Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU pētnieki: piens veikalos ir īsts, nevis no pulvera 10

Šajā ziemā sabiedrības uzmanības lokā nonāca jautājums par to, vai kāds no Latvijas iedzīvotāju vidū ļoti populārā pārtikas produkta piena veidiem varētu būt ražots no sausā piena pulvera. Lai pārbaudītu, vai piens, ko pērkam lielveikalos, patiešām atzīstams par īstu pienu, nevis ražots no sausā piena pulvera, «Diena» veica piena sastāva pētījumu, izvēloties 12 populārus piena veidus un to laboratorisku pārbaudi uzticot Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Pārtikas tehnoloģijas fakultātes laboratorijai.

Pārbaudes rezultāti vērtējami kā iepriecinoši, jo parādīja, ka visi izpētei iesniegtie piena veidi ražoti no piena, nevis sausā piena pulvera jeb dehidrēta piena. Par to trešdien raksta laikraksts «Diena».Jāpiebilst, ka piena ražošana no sausā piena pulvera nav aizliegta, bet, ja ražošanā tiešām izmantots sausais piena pulveris, uz iepakojuma noteikti jābūt norādei «atjaunots piens» vai «rekombinēts piens».«Sausā piena klātbūtne nevienā no analizētajiem produktiem nav konstatēta,» par laboratorijā veiktajiem 12 piena veidu izpētes rezultātiem oficiālā atzinumā informē LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes dekāne Inga Ciproviča. Viņa gan atzīst, ka Latvijā vispār nav akreditētas, oficiālas metodes sausā piena klātbūtnes noteikšanai pasterizētā pienā. «Iesniegto piena veidu testēšanai lietotas neakreditētas metodes, bet zinātnisko pētījumu darbos norādītās, analizējot denaturēto olbaltumvielu īpatsvaru, mikroskopējot paraugus un nosakot «Maillard» reakcijas produktu un šķīstošā triptofāna fluorescences vērtības 290/340 un 330/420 nm viļņu garumā speciāli sagatavotajiem paraugiem. Lietotās testēšanas metodes ļauj spriest par izejvielu izcelsmi produktu ražošanā, bet simtprocentīgu apstiprinājumu nesniedz,» pārbaudes gaitu izklāsta I.Ciproviča. Tomēr Pārtikas tehnoloģijas fakultātes dekāne uzskata, ka lietotās metodes sniedz rezultātus ar ticamību tuvu 100 procentiem.To, ka Latvijā patlaban vispār nav akreditētas metodes, ar kuras palīdzību noteikt, vai piens nav ražots no sausā piena pulvera, apstiprina arī Pārtikas un veterinārā dienesta Pārtikas uzraudzības departamenta vecākā eksperte Una Statkus.

Pievieno komentāru

Komentāri 10

latviete

Varbūt var pētnieki paskaidrot kāpēc nav iespējams saraudzēt veikalā pirkto pienu. Pastāvot ilgāk , tas kļūst rūgts un staipīgs- nav iespējams izmantot kā rūgušpienu. Laukos iegādāto pienu no zemniekiem var saraudzēt . Tas ir garšīgs pat neglabāts ledusskapī.

pirms 7 gadiem, 2012.03.01 22:23

loģika

Piena pulvera gatavošana un atšķaidīšana izmaksā dārgāk kā lauku piena nokrejošana, pasterizēšana un sapildīšana pakās. Tāpēc nekad neesmu īsti ticējusi, ka Latvijā pienu ražo no pulvera. Tas ir izdevīgi valstīs, kur ir piena deficīts un šo produktu jāiepērk / jāved no tālienes.

Un kaķim lauku piens garšo labāk, jo tajā ir lielāks tauku saturs, bet kaķim to dot nevar, jo viņam nav piena tauku šķelšanai nepieciešamo fermentu.

pirms 7 gadiem, 2012.02.15 19:15

pilsone

Man reizēm šķiet, ka pienu mums iesūta kāda slepena rūpnīca no Citurnekurienes. Vai tad piena rūpniecībā ir tāda slepenība, ka, liekas, tā pielīdzināta padomju laika kodolražošanai, ja diskusijas par to, no kā ražo pienu tā arī nebeidzas. Varbūt var rīkot ekskursijas skolēniem un citām ieinteresētajām personām, man skolā tādas bija, lai taču vienreiz visi redz no kā ražo pienu. Bet varbūt tiešām ir ko slēpt?......

pirms 7 gadiem, 2012.02.15 17:10

Nu tad lūdzu nosauciet tos pārbaudītos pienu nosaukumu! Jo man, piemēram, sajuta, ka veikalā piens no pulvieri!

pirms 7 gadiem, 2012.02.15 14:56

Jamp'azijs

Mani uzbudina vārds - pētnieks.
Labprāt iepazītos ar kādu petnieci.

pirms 7 gadiem, 2012.02.15 13:16

hm

Nez kāpēc, tad kad veikalā pirkto pienu ieleju kaķim viņš dzer nelabprāt,bet no privātajiem ar lielāko prieku? Dzīvnieku neapmānīsi!

pirms 7 gadiem, 2012.02.15 13:10

Jelgava