitāte krītas. Stc, es kad studēju, Arhipova bija vnk viena s... informātikas pasniedzēja, kura savu priekšmetu pasniedza neieinteresēti. Pēc būtības vispār nekā- uzdeva kaut kādu uzdevumu un aiztinās vispār prom. Likās arī, ka viņai ir problēmas izskaidrot vielu valsts valodā. Jācer, ka tagad viņa ir progresējusi. Vismaz amatu ieņem tādu, kur laikam nav studentiem nekas jāmāca.

pirms gada, 2018.03.07 14:12

Resnais

Tā jau visur gadās, uzdod vielu un aiziet prom.

pirms gada, 2018.03.07 23:06

Jelgava